موج رسا
کد خبر: ۱۱۰۵۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۳۰

به گزارش موج رسا, «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا و «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید ساعاتی بعد از انتشار نامه 47 سناتور آمریکایی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران در یک موضع‌گیری کاملاً از قبل هماهنگ‌شده تلاش کردند این اقدام غیرمنتظره را به ائتلافی بین جمهوری‌خواهان آمریکا و گروه‌هایی که «تندروها در ایران» خطاب می‌کردند پیوند دهند.

ابتدا «جاش ارنست» در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: «برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه یک کانال مخفی با تندروها در ایران باز کرده‌اند.»

«باراک اوباما» نیز ساعاتی بعد در اظهاراتی مشخصاً از قبل هماهنگ‌شده با دنبال کردن همین خط گفت طعنه‌آمیز است که برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه به دنبال ایجاد ائتلاف با «تندروها در ایران» هستند.

با این حال، این اظهارات مقامات آمریکایی به واقع تلاش برای پنهان کردن حقیقت نقش لابی‌های صهیونیستی در فرایندهای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری آمریکا است. مستندات بسیاری حاکی از آن است که در حال حاضر لابی‌های صهیونیستی و میلیاردرهای صهیونیست اثرگذارترین عوامل بر تصمیم‌گیری‌های سیاست خارجی نمایندگان کنگره هستند.
 


 

شاهد اولیه این مدعا زمانی آشکار شد که اولین استقبال‌ها از نامه سناتورها از طرف لابی‌های صهیونیستی صورت گرفت. به عنوان مثال، «ویلیام کریستول»، جمهوری‌خواه آمریکایی و از اعضای «کمیته اضطراری اسرائیل» در شناسه خود در توئیتر نوشت: «درباره نامه کاتن: همان‌طور که می دانید، ما یک دموکراسی مبتنی بر قانون اساسی هستیم. کنگره (یا رئیس‌جمهور بعدی) حق اعمال نظر (درباره توافق هسته‌ای ایران را دارد.)» «جاش بلاک»، سخنگوی سابق لابی صهیونیستی «آیپک» که روابط نزدیکی با دو میلیاردر صهیونیست دارد دیگر فردی بود که از این نامه حمایت کرد.

«دیوید فروم»، دستیار «جورج بوش»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و از اعضای هیئت رئیسه «ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه»  نیز در توئیتر خود درباره این نامه نوشت: «اوباما هر چند وقت یکبار به کنگره می‌گوید بروید به جهنم؛ الان کنگره دارد به اوباما می‌گوید برو به جهنم.»

با این حال، چنانکه پیشتر نیز آشکار شده است میلیاردرهای صهیونیست در سیاست خارجی آمریکا نقشی به مراتب فعال‌تر از حمایت‌های منفعلانه از یک نامه دارند. پیش از این برخی رسانه‌ها از نقش میلیاردرهای صهیونیست در هدایت نمایندگان کنگره به سمت اتخاذ مواضع ضدایرانی و در مخالفت با مذاکرات هسته‌ای ایرانی خبر داده‌اند.
 به عنوان مثال، پایگاه نیشن، چند ماه پیش گزارش داد «شلدون آدلسون»، میلیاردر صهیونیست نزدیک به یک سوم از منابع مالی گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» را فراهم کرده است. گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای از جمله لابی‌های فشار برای تحریم ایران در سالهای گذشته بوده است.

 

«پاول سینگر» و «ریچارد پری» دو میلیاردر صهیونیست دیگری هستند که تأمین‌کننده عمده هزینه‌های مالی گروهی به نام «اسرائیل پراجکت» هستند. سندی که پایگاه خبری نیشن به آن دست یافته نشان می‌دهد این دو نفر بیش از یک سوم کل درآمدهای این گروه که از تندروترین گروه‌های حامی تحریم ایران هستند را تأمین می‌کنند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز چندی پیش در خلال نشست با نمایندگان دموکرات کنگره گفته بود از فشاری که حامیان مالی نمایندگان برای تحریم ایران به آنها می‌آورند، آگاه است. منظور باراک اوباما از این اظهارنظر با نگارش این نامه آشکارتر شده است.

مستندات حاکی از آن هستند بسیاری از کسانی که این نامه را امضا کرده‌اند جزو دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی لابی‌های صهیونیستی در جریان انتخابات سالهای گذشته بوده‌اند.

این اسناد نشان می‌دهند «تام کاتن»، سناتور 37 ساله‌ و تازه‌کاری که نامه مورد نظر به ابتکار وی تنظیم شده بیش از یک میلیون دلار از لابی‌های صهیونیستی برای تبلیغات انتخاباتی خود در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره پول دریافت کرده است.

پایگاه «لوب‌لاگ» در خبری اختصاصی در تاریخ 4 نوامبر، نزدیک به زمان برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال 2014 نوشته است: «کسانی که بستر جنگ با عراق را فراهم کردند برای این دوره انتخابات میان‌دوره‌ای یک نامزد دلخواه دارند و این نامزد کسی نیست جز "تام کاتن"، از ایالت آرکانزاس که در انتخابات آتی برای کسب کرسی سنا با «مارک پریور» رقابت خواهد کرد.»

اسناد منتشر شده توسط «کمیسیون انتخابات فدرال»، نهاد نظارتی کنگره برای بررسی مسائل مالی نامزدهای انتخاباتی نشان می‌دهد «تام کاتن» مبلغ 960250 دلار از لابی صهیونیستی «کمیته اضطراری اسرائیل» کمک مالی دریافت کرده است. (این لینک را ببینید)
 آقای «کاتن» همچنین مبلغ 165 هزار دلار هم از شرکت «الیوت منیجمنت» کمک مالی دریافت کرده است. این شرکت، یک صندوق سرمایه گذاری است که «پاول سینگر»، میلیاردر صهیونیست و لابی‌گر حامی اسرائیل آن را تأسیس کرده است.

تام کاتن در ازای دریافت این مبالغ از گروه‌های لابی صهیونیسم از زمان راه‌یابی به کنگره خوش‌رقصی‌های زیادی برای رژیم صهیونیستی کرده است. به عنوان مثال، او در دسامبر 2014 از کنگره خواست بمب‌افکن‌های هسته‌ای بی‌- 52 و بمب‌های بتن‌شکن در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دهد تا به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله کند.
 


 

اما غیر از «کاتن» بسیاری از دیگر سناتورهای ارشد جمهوری‌خواه که این نامه را امضا کرده‌اند همگی جزو دریافت‌کنندگان مبالغ مالی از لابی‌های صهیونیستی بوده‌اند.

«میچ‌مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس سنا که از سناتورهای ارشد امضاکننده نامه «تام کاتن» است اکثر سالها در صدر بیشترین دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی لابی‌های حامی صهیونیسم دیده می‌شود. آقای مک‌کانل سال 2008 با دریافت 485141 دلار بیشترین کمک مالی را از گروه‌های حامی اسرائیل دریافت کرده است. مک‌کانل در سالهای بعد‌ نیز همواره  جزو چند دریافت کننده اول پول لابی‌های صهیونیستی بوده است. وی در آخرین دوره انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره 308689 دلار از گروه‌های حامی اسرائیل پول گرفته و در رده سوم دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی این گروه‌ها قرار گرفته است.
 


 

«جان مک‌کین» که در حال حاضر ریاست کمیته نیروهای مسلح را به عهده دارد و نامه «کاتن» را امضا کرده هم وضعیتی مشابه «مک‌کانل» دارد. وی در سال 2010 با دریافت 750 368 دلار کمک مالی از لابی‌های صهیونیستی «آیپک»، بعد از «جوزف لیبرمن» دریافت‌کننده بیشترین کمک مالی از این لابی بوده است.

سناتور «مارک کرک» دیگر امضاکننده نامه مذکور که رهبری تلاشهایی جداگانه برای حریم ایران را نیز به عهده دارد تا اندازه‌ای به منابع مالی لابی آیپک وابسته است که برخی نام او را «سناتور آیپک» گذاشته‌اند.

«کرک» سال 2010 در جریان انتخابات کنگره 639810 هزار دلار از لابی‌های صهیونیستی دریافت کرده است. آقای «کرک» در انتخابات سال 2014 با دریافت 146436 دلار دهمین دریافت‌کننده کمک‌های مالی گروه‌های صهیونیستی بوده است.

نام «لیندسی گراهام» که از نویسندگان طرح فشار بر ایران در حین مذاکرات است نیز همواره در صدر دریافت‌کنندگان گروه‌های صهیونیستی قرار دارد. آقای گراهام در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال 2014 با دریافت 285850 دلار چهارمین رده بیشترین دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی را به خود اختصاص داده است.

 

انتهای پیام/

 

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: