موج رسا
معاون صنايع دستي ميراث فرهنگي زنجان خبر داد

معاون صنايع دستي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان گفت: چهار اثر مليله استان زنجان در فهرست نشان هاي جهاني يونسكو به ثبت رسیده است.

کد خبر: ۱۱۳۱۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۴

عليمحمدي در گفت و گو با خبرنگار موج رسا اظهار داشت: هنر مليله كاري یکی از ظريف ترين رشته های فلزکاری محسوب می شود که به عنوان هنر دست زنجانی ها دارای برند است.

وی با بیان اینکه  يکی از برجسته ترين صنايع فلزی استان زنجان ملیله کاری است، تصریح کرد: در ساليان دور رواج استعمال ظروف طلا و نقره از سوي طبقات هنر دوست و ثروتمند، موجب شد تا صنعتگران فلز كار،  بويژه زرگران و نقره كاران توجه خود را به زيباترين دست ساخته هاي ظروف نقره و طلا معطوف دارند.

این مسئول یادآور شد: قديمی ترين مليله به روايت محققان و باستان شناسان مربوط به سال های 550 تا 330 قبل از ميلاد به دوره هخامنشی مربوط می شود.

عليمحمدي با بیان اینکه متأسفانه به دليل آن که اکثر اشياء مليله به منظور استفاده مجدد ذوب شده اند، نمونه های زيادی در دسترس نيست، افزود: تنها از دوره قاجاريه مقداری سرقليان، گيره استکان و سينی در اندازه های مختلف باقی مانده است.

معاون صنايع دستي با اشاره به آثار مكشوفه از ابزار آلات مردان نمكي شماره 1 و 4 از معدن چهر آباد زنجان، اضافه كرد: اين موضوع نشان مي دهد كه هنرمندان مليله كار در اين استان 1300 سال پيش از اين، در هنر مليله كاري فعالیت می کردند.

علیمحمدی با بیان اینکه تطابق ابزار و ظروف كشف شده از مرد نمكي شماره 4 نشانگر همخواني محصولات از جمله زيور آلات در 2300 سال قبل است، یادآور شد: حاج اسداله از هنرمندان قديمي اواخر قاجار از جمله اساتید برتر این هنر در زنجان است.

وی با اشاره به اینکه این استاد زیردست طرح برگ فرنگ را در مليله ابداع کرد، خاطرنشان کرد: استادكاران امروزي در اين سبك مشغول به فعاليت هستند.

عليمحمدي ادامه داد: دندانه، تابيده، جقه، يا بته ترمه، ريزه جقه، برگ فرنگ، برگ، غنچه، پيچ، پيچک، سه چشمه و يک چشم نقوش رايج در مليله کاری زنجان است.

وي خاطر نشان كرد: گيره شربت خوری، گلاب پاش، قاب عکس، بشقاب، شکلات خوری، شيرينی خوری، زنجير، گل سينه، گوشواره و قاب عکس و آينه و شمعداني هاي بي نظير نقره از محصولات ظريف و بي بديل اين استان است.

این مسئول تصریح کرد: محصولات مليله كاري زنجان در سطح کشور به عنوان محصولات ظريف و شاخص شناخته شده و دارای اعتبار خاصی است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: