موج رسا
نگاهی گذرا به مشکلات گلخانه های استان زنجان

حمایت های لازم از گلخانه های استان صورت نمی گیرد و این موضوع باعث شده تا گلخانه داران با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.

کد خبر: ۱۱۹۰۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۰

به گزارش موج رسا, در حال حاضر استان زنجان دارای 185واحد گلخانه‌ای سبزی و صیفی در استان فعالیت می کنند که تولیدات این گلخانه ها شامل خیار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه، سبزیجات برگی است.

متاسفانه مشکلات ریز و درشت موجود بر سر راه کشاورزانی که قدم در این راه گذاشته اند موجب شده تا فعالان این عرصه رغبت چندانی به طریق احداث و کشت گلخانه ای جدید نداشته باشند.
کمبود منابع مالی و نیاز به سرمایه زیاد برای احداث گلخانه از مشکلاتی است که مانع ورود افراد به ویژه به این بخش می شود، در حالی که ارائه تسهیلات بانکی و سهولت در دریافت آن برای کشاورزان علاوه بر حمایت این بخش، عرصه را برای ورود عده بیشتری از دانش آموختگان به سمت کشت گلخانه ای هموار می کند و علاوه بر تأمین نیاز مردم استان در بخش تولیدات کشاورزی، زمینه صادرات محصولات گلخانه ای را نیز فراهم می کند.

 

* 38 هکتار در استان زنجان زیر کشت گلخانه ای است

مدیر کل جهاد کشاورزی استان زنجان نیز معتقد است،در استان زنجان ۱۸۵ واحد گلخانه ای وجود دارد و ۳۸ هکتار هم زیر کشت محصولات گلخانه ای است.

حسین جعفری با بیان اینکه حوزه کشاورزی یک ابزار مهم در توسعه اقتصاد و اشتغال پایدار در استان زنجان است، افزود: با تنوع و کیفیت محصولات گلخانه ای تولید محصولات کشاورزی بالا می رود و این خود برای اقتصاد و اشتغال پایدار استان بسیار مثمر ثمر است.

 

گلخانه

 

مدیر کل جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: استان زنجان در بحث تولید محصولات گلخانه ای در کشور به خصوص در تولید محصول توت فرهنگی با ۱۷ کیلو گرم رتبه پنجم کشوری را دارد.

جعفری با اشاره به اینکه تولید محصولات گلخانه ای یک روش نوین است که موجب افزایش كیفیت محصول تولیدی، افزایش صادرات، صرفه جویی در مصرف آب می شود، افزود: استفاده از اراضی غیر قابل كشت با سیستم هیدرویونیک و ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای فارغ التحصیلان کشاورزی از دیگر مزیت های گلخانه ها است.

وی گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در راستای افزایش اشتغال در استان حمایت لازم از فارغ التحصیلان کشاورزی را دارد.

مدیر کل جهاد کشاورزی استان زنجان گفت:۳۵ درصد فارغ التحصیلان کشاورزی دراستان زنجان در بخش محصولات گلخانه ای فعالیت می کنند.

 

*گلخانه‎داران از نوسانات قیمت محصولات همواره شاکی هستند

کارشناس جهاد کشاورزی استان زنجان نیز گفت:گلخانه‎داران از نوسانات قیمت محصولات همواره شاکی هستند.

ادیب با بیان اینکه عدم وجود تعادل در بازار موجب کاهش محصولات می شود که این امر به کشاورزان خسارت وارد می کند، افزود: در بسیاری از موارد کشاورزان متضرر شده و متحمل خسارت می شوند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع به ‌ویژه در بین گلخانه‌ داران باعث دلسردی می‌ شود،افزود: چرا که هر واحد گلخانه با هزینه بالایی احداث می ‌شود و انتظار این است که با فروش مناسب محصول هزینه‌ ها جبران شود، در حالیکه در بعضی موارد این‌ گونه نمی‌ شود.

 

گلخانه

 

یک گلخانه دار زنجانی نیز گفت: مجتمع گلخانه پردیس استان زنجان در سال 1382 از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به شهر زنجان است.
علی بختیاری با بیان اینکه در آن زمان شهرک گلخانه ای در استان زنجان وجود نداشت، افزود: طبق دستور مقام معظم رهبری، اعتباراتی برای احداث شهرک گلخانه ای جهاد کشاورزی تخصیص داده شد.


این کارآفرین تصریح کرد: پس از گذشت 12 سال مشکلاتی این شهرک هنوز حل نشده است و این پروژه به پایان نرسیده است. 
بختیاری با اشاره به اینکه مشکلاتی از قبیل زیر سازی و آسفالت راه گلخانه هنوز حل نشده است، خاطرنشان کرد: وجود شیلات در کنار شهرک گلخانه که باعث کمبود آب در این منطقه شده است.


وی یکی از مهمترین مشکلات شهرک گلخانه ای را میزان اعتبار اختصاص یافته به این مجموعه عنوان کرد و گفت:  میزان اعتباری که جهاد کشاورزی به صورت کارشناسی و کمیته ای مصوب می کند از سوی بانک ها پرداخت نمی شود.
مسئول یک فاز از مجتمع گلخانه پردیس در استان زنجان گفت: وجود این گونه مشکلات برای کشاورزان و گلخانه داران باعث کندی روند کار می شوند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: