موج رسا

زنجان- مردم استان زنجان با غبار روبی و اعلان عزا، وارد ماه محرم می شوند.

کد خبر: ۱۰۵۵
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۱

به گزارش موج رسا، گُر می گیری، گرمت می شود، گرما زیر پوستت می پیچد و تو سوختن را در سلول های احساست، حس می کنی، دماسنج دلت را که نگاه کنی، گرمای وجودت دستت می آید، انگار در اجاق رگ هایت هیزم می سوزانند، گرما بالاتر از حدّی است که برف چشم هایت را آب نکند و سماور هیئت ها را به جوش نیاورد. گرما بالاتر از حدّی است که زیر دیگ های نذری را روشن نکند.

داغ می شوی، محرم هنوز سوژه داغی است، نفس هایش گرم و عطرآگین است، انگار در ریه هایش اسپند و عود می سوزانند، هر سال صدای گام هایش، کوچه ها و خانه ها را هوایی می کند و با اولین دق البابش، در به رویش می گشایند و این گونه، عطر نفس هایش در پیراهن شهر می پیچد.

محرم، سیاه پوش داغی سترگ، از راه می رسد، داغی مثل آه بلند فرات و گلوی سوخته خورشید، مثل مجمر چشم هایی نگران و عطش هایی سربریده.

شانه های درختان باغچه تکان می خورد، گل ها لب به مرثیه می گشایند و نغمه های معطرشان تا هفت کوچه می پیچد.

کربلا، بذری است پاشیده در زمین محرم؛ بذری که پوسته اش را شکافته و آن قدر ریشه کرده و قد کشیده که شاخه هایش روی دیوار هر خانه ای به چشم می خورد و میوه هایش را هر سال اهالی خانه دستچین می کنند، میوه هایی که طعم داغش، دهانت را می سوزاند، درختی که ریشه هایش داغ نوشیده است و شاخه هایش گرمای دو آفتاب را در سلول هایش ریخته و در آوندهایش عطش جریان دارد، باید میوه ای بدهد که طعم عطش و آفتاب داشته باشد.

محرم، خیابان بزرگی است برای گم شدن، گاهی گم شدن، اتفاق قشنگی است؛ مثل قطره های بارانی که پس از باریدن در دل خاک گم می شوند، ولی پس از چند صباحی، در هیئت ساقه ای قد می کشند و زیستنی دوباره را تجربه می کنند.

محرم آغاز می شود، کوچه ها پیراهن سیاهشان را از صندوقچه ها بیرون می آورند، باید از خودم بیرون بزنم. براي اين بيرون زدن حسينيه هم براي رسيدن قدومتان غبارروبي  را در دهم آبان ماه ساعت 15 عصر شروع مي كند، منتظر عاشقان حسين (ع) در اين غبارروبي هستيم.

گفتنی است، غبار روبی و اعلان عزا در مساجد و تکایای مختلف استان زنجان برگزار می شود.

در روزهای پایانی ماه ذی الحجه مردم زنجان خود را آماده ورود به ماه محرم می کنند.

عزاداران حسینی زنجان همچنین همه ساله در ایام محرم به ویژه یازدهم این ماه، با شرکت در دسته عزاداری‌ حسینیه و زینبیه اعظم زنجان اتحاد شیعیان و عاشقان امام حسین (ع) را به تصویر کشیده و جلوه‌ای از عشق و ارادت خود به سالار و سرور شهیدان را به نمایش می‌گذارند.

دسته عزاداری حسینیه و زینبیه زنجان با نظم و امنیت خاص و در فضای معنوی و با همکاری مردم‌، مسئولان‌، نیروی انتظامی و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط‌ روزهای هشتم و یازدهم محرم برگزار می‌ شود.

مردم از بسیاری از مناطق استان و دیگر مناطق کشور در این روز گرد هم می‌آیند تا مراسم روز یازدهم محرم با شکوه برگزار شود.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: