موج رسا
مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان:

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان گفت: در سال جاری 15 مدرسه  که دارای ریسک بالایی هستند از تمامی شهرستان های زنجان انتخاب شده و از طریق نصب علائم عمودی،افقی و چراغهای چشمک زن و آرام سازهای ترافیکی ایمن سازی شده است.

کد خبر: ۱۳۹۸۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۳

ایرج دست نشان امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا, اظهار داشت: با آغاز سال تحصیلی جدید با اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی در 60 مدرسه استان، به ایمنی دانش آموزان توجه ویژه شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین گروه های هدف در طرح ارتقای ایمنی اداره کل حمل و نقل وپایانه های استان زنجان، ارتقای ایمنی دانش آموزان و طرح ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها است، افزود: چرا که ایمن سازی آموزشی  مدارس حاشیه راه‌ ها یک ضرورت اجتماعی برای کاهش آسیب‌ های جاده‌ای در میان قشر آسیب پذیر دانش آموزان محسوب می شود.

این مسئول افزایش ایمنی محیط بیرونی مدارس را زمینه ساز ارتقای امنیت روانی دانش آموزان دانست و افزود: ايمني مدارس به ويژه مدارس حاشيه راه يكي از اصول مهم دستيابي به حمل و نقل پايدار است.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان با بیان اینکه امروزه در تمام دنيا براي اين مشكل تدابير خاصي انديشيده شده تا ايمني راه را فراهم كنند، خاطرنشان کرد: تلاش می شود تا دانش آموزان در رفت و آمد به مدرسه دچار حادثه نشوند.

دست نشان با اشاره به اینکه حدود 30 درصد از مدارس كشورها از جمله ایران در حاشيه راههاي اصلي و شرياني قرار دارند،یادآور شد: اجراي برنامه ها و تمهيداتي مورد نياز است كه سلامت دانش آموزان را در مدارس حاشيه راه تامين كند.

وی افزود: در حمل و نقل، ايمني نقش محوري ايفا مي كند و اگر به مقوله ايمني اهميت داده نشود خسارت هاي نامطلوب اقتصادي و اجتماعي زيادي به جامعه تحميل مي كند.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان مهمترين عامل در تصادفات رانندگي و جاده اي را عامل انساني عنوان كرد و گفت: اگر قوانين و مقررات رعايت شود و هم راننده ها و هم عابران پياده به قوانين احترام بگذراند تصادفات بسيار كاهش مي يابد.

دست نشان افزود: برای نهادینه کردن این مهم بايد آموزش از سنين كودكي و دوران ابتدايي شروع شود وبا استفاده از روش های نوین آموزشی مسايل ايمني و آموزه هاي ترافيكي به دانش آموزان ارائه شود.

وی با اشاره به اهمیت آموزش در بین کودکان و دانش آموزان، آموزش در دوران کودکی را بسیار پراهمیت دانست و اظهار داشت: امروز کشورهای پیشرفته دنیا با فرهنگ‌سازی از سنین نونهالی توانسته اند دستاوردهای مناسبی را در زمینه‌ های آموزشی و فرهنگی به دست بیاورند.

این مسئول با اشاره به اینکه نباید از نقش مهم آموزش غافل شد، تصریح کرد: در طرح ارتقای ایمنی دانش آموزان و مدارس حاشیه راههای استان سعی شده است  تا با استفاده از روش های مدرن آموزش ایمنی به دانش آموزان از جمله هنر نمایش،قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و فرهنگ ترافیکی ارائه شود.

 مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان  از توزیع لوازم تحریر و کتابهایی همراه با پیام های ایمنی و شبرنگ به دانش آموزان خبر داد و گفت: همراه با آموزش و اقدامات فرهنگي، طرح ايمن سازي مدارس حاشيه راه ها در بعد فيزيكي نيز اجرا می شود.

دست نشان با بیان اینکه خوشبختانه با تلاش های اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان آمار تلفات دانش آموزان مدارس حاشیه راهها بسیار کم است، اظهارکرد: بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در سال 92 بیش از 13 درصد از قربانیان ناشی از تصادفات راه‌های برون شهری و روستایی مربوط به عابران پیاده است.

وی گفت: از این میان، در حدود 51 درصد از کشته شدگان را دانش‌آموزان تشکیل می دهند و متاسفانه در بررسی و تحلیل عواقب تصادفات جاده‌ای، معمولا آثار طولانی مدت اجتماعی اینگونه حوادث در نظر گرفته نمی‌شود.

این مسئول با اشاره به پایین آمدن آمار تلفات دانش آموزان حاشیه راهها در استان زنجان، گفت: این موضوع نشان دهنده به ثمر نشستن فعالیت های آموزشی به قشر حساس و بسیارآسیب پذیر دانش آموزان است.

 انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: