موج رسا
رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان:

رئیس اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: سهم استان زنجان با توجه به ظرفیت هایی که در استان وجود دارد در بازار عراق ناچیز است.

کد خبر: ۱۳۲۴۲
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۸

غلامحسین جمیلی امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا, اظهار داشت: بازار کشور عراق برای ارائه محصولات کشور بازار مناسبی است که هنوز از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده نشده است.

وی با بیان اینکه سهم استان زنجان با توجه به ظرفیت هایی که در استان وجود دارد در بازار عراق ناچیز است، تصریح کرد: با وجود قرار گرفتن استان زنجان در حواشی استان های مرزی ومزیت ها و یژگی های برجسته استان، هنوز زنجان ورود مناسبی به این بازار نداشته است.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه علیرغم موقعیت ژئوپلتیک استان زنجان و دارا بودن کریدور هنوز از این مزیت استفاده نشده است، یادآور شد: با توجه به سنتی بودن شکل تجارت در عراق هنوز موفقیت مطلوبی در این زمینه به دست نیامده است.

جمیلی با بیان اینکه بازرگانان عراقی هنوز هم سنت های 20 سال گذشته را دارند، افزود: علاوه بر وجود چنین مشکلاتی،از نظر گمرکات نیز مشکلاتی در کشور عراق وجود دارد که حمل و نقل و بارگیری محصولات را به ویژه محصولات لبنی را با مشکل مواجه می کند.

وی با اشاره به اینکه با وجود چنین مشکلاتی اصالت مبدا فراموش می شود، تصریح کرد: در حال حاضر استان زنجان در زمینه صادرات سیمان،آجر، مصالح ساختمانی، مواد لبنی،صنایع شیر، مواد غذایی و شوینده در این بازار فعال است.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی استان زنجان برضرورت بازنگری برای ورود به بازار عراق تاکید کرد و گفت: کشور عراق دارای سه اقلیم از جمله اقلیم کردستان، بخش جنوبی و بخش مرکزی است که هر کدام از این بخش ها مبادلاتی را با استان های همجوار خود انجام می دهند.

جمیلی با بیان اینکه استان زنجان نیز با بخش عرب نشین مرکز عراق به ویژه نجف وکربلا به واسطه نزدیکی فرهنگی ارتباط دارد، افزود: بیشترین مبادلات استان نیز به این بخش صورت می گیرد.

وی افزود: از برپایی نمایشگاه دائمی محصولان غذایی زنجان در کربلا خبر داد و گفت: در حوزه های دیگر نیز در صورت برنامه ریزی مناسب ورود می کنیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: