موج رسا
رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان:

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به توسعه صنایع پاک در استان زنجان گفت: زمینه فضای توسعه صنعتی آینده زنجان مبتنی بر صنایع پاک شکل خواهد گرفت.

کد خبر: ۱۳۸۳۸
تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۰

به گزارش موج رسا, غلامحسین جمیلی امروز در هفتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور اظهار کرد: بحث و بررسی پیرامون نحوه توسعه همکاریهای زنجان و سنگاپور و استفاده از ظرفیت‌های سرمایه گذاری مشترک پرداخته شده است.

وی اشاره به اینکه اتاق بازرگانی زنجان یکی از قدیمی‌ترین و ریشه دار‌ترین اتاقهای بازرگانی در سراسر کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: اتاق به واسطه هیات نمایندگان منسجم و متحدی که از سال‌های دور در تاسیس آن همت و تاکنون حمایت کرده‌اند و جایگاهش در منطقه شمالغرب و غرب توانسته رسالتش را به درستی و بطور کامل نمایندگی کند.

رئیس اتاق زنجان در راستای معرفی استان ابراز داشت: شکل دوران گذار مختلف در ۳۰ سال گذشته برای توسعه زنجان در دهه‌های مختلف دچار تغییرات اساسی شده است.

وی خاطر نشان کرد: در طول دو سال اخیر در ۵ حوزه مختلف راهبردهای توسعه زنجان مورد ارزیابی قرار گرفته و راهبردهای اصلی آن شکل گرفت و نهایتاً به عنوان مسیر توسعه جدید استان برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد.

وی اظهار داشت: ما معتقدیم فعالیت‌های خوبی در حوزه معدن انجام شده است که حفظ همین منابع، بهره‌مندی از منابع موجود به برای پایداری صنایع شکل گرفته فعلی و تکمیل ظرفیت‌های آن ضروری خواهد بود.

وی عنوان کرد: به دنبال این هستیم توسعه صنعت استان زنجان را بر پایه بخش‌های ذکر شده راهبری کنیم.

رئیس اتاق زنجان در ادامه معرفی زنجان به سفر هیات دولت به استان در تعیین زنجان به عنوان مرکز آمادی مرکز کشور و شمال غرب ایران و همچنین تعیین زنجان به عنوان قطب IT و برق و الکترونیک اشاره کرد و گفت: از جمله اقدامات خوبی که در این زمینه انجام شده کلنگ زنی احداث یک شهرک صنعتی برق و الکترونیک در زنجان است که شهرک آماده واگذاری است و فقط صنایع مربوط به برق و الکترونیک در آن مستقر می‌شود و از پراکندگی و تنوع استقرار واحدهای مختلف پرهیز خواهد شد.

جمیلی بیان کرد: استان زنجان در شمال غرب در همسایگی ۷ استان گیلان، تبریز، ارومیه، اردبیل، سنندج، قزوین و همدان است که به مرکزیت زنجان دقیقاً ۴۸ درصد جمعیت کشور به طور متوازن در شعاع ۴۰۰ کیلومتری زنجان قرار دارد.

وی افزود: دسترسی‌های کمتر از ۳ ساعت به هر یک از این مناطق هم با مسیر جاده‌ای هم ریلی قابل فرض است و این استقرار ۴۸ درصدی جمعیت به این مفهوم است که ۴۸ درصد تولید و مصرف کشور در این جا اتفاق می‌افتد و زنجان به واسطه اینکه یک قدم دورتر از استان‌های مرزی استعداد ذاتی از جمله لوجستیک، حمل و نقل و غیره چه به جهت صادرات چه واردات می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: استان زنجان در مسیر کوریدور اصلی جاده شرق به غرب هم کشور هم منطقه قرار دارد این جاده اصلی منجر شده مسیر انتقال انرژي‌ها هم از زنجان عبور کند.

وی با بیان اینکه به لحاظ استعدادهای ذاتی زیرساخت‌های کلان هم برای زنجان متصور است، گفت: همیشه این سوال وجود دارد که با وجود ویژگی و برتری‌های موجود چرا سهم ما از توسعه و رشد منطقه در مقایسه با استان‌های هم تراز ما، عقب‌تر است.

رئیس اتاق زنجان اظهار کرد: جدای از دلایل فنی این امر می‌تواند ریشه در فرهنگ زنجان و اراده و خواست مردم داشته باشد.

وی افزود: قطعاً تغییراتی در نگرش مردم در طول این دو سال اتفاق افتاده که امید است زمینه برای مطالبات فراهم شود.

جمیلی به استعدادهای برجسته استان در حوزه گردشگری نیز اشاره کرد و افزود: وجود گنبد سلطانیه‌، مردان نمکی، غار کتله خور و رختشویخانه نشان می‌دهد تمدن مردم زنجان در گذشته بی‌نظیر بوده است.

در پایان رئيس اتاق زنجان به بحث آب به عنوان موضوع اصلی و اساسی در کشور پرداخت و افزود: خوشبختانه استان زنجان جزو مناطق بحرانی کشور در حوزه آب نیست ولی این امر دلیل برای عدم مدیریت و کنترل نیست.

انتهای پیام/ع

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: