موج رسا

حرکت دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان آغاز شده و مراسم یوم الزینب در حال برگزاری است.

کد خبر: ۱۴۴۱۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۱

به گزارش موج رسا, پس از برگزاری بزرگترین اجتماع عزادارن کشور در قالب دسته عزاداری " حسینیه اعظم زنجان " در روز هشتم محرم در روزی که به یوم االعباس مشهور است ، عزاداران حسینی به قافله سالار زینب (س) در مسجد زینبیه اعظم زنجان ملحق می شوند تا برای برگزاری اجتماعی دیگر در روز یازدهم محرم که در زنجان به یوم الزینب (س) مشهور است آماده می شوند.
مسجد زینبیه اعظم زنجان محل تجمع عاشقان خاندان عصمت و طهارت و مشتاقان حقیقت است آنانی که همه ساله روز یازدهم محرم در قالب دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان، زیر بیرق های رنگی این مسجد گردهم می آیند تا بر مصیبت زینب کبری؛ دخت علی مرتضی بگریند و پیام قیام کربلا را که نسل به نسل، سینه به سینه نقل شده را بر خیابانهای این شهر فریاد کنند.
روز یازدهم محرم در زنجان محشری در خیابان های مرکز شهر ، حدفاصل مسجد زینبیه و امام زاده سید ابراهیم برپاست. فریاد یا حسین ، یا حسین و یا زینب گوش فلک را کر می کند، روزی که مردم در قالب دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان سومین اجتماع بزرگ عزادارن جهان برگزار می کنند.


در روز یازده محرم هر سال، دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان با حضور هزاران تن از اهالی شهر، محل گردهمایی آنهایی است که می خواهند همصدا با زینب(س) قیام عاشورا را به گوش جهانیان برسانند و به قولی بگویند: " حسین(ع) خوب می دانست چه کسی را باید با خود ببرد ، چه کسانی یا کدام مورخی می توانست بهتر از زینب (س) بنویسید که بر آنان چه رفته است؟ چه زبانی بهتر از او می تواند از مصیبتی روایت کند که بر خاندان امامت گذشت؟و چه صدایی رسا تر از او فریاد حقانیت امام حسین (ع) را در طول تاریخ بشری طنین انداز کن؟ "
یازدهم محرم در زنجان همزبانی با زینب (س) به اوج می رسد و عزاداران زنجانی که در روز هشتم محرم پیام حسین (ع) را دریافت کرده اند ، حال زینب وار برای نشر این پیام قدم برخواهند داشت.
زینبیه اعظم زنجان یکی از قطب‌های عزاداری استان زنجان بوده و همه ساله پذیرای خیل عظیم عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.


امروز، شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و عشق حسینی جلوه معنوی خاصی گرفته و ندای «یاحسین» و «یا زینب» به گوش می رسد.
این مراسم ساعات بعدازظهر روز ۱۱ محرم در محل زینبیه آغاز شده و در صحن مقدس آستان حضرت ابراهیم (ع) که یکی از امامزاده‌ های قابل احترام زنجان است به پایان می ‌رسد.


انتهای پیام /ن

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: