موج رسا
آشنایی با نخستین شهید انقلاب

به باور بسیاری از مبارزان زنجانی در دوران انقلاب، شهید احمد مرتضائی نخستین شهید استان زنجان است.

کد خبر: ۱۰۴۳۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۵

به گزارش موج رسا, در سالهای 57-1356 زنجان در تب و تاب انقلاب می سوزد،شهر در بستری از خون و قیام آرمیده است،شعله های خشم و نفرت ازهر سو زبانه می کشد،مردم از خرد و کلان به انتظار دیدار خورشید نشسته اند.
احمد مرتضایی یکی از جوانان غیور زنجان در راهپیمایی شب پنجم شهریور ماه سال  1357مجروح شده پس از انتقال به تهران به شهادت می رسد.
 پس از این واقعه زنان زنجان روز پنجشنبه نهم شهریور ماه سال 57 در یک اقدام منحصر به فرد به صورت مستقل دست به راهپیمایی زدند.
روزنامه کیهان گزارش این راهپیمایی را چنین درج نمود:
«دختران چادری زنجانی در حالی که عکس های احمد مرتضایی را در دست داشتند به تظاهرات آرام پرداختند و به طرفداری از آیت الله خمینی و به مخالفت با
دولت شعار دادند،آنان در بیشتر خیابانهایش شهر به پیاده روی پرداختند و بدون اینکه با دخالت ماموران روبه رو شوند به خانه های خود بازگشتند»
یک مبارز زنجانی نیز معتقد است،دقیقاً یادم نیست، اما اسم میدان پایین روشهید مرتضایی گذاشتند، تشییع جنازه شهید احمد مرتضایی در استان ما  راه‌پیمایی بی‌نظیری شد.

روز بعد، راهپیمایی و تظاهرات مردم بمناسبت شهادت احمد مرتضایی بود، راه‌پیمایی باصفا و خوبی بود، خانم‌ها اون روز توی میدان اومده بودند، اولین راه‌پیمایی خانم‌ها در کشور بود،همه اومده بودند، از میدان انقلاب تا چهارراه، سرلوحۀ راه‌پیمایی خانم‌های کشور شد، از اون به بعد، خانم‌ها هم بیرون می‌اومدند و درراه‌پیمایی‌ها شرکت می‌کردند.


انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: