موج رسا
امروز

زینبیه اعظم زنجان یکی از اماکن مذهبی شهر زنجان است که یازدهم محرم به یاد حضرت زینب (س) مراسم عزاداری با حرکت دسته عزاداری برگزار می کند.

کد خبر: ۱۴۴۰۸
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۶

به گزارش موج رسا, مسجد زینبیه اعظم زنجان که یکی از مهم ‌ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می‌ شود که همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله‌ الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.
عزاداران حسینی با شرکت گسترده در دسته عزاداری عظیم زینبیه زنجان، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به تصویر کشیده و جلوه ‌ای از عشق و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان به نمایش می‌گذارند.
قدمت این مکان مقدس به بیش‌ از 400 سال ‌رسیده و از جمله مساجد باستانی در استان زنجان است و بنا به ‌گفته برخی پیشکسوتان و همسایگان محل مسجد زینبیه زنجان، قبلا به صورت باغی سرشار از گل‌ های محمدی نگهداری می‌شده است،صاحب این ملک که‌ اغلب اوقات متوجه صدای «یازینب،یازینب» توام با گریه و شیون می ‌شده، تصمیم می‌ گیرد بخشی ‌از باغ را به صورت تکیه که ‌در آن سال‌ ها متداول و معمول بوده درآورد و نام آن را نیز «زینبیه» بگذارد.
این مکان مقدس تا سال 1085 ‪هجری قمری همچنان به صورت تکیه در داخل باغ مورد استفاده مومنان قرار می ‌‌گرفت، ولی با توسعه شهر زنجان، واحدهای مسکونی اطراف آن را فرا گرفت.‬
 گفتنی است،این مکان مقدس تاکنون سه ‌بار تجدید بنا شده است، بار اول در سال 1092 هجری قمری زینبیه اعظم زنجان با هزینه فرد خیری بنام <<جمیله خانم>> تجدید بنا می ‌شود، بار دوم در سال 1292 بانویی به نام «زینب خانم» هزینه تبدیل آن را به مسجد متقبل می ‌شود و برای سومین بار در سال 1395 هجری قمری مطابق با سال 1354 شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت این مسجد تجدید بنا شده است.
همچنین مسجد زینبیه زنجان در تاریخ 20 تیرماه سال 90 با شماره 29961 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان از دسته‌ های بزرگ کشوری است که امسال هم شاهد شور دیگری در پایتخت شور و شعور حسینی خواهیم بود، 11 محرم، دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، بخش دیگری از واقعه عاشورا را در اذهان مردم زنجان تداعی می ‌کند.
در 11 محرم، شهر زنجان به ‌عنوان پایتخت شور و شعور حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می‌ گیرد و عاشقان امام حسین (ع) خود را آماده برای حضور در این اجتماع عظیم و حماسی می‌ کنند.
مردم زنجان امسال نیز همچون سال‌ های گذشته در 11 محرم، تاریخ را دوباره ورق خواهند زد تا در قالب دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، بخش دیگری از واقعه عاشورا را در اذهان مردم زنجان تداعی کنند.
مردم زنجان علاوه بر حضور در عزاداری روزها و شب‌ های این مسجد، در حرکت دسته عزاداری این مسجد نیز شرکت می‌ کنند.


انتهای پیام/ن

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: