موج رسا
نگاهی به بناهای تاریخی استان زنجان

خانه شیخ الاسلام از بناهای قدیمی و منحصر به فرد در استان زنجان محسوب می شود.

کد خبر: ۱۴۷۳۶
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۹

به گزارش موج رسا, خانه شيخ الاسلام زنجان بر روي يك شيب ملايم قرار گرفته كه اين در ضلع شمالي به خيابان امام و در جنوب به كمربندي خيام مي رسد.

اين بنا در مجموعه حريم بازار واقع شده است كه در ضلع شرقي آن خيابان فردوسي و در ضلع شمالي مجموعه بازار تاريخي و خيابان ضيائي است در ضلع غرب كوچه شيخ الاسلام و در جنوب نيز به بافت قديمي و كوچه حسينيه منتهي می شود.

با توجه به تحقيقات صورت گرفته بناي مزبور در سال 1136 هجری به دستور باني، مرحوم شيخ الاسلام كه يكي از علماي بزرگ زنجان بوده برای سكونت ساخته شده است.

 

نتیجه تصویری برای خانه شیخ الاسلام زنجان

 

منزل شيخ الاسلام به سبك خانه هاي قديمي زنجان و با مصالح سنگ، آجر و ملاط در يك طبقه كار شده ورودي در ضلع غربي و اتاق ها برگرد حياطي مشجر واقع شده است،تالار اصلي در ضلع شمالي بنا با تزئينات گچبري و سقف لمبه كاري شده خود نمائي مي كند در ضلع جنوبي حياط تالاری است كه متاسفانه در حال حاضر بصورت انباري مورد استفاده قرار می گیرد، اين تالار نيز داراي گچبري بسيار زيبيا با نقوش گياهي و حيواني و مقرنس بنا بصورت مسطح با تيرهاي چوبي و پوشش ملاط كاه گل بوده در سال هاي اخير با پوششي از آسفالت ايزولاسيون شده است.

 خانه شيخ الاسلام از جمله ابينه قديمي با تزئينات حائز اهميت بوده كه مي توان از آن به عنوان يك نمونه كامل از تزئينات خانه هاي قديمي استان زنجان نام برد که از جمله تزئينات به كار رفته در بنا مي توان به وجود گچبري هاي بسيار زيبا مزين به نقوش حيواني و گياهي،مقرن سكاري، تالارهاي ضلع شمالي و جنوبي، لمبه كاري سقف وجود اتاق هايي گرد حياط، نقاشي ستون هاي تالار اشاره كرد.

 در حال حاضر اين بنا در مالكيت ورثه مرحوم شيخ الاسلام بوده كه با توجه به نظر موافق و علاقه مند بودن ورثه در زمينه حفظ و ثبت آن اقدام لازم معمول شده است.

 با توجه به ورثه اي بودن بنا و همچنين عدم رسيدگي لازم برای حفاظت آن، متاسفانه در قسمتهاي زيادي از تزئينات دستخوش تخريب و فرو پاشي شده است كه رسيدگي و استحكام بخشي اندام و تثبيت تزئينات باقي مانده ضروري است.

با توجه به بررسي به عمل آمده، توسعه اي در بنا صورت نگرفته و در رابطه با تعميرات انجام شده مي توان به ايزولاسيون بام كه با آسفالت انجام شده و سيمانكاري نماي اتاق هاي ضلع شمالي، گچ كاري تالار ضلع شمالي اشاره کرد.

انتهای پیام/ن 

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 1
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: