موج رسا

هر ساله مردم زنجان با حضور در دسته برزگ حسینیه زنجان حماسه ای در تاریح اسلام خلق میکنند و امسال نیز مانند سالهای گذشته خلق این حماسه را تجدید می کنند.

کد خبر: ۱۴۳۵۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۴

به گزارش موج رسا, مراسم هشتم محرم زنجان باشکوه‌ترین و عظیم‌ترین مراسم عزاداری به یاد رشادت‌های حضرت ابوالفضل(ع) در واقعه کربلا برگزار می‌شود.

حسینیه اعظم زنجان یکی از بزرگترین مساجد زنجان است که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد.

این مسجد که یکی از اماکن مذهبی شیعیان است، در جنوب شهر واقع شده و به علت عزاداری باشکوه این دسته در تاریخ 15 دی‌ماه 87 با شماره ثبتی 10 به عنوان دهمین مورد از میراث معنوی کشور ثبت‌ شده است.

کرامات اهل بیت(ع) در این مکان و شفا یافتگان این مکان مقدس، بسیار است، تعداد گوسفندهای اهدایی و قربانی به این مکان به تعدادی است که حسینیه اعظم زنجان را دومین قربانگاه مسلمانان پس از "منا" تبدیل کرده است.

در حال حاضر 800نفر به صورت خادم افتخاری با حسینیه اعظم زنجان فعالی دارند و با توسعه و گسترش مسجد در حال حاضر حسینیه اعظم زنجان دارای دارالشفا، آژانس، صندوق قرض‌الحسنه، داروخانه است.

بر اساس برنامه‌ریزی هر سال یک بیت به یاد حضرت ابوالفضل(ع)، به عنوان شاه بیت حسینیه اعظم زنجان انتخاب و در مراسم هشتم محرم توسط عزادارن به صورت جمعی خوانده می‌شود.

«جماعت یادگار حیدرم من / عزیزه مصطفایه یاورم من؛ دبیر دفترم من / وزیر لشکرم من » و «هانسی گروهین بله مولاسی وار، شیعه‌لرین حضرت عباسی وار» از جمله رجزخوانی‌ها و شاه بیت‌های معروف مراسم هشتم محرم هستند که هر سال توسط عزاداران حاضر در مراسم با صدای بلند به یاد واقعه کربلا و در مدح حضرت ابوالفضل (ع) خوانده می‌شود.

انتهای پیام/ع

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: