موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

قمه زنی اقدامی ناراحت کننده است که موجب می شود دشمن برعلیه شیعیان سوء استفاده کند.

کد خبر: ۱۴۷۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۰۴

به گزارش موج رسا، در حالیکه مسئولان استان از چند ماه قبل با اقدامات چند لایه فرهنگی، آموزشی، اطلاع رسانه و البته امنیتی و تامینی در صدد جلوگیری از قمه زنی هستند اما باید دید این اقدامات تا چه اندازه تاثیرگذار است.

البته کاهش قمه زنی در سال های گذشته نشان می دهد اقدامات و هشدارها تا حدودی اثر خود را داشت،اما امیدواریم امسال نیز این روند ادامه یابد.

در روز عاشورا بیشترین قمه زنی در شهر زنجان اتفاق می افتد که اقدامات پلیس در چند سال اخیر موجب شده تا قمه زنی از خیابان ها و دستجات جمع شده و به منازل برخی افراد خاص کشیده شود.

البته سر دسته قمه زنان زنجان سه سالی است به دیار باقی شتافته و باید دید امسال وضعیت قمه زنی شهر زنجان تا چه میزان ماهش می یابد.

هر ساله پس از ایام تاسوعا و عاشورا شاهد انتشار تصاویر به معنای واقعی خشن افراد قمه زده در رسانه های بیگانه هستیم، رسانه هایی که همواره تلاش دارند چهره ای خشن از مسلمین بلکه شیعیان و چه بهتر شیعیان ایرانی نشان دهند، تهیه چنین تصاویری نیز برای برخی افراد که شاید کمترین اعتقاد مذهبی هم ندارند دکان شده است.

صبح عاشورای سال گذشته زنجان، نیروی انتظامی با استفاده از تجربیات سال قبل به خوبی سعی کرد با حداقل ورود پلیس به منطقه انتظام بخشی مناسبی را برای برگزاری در شان مراسم روز عاشورا و عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار کند.

البته امسال نیروی انتظامی از تجربه سال قبل استفاده کرد و قبل از مراسم روز عاشورا اقدامات لازم را در این زمینه انجام می دهد.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان در  بیانیهی  با بیان اینکه استکبار جهانی با ترویج اعمال خرافی در عزاداری ایام محرم درصدد تضعیف پایه‌های مذهب تشیع و مسلمین است به منظور پرهیز از هر گونه بدعت و خرافه‌پرستی و مسائلی که باعث بد جلوه نمودن فرهنگ مکتب حسینی و قداست تشیع می ‌شود، از عزاداران حسینی در استان زنجان که مزین به نام شهر شور و شعور حسینی است انتظار می‌رود به منظور عظمت و رونق هر چه بیشتر مراسم عزاداری، ضمن رعایت قوانین و مقررات، همکاری و تعامل نزدیک را با حافظان نظم و امنیت به عمل آورند.

در این بیانیه با اشاره به اینکه عمل قمه‌ زنی، اقدامی انفعالی و خرافی است که مغایر با موازین شرع و قانونی بوده و از گذشته توسط افرادی ناآگاه اشاعه و رواج یافته است، تصریح شده است: این بدعت، مورد بهره‌برداری سوء رسانه‌های بیگانه علیه مذهب و نظام مقدس جمهوری اسلامی تلقی می‌شود و پیگرد قانونی دارد و باید به طور جدی از انجام و ترویج آن خودداری و جلوگیری شود. کشورهای معاند و دشمن همواره از قمه‌زنی برخی از بدعت‌گذاران استفاده منفی کرده‌اند، هر ساله در آستانه روز عاشورا و چندین روز مانده به آن، شبکه‌های ماهواره‌ای دشمن در تمامی کشورهای جهان به گستردگی هر چه تمام‌تر تصاویر مربوط به قمه‌زنی را پخش می‌کنند و از آن سوء استفاده‌های تبلیغی و بسیار منفی علیه مذهب تشیع به عمل می‌آورند، این در حالی است که امام حسین (ع) قبل از شهادت خود به صورت مکرر همگان را به تعقل و آزادگی دعوت کرده و اصل مکتب شیعه انسان‌ساز و رهایی‌بخش تعریف شده است.

در ادامه این بیانیه با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد اینکه قمه‎زدن، سنّتی جعلی است و از اموری است که مربوط به دین نیست و بلاشک، خدا هم از انجام آن راضی نیست، آمده است: بر طبق نظر اکثر مراجع عظام شیعه قمه‌زنى علاوه بر اینکه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى ‏‌شود و سابقه ‏‌اى در عصر ائمه (ع) و زمان‌ هاى بعد از آن ندارد و تأییدى هم به شکل خاص یا عام از معصوم (ع) در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب بدنام شدن مذهب مى‏‌شود و بنا بر این در هیچ حالتى جایز نیست.

 

انتهای پیام//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: