موج رسا
کد خبر: ۱۴۴۲۸
تاریخ انتشار: دوشنبه ۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۹

به گزارش موج رسا, به نقل از سایت قم فردا،در حالی که این روزها عربستان در باتلاق خونین جنگ یمن گرفتار شده است و با همپیمانان اندک خود و ارتش اجاره ای اقدام به بمباران و کشتار غیر نظامیان و ملت مظلوم یمن می کند در تلاش است تا بتواند به هر طریقی با جمهوری اسلامی ایران مقابله کند و برای رسیدن به این هدف خود از دست انداختن و سر خم کردن جلوی هیچ کسی فرو گذاری نمی کند و برای ما یاد آور این ضرب المثل است که مار گزیده از ریسمان سیاه وسفید می ترسد، آدم صدمه دیده همیشه می ترسد.

تلاش عربستان برای حذف ایران از معادلات مهم منطقه تا به امروز نتیجه ای در بر نداشته است،این موضوع در نشست چهارجانبه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه درباره سوریه کاملا مشهود بوده است،در حالی که اتحادیه اروپا،روسیه و حتی آمریکا حضور ایران برای حل سیاسی بحران سوریه را لازم می دانند سعودی ها از تمام امکانات خود برای به وقوع نپیوستن این موضوع استفاده می کنند و همچنان وزیر خارجه جوان و بی تجربه آنها با لفاظی های خود به مقابله با ایران می پردازد.

از سوی دیگر این روزها به نظر می رسد بعد از فاجعه تلخ منا که باعث جان باختن بیش از 400 نفر از حاجیان ایرانی شد و سوء تدبیر سعودی ها در برگزاری و مدیریت مراسم حج را به رخ جهانیان کشید، عربستان در اقدامی جاهلانه حکم اعدام شیخ نمر مجاهد شیعه را تایید کرده است.

این در حالی است که وزارت کشور عربستان با امضای محمد بن نایف ولی‌عهد این کشور حکم اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی مبارز شیعه عربستانی را تأیید کرده که به معنای مجوز به وزارت کشور برای اجرای حکم اعدام او بدون هشدار قبلی است.

البته اندکی بعد از تایید این حکم حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزیر خارجه انتشار خبرهایی مبنی بر تأیید اعدام شیخ النمر روحانی برجسته عربستان را نگران کننده دانست و تصریح کرد: اعدام شیخ النمر هزینه سنگینی را متوجه عربستان سعودی خواهد کرد.

امیرعبداللهیان افزود: این کشور هنوز پاسخ قانع کننده‌ای برای سوءمدیریت در حج تمتع امسال که سبب کشته شدن هزاران مسلمان شیعه و سنی شد ندارد.

از طرفی، عربستان در گذشته نیز تلاش هایی را در این خصوص انجام داده بود که تحت فشار افکار عمومی و در پی تشدید اعتراض‌های مردمی  اقدام خود نافرجام باقی گذاشت،در حالی که  در آن زمان ریاض اعلام کرده بود که حکم اعدام را در ۱۴ ماه می (۲۴ اردیبهشت) اجرا خواهد کرد و آمریکا نیز در جریان این کار قرار داده و کاخ سفید هنوز با این تصمیم مخالفت نکرده است.

در همان زمان مراجع عظام تقلید شیعه در قم نیز، ضمن اعتراض شدید به حکومت عربستان در خصوص صدور حکم اعدام شیخ نمر روحانی برجسته شیعه عربستانی، به آل سعود هشدار دادند.

آیت الله مکارم شیرازی:اعدام شیخ نمر آثار سوئی برای آل سعود در پی خواهد داشت

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه اگر شیخ نمر توسط حکومت عربستان اعدام شود، آثار سوئی برای آل سعود خواهد داشت، گفت: در صورت اجرای حکم اعدام شیخ نمر، شیعیان تمام دنیا کینه و بغض شدیدی نسبت به حکومت آل سعود و عربستان پیدا خواهند کرد.

وی با بیان اینکه دولتمردان عربستان یا غافلند یا خودشان را به غفلت می‌زدند که چنین حکمی را صادر کردند، گفت: شیعیان عربستان دو مشکل دارند، نخستین مشکل آنان، برگزاری مراسمات مذهبی و برنامه‌های دینی است که تحت فشار بوده و حکومت برای آنان دردسر ایجاد می‌کند، در حالی که شیعیان، شهروند عربستان بوده و حق دارند مطابق با مذهب خود عمل کرده و مراسمات گوناگون داشته باشند.

آیت الله نوری همدانی: تبعات اعدام شیخ نمر از سوی حکومت آل سعود غیرقابل پیش بینی است/ در برابر اعدام شیخ نمر ساکت نخواهیم ماند

آیت‌الله نوری همدانی ، تبعات اعدام شیخ نمر از سوی حکومت آل سعود را غیرقابل پیش بینی دانشت و گفت: عربستان سعودی دولتی قبیله‌ای، وهابی و تحت سیطره استکبار است.

وی با انتقاد شدید از شکنجه‌های آل سعود در حق شیخ نمر و همچنین صدور حکم اعدام برای این روحانی بلند پایه شیعه عربستانی، گفت: شیخ نمر، فقیهی بسیار شجاع است که به سبب مبارزاتش با دولت عربستان، ماه‌ها در زندان و زیر شکنجه قرار دارد.

این مرجع تقلید، از جمله اقدامات دولت عربستان بر ضد جامعه اسلامی را، مقابله با بیداری اسلامی در کشورهایی از جمله تونس، مصر، لیبی و یمن، ایجاد و حمایت از گروهک‌های تروریستی چون داعش و بوکوحرام، انجام جنایاتی در سوریه، عراق و یمن، و... دانست و گفت: عربستان سعودی با سوابق آلوده‌ای که در پرونده خود دارد و با این‌که چندی پیش، خیانت بزرگی به عمره گزاران ایرانی انجام داد، این بار تصمیم به اعدام شیخ نمر دارد.

وی با بیان اینکه ما از این‌جا اعلام می‌کنیم که در برابر اعدام شیخ نمر ساکت نخواهیم ماند، گفت: حوزه علمیه، علما و مردم ایران چنین جنایتی را ناحق دانسته و در برابر هیچ ظلمی ساکت نخواهند ماند.

آیت الله سبحانی: آل سعود خودشان مدعی، خودشان قاضی و خودشان هم مجری هستند

 آیت الله جعفر سبحانی، ضمن محکومیت صدور حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی بلندپایه شیعه عربستانی، به حکومت آل سعود هشدار داد.

وی با بیان اینکه مسئله‌ای که امروز با آن مواجه هستیم، تهدیدجان عالم مجاهد، شیخ محمدباقر نمر است که باید در آن تجدید نظر شود، گفت: در کجای دنیا دیده شده که مدعی و قاضی یک نفر باشد؛ آل سعود خودشان مدعی، خودشان قاضی و خودشان هم مجری هستند که جای تعجب دارد.

آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: امروز ظلم‌های فراوانی به شیعیان عربستانی می‌شود؛ مثلا متأسفانه کودکان شیعی در دبستان‌های حفظ قرآن این کشور راهی نداشته و دانشجویان از حضور در دانشگاه‌های فنی و پزشکی محروم بوده یا نمره قبولی به دست نمی‌آورند.

وی گفت: حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمدباقر نمر در بالای منبر فقط حق شیعیان را درخواست کرده و تأکید بر واحدبودن تمام شهروندان عربستانی داشته است.

آیت الله جوادی آملی:با اعدام شیخ نمر آل سعود به سرنوشت دیگر حاکمان منطقه دچار خواهد شد

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه اگر آل سعود دیوانگی کند و این عالم مجاهد را اعدام کند، طولی نمی‌کشد که رژیم آل سعود به سرنوشت دیگر حاکمان منطقه دچار خواهد شد، گفت: این جنایتی که آل سعود در یمن به وجود آورده قطعا و بزودی دود آن به چشم این رژیم خواهد رفت و بازنده اصلی خود حاکمان آل سعود هستند.

وی افزود: مزدوران و سرکشان واقعی خود رژیم آل سعود هستند این رژیم سال‌ها است که به آدم کشی مانند اربابان خود روی آورده است و به بهانه‌های واهی عالمی عادل و مجاهد را به خاطر نصیحت کردن محکوم به اعدام می‌کند و کار او را دخالت در امور بحرین می‌داند.

آیت الله جوادی آملی با تأکید بر اینکه پیام قرآن جهانی و همیشگی است، و این پیام قرآن خطاب به دولت‌ها نیست؛ بلکه خطاب به ملت‌ها است، تصریح کرد: مردم مسلمان بدانند آل سعود نباید به این کار خود ادامه دهد و باید این قدرت را از دست آن‌ها گرفت و به مبارزه علیه آن‌ها اقدام کرد.

وی گفت: امروز حوزه‌های علمیه وظیفه دارند آل سعود را بیم دهند و گرنه با زبان دیپلماسی کاری از پیش نخواهد رفت؛ بنابراین اساس کار حوزه‌ها نه سخنرانی و کتاب نوشتن، بلکه انزار است.

گفتنی است که شیخ باقر النمر، مهم‌ترین رهبر اعتراض‌های قطیف بود که علنا از پادشاهی سعودی انتقاد می‌کرد و خواهان برگزاری انتخابات در عربستان بود ،او در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال 2012 بازداشت شد.

 

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: