موج رسا
مهمترین اخبار استان زنجان در سال 93

از ضرب و شتم خبرنگار زنجانی تا تجمع معلمان از عجیب ترین اخبار استان زنجان در طول سال 93 محسوب می شود.

کد خبر: ۱۱۱۱۹
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۰

به گزارش موج رسا, همواره در طول سال خبرهای مختلفی از سوی رسانه ها و خبرگزاری ها بر روی خروجی ها قرار می گیرد که مردم با توجه به نیاز خود از این اخبار استفاده می کنند.

در بین اخباری که بر روی خروجی ها قرار می گیرد، برخی اخبار دارای جاذبه بیشتری برای مردم است، که می توان این اخبار را جزو اخبار عجیب نامید که استثنا بوده و احتمال وقوع آنها کم است.

 

*ضرب و شتم خبرنگار زنجانی از سوی رئیس شورای شهر

در بین خبرهایی که از سوی خروجی های مختلف خبرگزاری ها و هفته نامه و پایگاه های خبری زنجان ارائه شد، ضرب و شتم خبرنگار زنجانی توسط رئیس شورای اسلامی شهر زنجان بود.

حادثه از این قرار بود که اعضای خانه مطبوعات استان زنجان، در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زنجان، حضور داشتند که رئیس شورای شهر زنجان در جواب انتقاد خبرنگار و یکی از اعضای خانه مطبوعات استان زنجان این خبرنگار را کتک زد.

پنج شنبه دوم مرداد اعضای خانه مطبوعات استان زنجان، برای تعامل هرچه بیشتر خبرنگاران و اعضای خانه مطبوعات استان زنجان در خصوص برگزاری روز خبرنگار (17مرداد) با رئیس و اعضای شورای اسلامی زنجان جلسه ای داشتند که دراین جلسه آراض ضیایی "رئیس شورای اسلامی شهر زنجان" در جواب انتقاد یکی از خبرنگاران " خبرنگار و قائم مقام خانه مطبوعات استان زنجان، او را کتک زد.

 خبرنگار مورد ضرب و شتم زنجانی در این خصوص گفت: ما خبرنگاران استان زنجان در این زمینه بارها از سوی برخی مسئولین استان از جمله رئیس شورای شهر زنجان مورد اهانت و تحقیر قرار گرفتیم که آخرین مورد آن  امروز در این جلسه بود که رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با کمال تاسف بنده را مورد ضرب، شتم و کتک قرار داد.

 جلسه رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در کمیسیون فرهنگی برای برگزاری مراسم روز 17 مرداد بوده است که رئیس شورای شهر زنجان " آراض ضیایی" فرماندار سابق زنجان یکی از خبرنگاران زنجان را مورد اهانت و کتک قرار داد.

 

*فوت ناگهانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان

دومین خبر که شوک را به مردم و جامعه خبری وارد کرد خبر فوت ناگهانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بود.

سعید سیاری،رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان شامگاه پنج شنبه در زادگاهش کرمانشاه بر اثر سکته قلبی فوت کرد.

سعید سیاری متولد 1338 شهر کرمانشاه بود که در سابقه کاری خود مدیرکلی اداره کل کار غرب تهران،  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استانهای کرمانشاه، همدان، و زنجان را برعهده داشت.

سعید سیاری 7 خردادماه سالجاری به عنوان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان منصوب شد.

 

*حاشیه های روز خبرنگار در زنجان

حاشیه های جشن روز خبرنگار  یکی دیگر از اخبار زنجان در طول سال 93 بود که موجب شد تا خبرنگاران عکس العمل های مختلفی در این زمینه داشته باشند.

جشن روز خبرنگار در زنجان با حضور مسئولان، اصحاب فرهنگ و رسانه و پیشکسوتان عرصه خبر و رسانه برگزار شد.

این مراسم که از هفته ‌های گذشته اطلاع‌ رسانی شده بود و همه مسئولان برگزاری از باشکوه بودن این جشن خبر می ‌دادند، اما حاشیه ‌های این جشن بر متن چیره شد.

این جشن به نام خبرنگاران برگزار شد اما بیشتر حرف ‌ها ربطی به روز خبرنگار نداشت و از هیچ خبرنگاری برای بیان مشکلات به روی سن دعوت نشد البته بدتر از این مسئله این بود که در این جشن همه تجلیل شدند جز خبرنگاران که این روز به نام آنها برگزار شده بود.

بعد از پایان مراسم خبرنگاران اعتراض‌ های خود را به گوش مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات رساندند و به موضوع عدم دعوت خبرنگاران برای دعوت و تجلیل از آنها اعتراض کنند.

بعد از مراسم مجری برنامه اعلام کرد که نمایندگان رسانه‌ ها به روی سن رفته و هدایای خود را از نماینده ارشاد اسلامی دریافت کنند. 

اکثر خبرنگاران زنجانی بیشترین اعتراضشان به نحوه سخنرانی سخنرانان، ایجاد جو سیاسی و حرف‌های سیاسی بود و این جشن را به نام خبرنگار به کام سیاسیون عنوان کردند.

برخی خبرنگاران نیز نسبت به نحوه برخورد مسئولان خانه مطبوعات با خبرنگاران اعتراض داشتند اگر چه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلوی دوربین اشراق نقدهای وارده را قبول و از نحوه برگزاری آن گلایه کرده و از خبرنگاران عذرخواهی کرد.

 

*نقاشی های ننه حسن جهانی شد

نقاشی های ننه حسن نیز از جمله خبرهای جالب زنجان است که امسال بر روی خروجی ها قرار گرفت و مردم به خاطر چهره جذاب و دوست داشتنی ننه حسن از او همواره یاد می کنند.

در واقع ننه حسن خالق نقاشی های ساده و زیبا و خاطره ساز، نقاشی هایی که برای جوانان امروز از خاطرات دیروز و قصه های تاریخی خلق شده است در قیدار تقدیر شد.

نقاشی های ننه حسن یادآور خاطراتی ازسالهای صفا و صداقت، از روزهای باهم بودن، از روزگار شب نشینی ها و روزگاران پدربزرگها و مادربزرگها، از روزگاری که همه چیز در عشق و محبت خلاصه می شد و دلها را غبار کینه نگرفته بود، است. روزگاری که همه باهم بودند نه علیه هم و دوست داشتن ها بی ریا بود و از روی صدق و صفا.

مسئولان فرهنگی استان زنجان هفته گذشته آئین تجلیل و بزرگداشتی برای «ننه حسن» برگزار کردند، هنرمندی که خیلی دیر کشف شد.

ننه حسن در کلبه کوچکی، صمیمانه در کنار شوهر و فرزندانش در شهر قیدار زندگی می کرد، شغل خودش خانه داری و همسرش هم کشاورزی بود، روزی برای اینکه به فرزند دانشگاهی خودش که تحصیلکرده رشته گرافیک است، خودی نشان دهد قلم به دست گرفت و این قلم بر دست گرفتن او باعث شد تا شهرتش از مرزهای ایران اسلامی به آن سوی مرزها برود و با آثاری که در کمترین زمان از خود بر جای گذاشت نه یک چهره ملی بلکه جهانی شود

خودش هم نمی دانست که به این زودی در دل هنرمندان و نقاشان بزرگ جای خواهد گرفت و آثارش در گالری های هنرمندان اروپایی، آسیایی و آمریكایی به نمایش گذاشته خواهد شد، حالا ننه حسن در کنار شوهر پیرش آیت رجبی به خلق آثار هنری می پردازد.

منور رمضانی در روستای قرامحمد، شهرستان خدابنده به دنیا آمده و در ۹ سالگی ازدواج کرده و پس از آن در شهرستان خدابنده (شهر قیدار) ساکن شد.

 

*زنجان جزو 14 استان خشکسال کشور

یکی دیگر از خبرهای استان که نگرانی را در مردم ایجاد کرد، قرار گرفتن زنجان جزو 14 استان خشکسال کشور بود.

مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان در این زمینه  با اشاره به بارش‌ های روی داده طی هفته گذشته در سطح استان اظهار داشت: این پیش‌بینی‌ها منجر به ایجاد آمادگی برای مقابله با حوادث احتمالی در مناطق مختلف شد.

صفی ‌الله کرامتی با تاکید بر خشکسالی استان زنجان در سال زراعی جاری افزود: زنجان جزو 14 استانی است که در سال جاری خشکسالی در آنها وجود دارد.

کرامتی تاکید کرد: اسم زنجان جزو استان‌ هایی که در سال زراعی جاری دچار خشکسالی شده‌اند قرار گرفته است.

 

*کش و قوس های انتخاب شهردار زنجان

کش و قوس انتخاب شهردار برای زنجان که پروسه ای طولانی بود، یکی دیگر از اخباری بود که از سوی رسانه های زنجان به شدت دنبال می شد تا اینکه درنهایت حبیب الله یگانه بعد از چند ماه دوری از شهرداری دوباره شهردار شد.

بالاخره بعد از ماه‌ ها کش و قوس بین اعضای شورای اسلامی شهر زنجان و شهرداری، این شورا رای به استیضاح امین شهردار زنجان داد که از چند وقت پیش ناسازگاری بین آنها آغاز شده بود.

نخستین واکنش به عملکرد شهردار زنجان زمانی علنی شد که بنا به گفته عضو شورا وی با استفاده از شخصیت حقوقی شهرداری زنجان اقدام به دریافت وام برای نماینده شرکت فان آلمان در ایران کرد.

این ماجرا و موضوع مشارکت این شرکت در پروژه ‌های شهری زنجان ادامه داشت تا اینکه طرح مشارکتی این شرکت هم در شورا رای نیاورد ولی این موضوع همچنان موضوع بحث بود تا اینکه در یکی از جلسات شورای شهر زنجان پاسخ‌ های شهردار زنجان نتوانست سئوال‌ کنندگان را حتی در مورد این موضوع قانع کند.

بیشترین سئوال ‌های مطرح شده از شهردار زنجان از طرف اعضای شورا در حوزه عدم توانایی در جذب سرمایه ‌گذار برای پروژه‌ های شهری زنجان، عدم اجرای مصوبات شورا از جمله جانمایی پارک بانوان در غرب، بازارچه‌ های میوه و تره‌ بار عدم ساماندهی مزار شهدا و ... بود که پاسخ شهردار به اغلب سئوالات نتوانست اعضای شورا را قانع کند.

در چند هفته اخیر برخی اعضای شورا تخلفاتی مانند دریافت علی‌الحساب برای تخلفات ساختمانی را در پرونده‌های ارجاعی به کمیسیون 100 مطرح کرده ‌اند که بر اساس این نظریات اگر رای به قلع و قمع ساختمان مورد نظر داده ‌شود، تکلیف شهرداری با مبالغ دریافتی مشخص نخواهد شد.

به هر حال در چند وقت اخیر برخی اعضای شورای شهر و شهردار زنجان کش و قوس‌های زیادی با هم داشتند، به طوری که در جریان پاسخ‌ های  شهردار کار به مجادله لفظی و شخصی هم کشیده شد که در این میان با تذکر رئیس و دیگر اعضای شورا برای حفظ حرمت اوضاع اندکی آرام شد.

در نهایت اعضای شورای شهر زنجان با 12 رای مثبت و یک رای مخالف به استیضاح شهردار زنجان رای دادند.

 

*تجمع معلمان در مقابل آموزش و پرورش

یکی دیگر از خبرهای جریان ساز تجمع معلمان در کشور بود که به تبع آن معلمان زنجانی نیز مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

گفتنی است: معلمان حاضر در تجمع ضمن تاکید بر اینکه تجمع آنها به هیچ وجه سیاسی نیست بر این نکته تاکید دارند که فقط خواهان افزایش منزلت اجتماعی معلمان هستند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: