موج رسا
آشنایی با مداحان زنجانی/

حاج اصغر گنج خانلو گفت: بر ضرورت حفظ سوز و گداز نوحه های آذری تاکید کرد.

کد خبر: ۱۴۶۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۴

به گزارش موج رسا، حاج اصغر ساده پوش، مهربان و کمی شوخ طبع است، او که عمر خود را صرف بازگویی مصائب اهل بیت (ع) نموده است، شوخی هایش نیز خالی از سوز نیست و همین سوز و گداز اوست که روضه و مصیبت خواندن های او را دلنشین کرده است.
این مداح زنجانی ترجیح داده است تا چشمان تن فروبسته بمانند و برای شفای خود از اهل بیت (ع) تقاضایی نداشته باشد، او می داند که بهترین مسیر برای قرب خداوند متعال بندگی خالصانه و با بصیرت است و چنین شخصی شایسته عنوان روشندلی است‌.


مداح زنجانی  در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار موج رسا، درباره چگونگی پرداختن به ذاکری اهل بیت (ع) گفت: من غم مهرحسین، با شیر از مادر گرفتم،روز اول آمدم، دستور تا آخر گرفتم،از زمانی که یادم می آید و از کودکی با نام مقدس سیدالشهدا(ع) دهانم را عطرآگین کرده ام و اگر لایق باشم تا آخرین نفس ذکر «حسین حسین» می گویم.
این مداح به نحوه برپایی مراسم محرم در آذربایجان و زنجان اشاره کرد و گفت: این مراسم در آذربایجان و زنجان تقریبا بعد از عید قربان شروع می شود و همه کوچه ها آماده برگزاری مراسم ماه محرم با عنوان هفته خوانی ها، می شوند و از روز اول محرم عزاداری ها با شور خاصی آغاز می شود‌.
وی گفت‌: درست است که شهیدان و سالار آنها سیدالشهدا(ع)  همیشه زنده هستند ولی مهم ترین اصل در این راه، بقای نام وعزای سیدالشهدا(ع) است، گرچه عزای سید الشهدا را اگر زمینیان هم نگیرند، ملکوتیان می گیرند.
گنج خانلو با بیان اینکه چند نوع مراسم از سوی آذری ها در ایام محرم برگزار می شود، خاطرنشان کرد: این مراسم به سه شکل برگزار می شود.

وی ادامه داد: "علم بدُّخ، که علم ها را برای عزاداری و دسته آماده می کنند،یخه باقلما، که بیشتر در تبریز اجرا می شود و تبریزی ها روز سوم شهادت سیدالشهداء(ع) جمع می شوند،نوحه می خوانند، تا بعد از گریه کردن، آرام شوند، البته تا اربعین عزا هست، اما این مراسم هم عالمی دارد.
 این مداح زنجانی تصریح کرد: تشت گذاری از دیگر رسوم این ماه است که از اردبیل نشات گرفته و به این معنا است که اگر بچه ها تشنه شدند، مقید نباشند بیایند از ما اهل بیت (ع) آب بخواهند.
وی به ویژگی های یک مداح موثر اشاره کرد و گفت: نوحه خوانی و رفتار مداح باید حسینی باشد، یک مداح باید طوری نوحه سرایی کند که هم شان عزا حفظ شود و هم برای تبلیغ دین موثر باشد.

 

حاج اصغر


این مداح زنجانی بر ضرورت حفظ سوز و گداز نوحه های آذری تاکید کرد و افزود: جوان ها و مداحان آذری هم درحالی که به سمت نوگرایی می روند، اما جای خوشحالی دارد که باز هم حرف شنوی دارند.

وی افزود: در جلساتی که به همین منظور برگزار می شود جوانان خودشان متوجه می شوند که بعضی آهنگ ها با ساحت مقدس سیدالشهدا(ع)هم خوانی ندارد و من احساس می کنم که این حرف شنوی در آذربایجان و زنجان بیشتر است و این امر موجب می شود تا سوز و گدازهای نوحه های آذری به همان شکل که در گذشته بوده حفظ شود.
وی در پایان سخن جوانان را به افزایش معرفت توصیه کرد و افزود: اگر جوانان خود را با سیدالشهدا (س) مانوس کنند و مدد بگیرند،می توانند نمازشان را در اول وقت و با خشوع بخوانند، زنگارهای دلشان کنار می رود و به معرفت و نورانیت می رسند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا برای بازگشت نور چشمان خودتان دعا کرده اید، گفت:" این دو بیت را همیشه برای مردم می خوانیم، باید خودمان هم عمل کنیم،یکی درد و یکی درمان پسندد،یکی وصل و یکی هجران پسندد،من از درمان و درد و وصل و هجران،پسندم آنچه را جانان پسندد".

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: