موج رسا
گزارش موج رسا از هندوستان ایران

انار یکی از محصولات شهرستان طارم بوده که امسال برآورد تولید در حدود 16 هزار و 290 تن پیش‌بینی شده اما این محصول امسال به دلیل گرمای شدید خسارت 40 درصدی را دید.

کد خبر: ۱۴۱۸۸
تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۲

به گزارش موج رسا, شهرستان طارم یکی از شهرستان‌های مستعد در بخش کشاورزی استان زنجان بوده و سالانه محصولات زیادی در این شهرستان تولید شده و به بازار داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

این شهرستان به دلیل تنوع محصولات کشاورزی که سالانه در طارم تولید می‌شود به هندوستان ایران معروف است.

شهرستان طارم در شمال استان زنجان واقع شده و با استان‌های اردبیل، گیلان و قزوین همسایه بوده و هر ساله گردشگران زیادی به دلیل داشتن طبیعتی بکر و دیدنی به این شهرستان سفر می‌کنند.

خسارت 40 درصدی گرمای امسال به محصولات انار طارم

انار یکی از محصولات طارم بوده که سطح زیر کشت یک هزار و 716 هکتار از باغات منطقه طارم مربوط به درختان انار است.

بروز گرمای شدید و افزایش دما در ماه‌های تیر و مرداد سبب خسارت آفتاب سوختگی و در نتیجه افزایش ترکیدگی و کاهش کیفیت و افزایش کرم گلوگاه انار شد و این امر به 40 درصد از باغات انار خسارت زد.

بیش از 90 درصد مردم شهرستان طارم به کشاورزی مشغول هستند و در این شهرستان محصول تولید انار برای 3 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده که از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

با توجه به برآورد‌هایی که براساس آمار‌های سال‌های گذشته توسط جهاد کشاورزی انجام شده امسال به 136 میلیارد ریال می‌رسد و این امر بخشی از مشکلات اقتصاد استان را حل می‌کند.

ارقام‌های مختلفی از انار‌ها در شهرستان طارم برداشت می‌شود و این ارقام‌ها ملس شیرین، ملس ترش، پوست سیاه، شاه بار، میخوش، دوستی، زاغ، پوست کدویی، ترش جنگلی و ترش محلی بوده است.

انار تولید شده در شهرستان طارم علاوه بر تامین نیاز بازار استان به سایر استان‌ها نیز صادر می‌شود.

نبود واجد‌های فرآوری در طارم

نبود واحد‌های فرآوری محصولات کشاورزی طارم از مشکلات مهم کشاورزان این منطقه بوده که مردم نیز از این وضعیت گله دارند.

وجود واحد‌های فراوری با نظارت بهداشت می‌تواند بر اقتصاد استان کمک کند و همچنین محصولات این شهرستان بنام به سایر استان‌ها و خارج از کشور صادر ‌شود و همچنین مانع سوء استفاده‌های دلالان می‌شود.

شهرستان طارم قطب کشاورزی استان زنجان و کشور بوده و اما محصولات تولید شده به دلیل نبود واحد‌های فرآوری ظلمی برای کشاورزانی است که در زمین کشاورزی برای بدست آوردن محصول باکیفیت عرق می‌ریزند.

مشکلات کمبود آب از یک طرف و نبود واحد‌های فرآوری از طرف دیگر مشکلات مهم سر راه کشاورزان طارمی بوده حل این مشکلات نیازمند توجه مسئولان است.

مشکلات کمبود آب که هر ساله کشاورزان شهرستان طارم با آن مواجه بوده و هر سال نیز این مشکل افزایش می‌یابد سبب نگرانی کشاورزان این منطقه می‌شود و توسعه آبیاری تحت فشار می‌تواند بار این مشکلات و نگرانی‌های کشاورزان را بکاهد و این امر نیز توجهات و اراده مسئولان زنجانی به بخش کشاورزی را می‌طلبد.

با وجود اینکه بخشی از اقتصاد داخلی به کشاورزی وابسته است می‌توان با قوت دادن به این بخش، بخشی از مشکلات کنونی که کشور با آن مواجه است برطرف کرد و همچنین با توسعه اشتغال در بخش کشاورزی برای جوانان، بسیاری از مشکلات اشتغال نیز قابل حل خواهد بود و نتیجه اینکه این اومر سبب توسعه صادرات بخش کشاورزی می‌شود.

انتهای پیام/ع

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: