موج رسا

سهیلا بیات،بانوی ۲۸ ساله زنجانی است که فعالیت خود را در زمینه ساخت جواهر از سه سال پیش آغاز کرده است.

کد خبر: ۱۴۶
تاریخ انتشار: شنبه ۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۳

به گزارش موج رسا، سهیلا بیات، بانوی ۲۸ ساله زنجانی است که فعالیت خود را در زمینه ساخت جواهر از سه سال پیش آغاز کرده است.

این بانوی زنجانی علیرغم میل باطنیش در رشته کامپیوتر تحصیل کرده اما روح سرشار از هنر او از او جواهر سازی تمام عیار ساخته است.

219

این جواهر ساز زنجانی در گفت و گوی موج رسا با بیان اینکه سه سال پیش در تهران دوره های آموزشی جواهر سازی را گذارانده است، افزود: در اوایل کار طلاهای سفارشی می ساختم و در حال حاضر کارگاه های آموزشی نیز برای علاقه مندان برگزار می کنم.

وی با بیان اینکه در زمینه آموزش جواهر سازی، مخراج کاری، ریخته گری، فروشندگی، آبکاری، طراحی جواهر با کامپیوتر، ری گیری و مدل سازی فعالیت های خود را انجام می دهد، افزود: تا کنون ۳۳ کارآموز آموزش های لازم را اخذ کرده اند.

این بانوی زنجانی با بیان اینکه سه نفر از کارآموزان خانم در حال حاضر کارگاه جواهر سازی دارند، افزود: چهار نفر از آقایان نیز در بازار فعالیت می کنند.

وی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی برای علاقه مندان خاطرنشان کرد: میانگین قیمت این دوره ها از ۱۰۰ تا یک میلیون تومان است.

بیات با بیان اینکه در حال حاضر با یک مجموعه هفت نفره فعالیت های خود را در زنجان ادامه می دهد، افزود: به پیشنهاد شوهر خواهرم در تهران دوره های آموزشی را گذراندم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آموزشگاه و کارگاه طلا و جواهر سازی سولدا مجهزترین آموزشگاه شمال غرب محسوب می شود، افزود: مجموعه آزمایشگاه، ری گیری، آبکاری، آموزشگاه، کارگاه جواهر سازی این مجموعه را تعالی بخشیده است.

این بانوی زنجانی جواهر سازی را هنر ارزشمندی عنوان کرد و افزود: بر خلاف برخی هنرها جواهر سازی هنری است که از قبل آن درآمد زایی نیز می شود.

وی با بیان اینکه جواهرات دست ساز بسیار گرانقمیت هستند، افزود: زنجان کشش برخی از جواهرات دست ساز را به خاطر قیمت بالای آنها ندارد.

بیات شیرین ترین خاطره خود را ساخت نخستین انگشتر دست ساز خود می داند و معقتد است،همیشه اولین ها برای انسان جالب تر است.

وی با اشاره به حمایت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای از رشته جواهر سازی افزود: این کارگاه با حمایت های این سازمان در استان راه اندازی شده است.

217

این بانوی زنجانی جواهرات ساخته شده در زنجان را قابل رقابت با مشابه خارجی دانست و افزود: گاهی هنرمندان ایرانی جلوتر از کشورهای پیشرفته در این رشته گام بر می دارند.

وی گرانقیمت ترین جواهر دست ساز خود را ساخت سرویس طلا عنوان کرد و گفت: ۲۰ میلیون تومان این سرویس هزینه برداشت.

216

*جواهر سازی هنری ۷ هزار ساله است

بیات با بیان اینکه جواهر سازی هنری ۷ هزار ساله است، افزود: این هنر در ایران نیز دارای قدمتی بالا است.

وی با اشاره به اینکه ایران هنوز به جایگاه واقعی خود در جواهر سازی دست نیافته است، خاطرنشان کرد: باید هنرمندان ایرانی در این زمینه تلاش بیشتری کنند.

این بانوی جواهر ساز با بیان اینکه در حال حاضر سازمان فنی و حرفه ای با ارائه آموزش های لازم زمینه را برای پیشرفت این رشته فراهم کرده است، افزود: علاقه مندان باید از این فرصت به نحو مطلوبی استفاده کنند.

گفتنی است، سهیلا بیات در حال حاضر در آموزشگاه و کارگاه طلا و جواهر سازی سولدا در زنجان مشغول فعالیت است.

218

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 2
انتشار یافته: 2
مهدی مظفری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
2
3
بسیار عالی بود
مهدی مظفری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
3
2
بسیار عالی بود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: