موج رسا
شاه بیت حسینیه اعظم زنجان :
شاه بیت بزرگترین اجتماع عزاداران کشور که در روز هشتم محرم در زنجان برگزار می شود اعلام شد .

 

کد خبر: ۱۴۳۶۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸

به گزارش موج رسا, به نقل از نسیم زنجان، ولی‌الله کلامی مسئول مادحین حسینیه اعظم زنجان مثل سنوات قبل چند روز مانده به برگزاری بزرگترین اجتماع عزادارن کشور شاه بیت اصلی این اجتماع را اعلام کرد.

شاه بیت اجتماع بزرگ عزاداران کشور  که در روز هشتم محرم برگزار می شود ، بیتی در وصف رشادت های حضرت ابوالفضل (ع) در کربلا می باشد که به عنوان شعار دسته عزاداری نیز از آن یاد می شود .

طبق اعلام ولی الله کلامی مسئول ستایشگران اهل بیت حسینیه اعظم زنجان  شاه بیت امسال این مراسم "مولاسینه دلداده دی ابوالفضل"، "جاندان گیچوپ آزاده دی ابوالفضل"، "سردار کربلادی، فرمانده قوادی" است.

وی همچنین بیت مربوط به رجزخوانی این مراسم را که در وصف امام حسین (ع) می باشد را " قبله عالمیان زاده زهرا دی حسین"، "مکه و کربوبلا مسجدالاقصادی حسین" اعلام کرد .

این اجتماع که با حضور خیل عظیمی از عاشقان امام حسین (ع) برگزار می شود ، قرار است از طریق 20 دوربین به طور همزمان پوشش خبری داده شود.

طبق اعلام مسئولین ، تدابیر امنیتی ویژه ای امسال برای این اجتماع بزرگ صورت گرفته است و کلیه نهادهای استانی در این امر سهیم خواهند بود.

همچنین قرار است در اجتماع امسال به حادثه منا و بحث همدلی و همزبانی نیز پرداخته شود.

لازم به ذکر است که ،حسینیه اعظم زنجان از اماکن مذهبی شیعیان است که در جنوب شهر زنجان واقع گشته‌ است. قدمت این مکان به حدود یک قرن پیش می‌ رسد این حسینه توسط دو فرد بنام‌ های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی وقف گردید. این حسینه هر سال در روز ۸ ماه محرم اقدام به برگزاری دسته عزاداری می‌ کند.

حسینیه اعظم زنجان بیشتر به‌ خاطر دسته‌ ای که هر سال در هشتمین روز ماه محرم دارد مشهور است. این دسته حرکت خود را از محل حسینیه اعظم شروع می‌ کند و معمولاً همزمان با اذان مغرب به امامزاده ابراهیم پایان می‌ یابد. جمعیت این دسته افزون بر ۵۰۰ هزار نفر است. مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان در تاریخ ۱۵ دی‌ ماه ۸۷ با شماره ثبتی ۱۰ به عنوان دهمین مورد از میراث معنوی ثبت‌ شده در ایران است.

انتهای پیام /

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: