موج رسا
استاد الهیات دانشگاه تهران:

استاد الهیات دانشگاه تهران گفت: شناسایی سبک زندگی شناخت مفاهیم قرآن  و انس با آن مبنای سبک زندگی محسوب می شود.

کد خبر: ۱۴۷۹۲
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۳

محمد جعفر غفرانی امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا, اظهار داشت: برای شناسایی سبک زندگی اسلامی دو چیز به عنوان زیرساخت باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در سیستم آموزشی خودشناسی باید مورد توجه قرار گیرد،افزود: اگر انسان ها خود را نشناسند نمی توانند نیازها، توانایی ها، امکانات، خطرات، نقش و رسالت خود را بشناسد.

این پژوهشگر قرآنی افزود: کسی که این خودشناسی را نداشته باشد دچار خود کم بینی و خود بزرگ بینی یا هر دو می شود.

غفرانی با اشاره به اینکه خلا سیستم آموزشی در دانشگاه و حوزه علمیه بحث خودشناسی است، افزود: با وجود اینکه در دین اسلام به این موضوع توجه شده است در حالی که این خودشناسی در جامعه امروز مورد توجه قرار نگرفته است.

غفرانی با اشاره به اینکه انسان نیازهای حقیقی خود را بدون خودشناسی نمی توانند درک کنند، افزود: نیازهای مختلف در صورت عدم خودشناسی مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی ادامه داد: کسی که خود را نمی شناسد نیازهای خود را باور نداشته و توانایی ها خود را نادیده می گیرد.

استاد الهیات دانشگاه تهران با بیان اینکه در صورت عدم خودشناسی انسان در بهره برداری از امکانات دچار مشکل می شود، افزود: خطراتی که انسان را احاطه کرده است باید مورد توجه قرار گیرد.

غفرانی بر ضرورت فهمیدن رسالت انسان تاکید کرد و گفت: انسانی که رسالت خود را گم کند، نمی تواند به وظایف خود نیز عمل کند.

وی مبنای دوم برای شناسایی سبک زندگی شناخت مفاهیم قرآن  و انس با آن دانست و افزود: بدون توجه به مفاهیم قرآنی موضوع سبک زندگی قابل درک نیست.

استاد الهیات دانشگاه تهران ادامه داد: تا زمانی که بحث خودشناسی، قرآن شناسی و تدبیر در قرآن جدی گرفته نشود، سبک زندگی راه به جایی نمی برد.

غفرانی جامعه امروز را بیگانه از سبک زندگی اسلامی عنوان کرد و گفت: 36 سال است سبک زندگی غربی به جامعه اسلامی در رسانه ها و آموزش عالی تلقین می شود.

وی با بیان اینکه هر چه جلوتر می رویم میزان فروپاشی خانواده در کشور افزایش می یابد، افزود: انس و الفت در جامعه به دلیل استفاده از سبک زندگی غربی کمتر می شود و هر چه جامعه مرفه تر می شود، از سبک زندگی عقلانی دورتر می شویم.

استاد الهیات دانشگاه تهران با اشاره به اینکه چشم و همچشمی جامعه را با مشکل مواجه کرده است، افزود: بیشتر مردم برای دنیای فانی تلاش می کنند و از بعد روحانی و حقیقی خود دور هستند.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: