موج رسا
آشنایی با مداحان زنجانی، غلامرضا عینی فرد

مداح زنجانی گفت: هر کس که امام زمان خود را همراهی نکند به عاقبت یزیدیان دچار می شود.

کد خبر: ۱۴۰۴
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۱

غلامرضا عینی فرد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار موج رسا، اظهار کرد: اینجانب در محله‌ اي به نام حيدريه چشم به جهان گشودم، پدرم کاسب بود و در کسوت سقايي آب‌رسان منازل و مساجد و مدارس بود در عين حال که کاسب بود، خدمت بزرگي به مردم ارائه می کرد، بعدها مسجدي به نام باب‌الحوائج ساخته شد و از فيوضات آن مکان مقدس بهره‌مند شديم.

وی افزود: در سن شش سالگي نوحه‌ خواني در وجودم محسوس بود و در هفت سالگي رسما در محل زندگی خود هيئت خردسالان حضرت علي اصغر (ع) با جمعی از دوستان تاسيس کرديم و نوحه خواني را شروع کردم.

 

عینی غرد

 

این مداح زنجانی خاطرنشان کرد: در دوران دبستان در کلاس من مداحی می کردم و همکلاس هایم جواب میدادند‌.

وی ادامه داد: بعد از دوران دبيرستان راهي حوزه علميه شدم در آنجا نیز به مداحی مشغول بودم.

این مداح با اشاره به انگیزه های خود در انتخاب این راه گفت: انگيزه معمولا انتخاب کردن است و اين جهت گيري معمولا در شخص بالغ پيدا مي شود ولي من از جمله نادر افرادي هستم که منتخب شدم نه انتخاب کردم چون با وجودی که 6 سال داشتم وجودم در عشق امام حسين مي سوخت‌.

 وی افزود: در سن هفت و هشت سالگي من چنان گريه مي‌کردم که مادرم نگران مي شد و مي گفت‌: مگر مريض هستي یا درد داری‌؟ مي‌گفتم نه و اين انگيزه نيست بلکه عشق و علاقه دروني که اصلا نمي شود توجيه کرد، البته محيط خانواده و محل بي اثر نبود مخصوصا پدر و مادر که مانع راهم نشدند.

این مداح زنجانی  در پاسخ به این سوال که رابطه انسان و مذهب چگونه رابطه اي است و هدف دين داري و مذهب چيست، گفت: دين يک پديده آسماني است و آدم آسماني متاثر از آن است، به قول لسان الغيب حافظ، من ملک بودم و فردوس برين جايم بود‌.

وی یادآور شد: اما سير نزولي آدم و حوا بر اين خاک قطعا سير صعودي نیز دارد و دين شهپر اين پرواز است که انسان را به جايگاه اصلي می رساند.

 عینی فرد با بیان اینکه دين موجب می شود انسان اصليت خود را گم نکند،افزود: اگر انسان خود را با دين و آئين اسلام مانوس نکند‌، زندگي مطلوبي بدست نمي آورد.

وی در پاسخ به این سئوال که به نظر شما چيزي که شيعه را از ساير مذاهب متمايز می کند، چيست‌؟ تصریح کرد: مذهب شيعه کاملترين مذهب در جهان است چرا که از زمان پيامبر اسلام پيگيري و پي ريزي شد.

 

عینی غرد

 

این مداح زنجانی خاطرنشان کرد: امام علی (ع) ادامه دهنده مذهب شيعه بود و باید مسلمانان جهان به این مذهب گراییده و از آن پیروی کنند.

وی  با اشاره به اینکه حضرت علی (ع) همه مشکلات مردم را به دلیل علمی که در اختیار داشت، حل می کرد، افزود: حضرت علي (ع) در صدر مباحث و مسائل جوابگو بود.

عینی فرد در خصوص نقش حضرت زينب کبري(س) به عنوان پيام آور نهضت عاشورا گفت: "شريعتي جمله اي دارد و مي گويد هر انقلابي دو چهره دارد، خون و پيام و اينطور ادامه مي دهد که حسين (ع) خونش را داد و زينب (س) مسئول پيام رساني اين خون بود که اگر اين قيام زينب نبود خون حسين را نيز لئيمان و تحريف کنندگان تاريخ به فراموشي مي سپردند".  وی ادامه داد: اگر پيامبر اسلام در غدير خم بيانگر ولايت حضرت علي نمي شد، ماهيت حکومت ائمه معصومين روشن نمي گشت و به خاطر همین موضوع بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام اول کاري که کردند حکومت را به شوراي ثقيفه دادند و حکومت تشکيل دادند و با تکيه بر زر و سر نيزه عظمت غدير را کم رنگ کردند، پس امام حسين قطعا از تاريخ غدير تجربه اي کسب کرده بود‌.

وی خاطرنشان کرد: تجربه يعني در کنار علم امامت با زبان مردم صحبت کرده و در محدوده تفهيم و تشخيص عموم حرکت کند، پس امام تصميم گرفت، سخنور قوي و شجاع بعد از شهادت خود براي کشف و نشر هدف قيام خود همراه داشته باشد‌.

این مداح زنجانی افزود: حضرت زينب (س) تنها بعد از شهادت شروع مسئوليت نکرد بلکه در همان عاشورا در قتل امام حسین (ع) به لشگر عظيم يزيد که همه به نام اسلام آمده بودند، فرمود: شما چطور مسلمان هستيد در حالی که اين مرد تنهاست و حال که حالت دفاع از خود را ندارد و اين همه مردم مي کشند مانع نمي شويد‌؟.

وی با اشاره به نقش حضرت زينب (س) در واقعه کربلا افزود: در اولين اقدام این حضرت کوفيان و شاميان را محکوم کرد،اين نقش زينب (س) در این واقعه محسوب می شود.

عینی فرد تصریح کرد: حضرت زینب (س) در کوفه و راه شام و دمشق در کاخ امپراطوري يزيد خطبه اي آتشين در محکومیت اقدامات یزدیان در قبال حادثه عاشورا ارائه کرد. وی با اشاره به اینکه تا دنيا هست خطبه های آن حضرت به عنوان الگو مطرح است، افزود: اقدامات حضرت زینب (س) نقش واقعی زن را در اسلام ارائه کرد به گونه ای که و نشان داد زن چيست و کيست، نه اينکه زن فقط خانه دار است و بس،بلکه نقش زن در جامعه می تواند تاثیرات بسیاری داشته باشد.

وی گفت: نويسندگان بي طرف شرقي، غربي و مسيحي اعتراف کرده اند جاودان ماندن خون حسين، قيام حسيني و کربلاي حسيني، در خطبه هاي زينب و حضرت سجاد جلوه‌گر است.

این مداح در رابطه با تشویق نسل جديد در جهت گیری به سوي مذهب و دينداري گفت: ما بايد هر چيزي که برای خودمان مي خواهيم برای ديگران هم بخواهيم،بیانگر این است که افراد جامعه به ویژه مروجان و مبلغان بايد نسبت به بیان اهداف قیام امام حسين (ع) حساس باشند، درد جوانان ما اين است که عمل به مقدسات را کم مشاهده مي کنند.

وی یادآور شد: يک روز امام خمینی (ره ) در سخنراني خودشان در يکي از مناسبت ها در حسينيه جماران فرمودند،" که جاي تعجب است روز قيامت کساني که از شما و ما حرف شنيدند و عمل نکردند در بهشت هستند"،پس همه باید خود سازی را از خود شروع کنیم سپس به دیگران توصیه کنیم.

 

عینی غرد

 

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) براي نجات بشريت و ابقاي عدالت اجتماعي و رفع ظلم و ستم قیام کرد، افزود: هیهات من الذله شعار امام حسین (ع) بود.

این مداح زنجانی خاطرنشان کرد: باید از حال و روز یزدیان عبرت گرفت، افزود: هر کس که امام زمان خود را همراهی نکند به عاقبت یزیدیان دچار می شود.

وی با اشاره به اینکه باید در هر عصر حسيني وار زندگي کنيم، افزود: نباید  تسليم زور و ستم شد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: