موج رسا

سخت می شود این روزها کیف و دفتری را پیدا کرد که منقش به شوالیه های غرب نباشد.

کد خبر: ۱۴۵
تاریخ انتشار: شنبه ۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۹

به گزارش موج رسا، با نزدیک شدن به روزهای بازگشایی مدارس بازار فروش لوازم التحریر همچنان داغ است ولی آنچه که بیش از پیش خود را نمایان می نمایاند چاپ تصاویر غربی بر روی اکثر تولیدات نوشت افزاری و کیف مدارس است.

تکراری بودن طرح های ایرانی در لوازم التحریر منجر به استقبال دانش آموزان و خانواده ها برای خریداری لوازم التحریر با طراحی غربی شده است.  برای رونق بازار لوازم التحریر ایرانی متاسفانه کالاهای چینی و لوازم التحریری که با عکس فیلم های خارجی به بازار آمده، حضور کالاهای ایرانی را کمرنگ کرده است.

اگر چه ورود کالاهای خارجی در کشور دیده می شود، اما استان زنجان نیز در این زمینه مستثنی نیست و هر جای بازار لوازم التحریر را نگاه میکنی این گوه لوازم التحریر را می بینی .

 

*جای قهرمانان ایرانی در بازار لوازم التحریر خالی است

اگر چه باید از تکرار مکررات در طراحی فاصله گرفت و از طرحهای ایرانی و بومی برای لوازم التحریر استفاده کرد، اما این موضوع هنوز عملیاتی نشده و بازار لوازم التحریر از اسطوره ها و قهرمان های ایرانی که در داستانها و ادبیات کم نیست، فاصله بسیاری دارد.

سالهای سال است که همزمان با آغاز سال تحصیلی گلایه هایی از بازار لوازم التحریر و اینکه طرحهای خارجی در بازار ایران به چشم می خورد دیده می شود اما از سوی دیگر هیچ تلاشی برای برون رفت از شرایط فعلی دیده نمی شود.  این روزها اگر سری به فروشگاههای لوازم التحریر زده باشید، می بینید تمامی لوازم التحریر کشور با طراحی های مختلف شخصیت های کارتونی خارجی، وارداتی است.  یکی از ایرادات وارده به لوازم التحریر ایرانی تکرار مکررات است اگر چه با حمایت تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از واردات آنها می توان دوباره شاهد رونق لوازم التحریر با طراحی ایرانی بود.

 

*صدوردستورالعمل ممنوعیت ورود لوازم التحریر خارجی   مدیر کل آموزش و پرورش درباره اینکه آموزش و پرورش دستورالعملی برای ممنوعیت ورود لوازم التحریر خارجی به مدارس صادر کرده است، گفت: نمی توان دانش آموز را از خرید لوزام التحریر خارجی منع کرد، بلکه باید حمایتهای لازم صورت گیرد تا تولیدکنندگان لوازم التحریر ایرانی در این رقابت جهانی وارد میدان شده و با جذابیتهای فرهنگی و تاریخی خودمان، دانش آموزان را ترغیب به خرید لوازم التحریر ایرانی کنند.

 

*رونمایی لوازم التحریر ایرانی اقدام مثبت

وی با اشاره به رونمایی از لوازم التحریر ایرانی «روشنا» افزود: این امر گاه مهمی در این زمینه محسوب می شود.

نظری با بیان اینکه باید لوازم التحریر ایرانی اسلامی بیشتر در جامعه عرضه شود، افزود: در صورت ارائه طرح های مختلف و متنوع با کیفیت مطلوب اقبال مردم به استفاده از این نوع لوازم التحریر افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در چند سال اخیر با ورود لوازم ‌التحریر غربی استقبال دانش آموزان برای استفاده از این کالاها افزایش یافته است.

گفتنی است، به تازگی و در اقدامی عملی از دفترچه‌ های پارسا، پروانه، دلاورانه، بچه‌ های ایران که بر روی آن‌ ها تصاویر شهیدانی چون احمدی روشن، مصطفی موسوی، علی محمدی، شهید شهریاری، تهرانی مقدم و مجموعه انقلابی وضعیت سفید حک شده بود، رونمایی شده است که امیدواریم این امر موجب ادامه روند ارائه لوازم التحریر ایرانی-اسلامی شود.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: