موج رسا
رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان:

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به تاثیرات هسته‌ای بر صنایع استان زنجان گفت: بخش عمده‌ای از صنایع استان در دایره تاثیرات ناشی از توافقنامه هسته‌ای قرار نمی‌گیرد.

کد خبر: ۱۲۷۵۹
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۷

غلامحسین جمیلی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا, با اشاره به اینکه تحریم‌ها به تولیدات داخلی ضربه نمی‌زند و نباید با این دید به این موضوع نگاه کنیم، اظهار کرد: رفع تحریم‌ها قدرت رقابت ایران در بازار‌های خارجی افزایش می‌‌یابد.

وی با اشاره به اینکه با برداشته شدن تحریم‌ها مشکلات سرمایه‌گذاران داخلی در جابه‌جایی ارز برای خرید برخی مواد اولیه برطرف می‌شود، افزود: با رفع این مشکل حضور سرمایه‌گذاران داخلی در بازار‌های خارجی را افزایش می‌یابد در نتیجه این موضوع می‌تواند در افزایش کیفیت تولیدات داخلی موثر واقع شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به آمار واردات ایران در سال‌های گذشته افزود: بیشتر واردات ایران در سال‌های گذشته ماشین آلات صنعتی بوده و این امر به ویژه در استان زنجان نمود بیشتری داشته است.

وی در مورد سوال اینکه با برداشته شدن تحریم‌ها کالا‌های وارداتی می‌تواند به تولیدات داخلی ضربه وارد کند، گفت: واردات کالا چیز بدی نیست در برخی موارد تولیدات داخلی نمی‌تواند جوابگوی مورد نیاز داخل شود در این صورت می‌توان با افزایش تولید همان محصول در داخل برای واردات آن محصول مورد نیاز اقدام کرد.

جمیلی با اشاره به اینکه برداشته شدن تحریم‌ها تبادلات کالا با سایر کشور‌ها افزایش می‌یابد، افزود: در صادرات و واردات که تبادل کالا انجام می‌شود هر دو طرف سود می‌برند.

وی با بیان اینکه حضور ایران در بازار‌های خارجی منجر به ورود تولید کنندگان به بازار خارجی شده است، افزود: این امر باعث افزایش رقابت و در نتیجه ارتقای کیفیت تولیدات داخلی می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان تصریح کرد: توافقنامه هسته‌ای از آنجا که یک تحول مثبت بشمار می‌رود می‌تواند در تاریخ ایران و دنیا ماندگار و عاملی برای پیشرفت و تعالی اقتصاد داخلی شود.

جمیلی با اشاره به اینکه نباید به برداشتن تحریم با دید ضربه زدن به تولیدات داخلی نگاه کنیم، گفت: تحریم حضور ایران را در بازار‌های خارجی سهل می‌کند و قدرت رقابتی ایران در بازار‌های خارجی را بالا می‌برد.

وی با اشاره به تبیین و تحلیل شرایط اقتصادی ناشی از نتیجه مذاکرت هسته‌ای بیان داشت: جنبه‌های تاثیر موضوع توافق و اثراتی که ناشی از آن براقتصاد استان زنجان به ویژه بر واحدهای صنعتی و تولیدی وسایر بخش‌های اقتصادی می‌تواند داشته باشد باید بررسی شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان خاطر نشان کرد: با تشکیل جلسات و بررسی تاثیرات مذاکرات بر اقتصاد استان می‌تواند ما را در تصمیم‌گیری‌هایمان همگام‌تر و منسجم‌تر کند.

وی تصریح کرد: بررسی تاثیرات جنبه‌های دیگر توافق می‌تواند به عنوان نقطه عطفی برای تصمیم گیری‌‌ها و برنامه‌ریزی برای روزهای پیش روی استان استفاده کرد.

این مسئول با اشاره به اینکه تفسیرها و صحبت‌هایی که طی روزهای گذشته در اخبار، موضع گیری‌های بسیار متنوع و مختلف از جانب گروه‌ها، افراد‌، متخصصین هم جامعه علمی هم جامعه سیاسی داخلی و خارجی پیرامون موضوع توافق و اثرات آن مطرح شده است و برداشت‌های سلیقه‌ای در مورد این مهم افزود: اینکه ما بتوانیم یه یک انسجام و اتحاد نظر برسیم و خودمان را مبتنی بر مسیر پیش رو مسلح کنیم حائز اهمیت بسیاری است.

وی ادامه داد: قطعاً دیدگاه‌ها و نقطه نظر دولتمردان و به ویژه مقام عالی استان زنجان می‌تواند به عنوان یک رهنمود در مسیر پیش روی ما موثر و برای ما مهم تلقی شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با بیان اینکه ممکن است بخش عمده‌ای از صنایع استان در دایره تاثیرات ناشی از توافقنامه هسته‌ای قرار نگیرد، گفت: بخش سرمایه از این بازار استقبال بیشتری می‌کند.

جمیلی با اشاره به فعالیت صنایع خودرو در استان زنجان گفت: این صنایع به همراه واحدهای صنعتی مانند فولاد، سیمان و حمل و نقل از این توافق تاثیر پذیرفته و می‌توانند با بهره‌برداری از الگوی رشد از شرایط بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: