موج رسا
موج رسا گزارش می دهد

یازدهم محرم اجتماع بزرگ زینبیون در قالب دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان برگزار می شود.

کد خبر: ۱۴۸۵
تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۶

به گزارش موج رسا، زینبیه اعظم زنجان یکی از قطب ‌های عزاداری استان زنجان است و همه ساله پذیرای خیل عظیم عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

در روز یازدهم محرم ‌الحرام هر سال، شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و عشق حسینی جلوه معنوی خاصی برخورد می ‌گیرد و عاشقان امام حسین(ع) خود را آماده برای حضور در یک اجتماع عظیم و حماسی می ‌کنند تا ندای "یاحسین" و "یا زینب" سر داده و به یاد شهید دشت کربلا عزاداری کنند.

اين مراسم ساعات بعدازظهر روز 11 محرم در محل زينبيه آغاز شده و در صحن مقدس آستان حضرت ابراهيم(ع) که يکي از امام زاده‌ هاي قابل احترام زنجان است به پايان مي ‌رسد.

گفتنی است، در روزگار گذشته باغچه ‌اي درون "کهن ‌دژ" زنجان قرار داشته که صاحب باغچه هر روز از گوشه‌ اي از باغچه که گل ‌هاي محمدي در آن روييده بود صداي ناله "يا زينب" شنيده و گاهي گويي چراغکي زير گل ‌ها روشن ‌مي‌ شده است.

بدين ترتيب صاحب باغچه تصميم مي ‌گيرد آن قسمت را به تکيه ‌اي تبديل کرده و نام آن را زينبيه بگذارد از اين رو محلي که زينبيه در آن قرار داشت از آن زمان تا کنون به محله زينبيه معروف مي ‌شود.

 

 

آئين عزاداري زينبيه زنجان نيز از سوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در فهرست ميراث فرهنگي کشور به ثبت رسيده است.

عزداري دو هيئت بزرگ زنجان يعني "حسينيه" و "زينبيه" از آن جهت منحصر به فرد و مهم است که عاشقان حضرتش تمام وجود خود را در طبق اخلاص قرار داده و نثار جانفشاني‌ هاي امامي مي‌ کنند که 14 قرن پيش در چنين ايامي خود را فداي دين مبين اسلام کرد تا از گزند ناکسان در امان بماند.

نحوه عزاداري اين دو هيئت پيچيده نبوده و روش خاصي ندارد بلکه طبق معمول نوحه‌ خواني و سينه ‌زني شاکله اصلي آن را تشکيل مي ‌دهد به طوري که در هر دو هئيت مداح اهل بيت با سرودن اشعاري در مدح امام حسين(ع) و اهل‌ بيت وي، مردم را آماده کرده ومردم نيز با سينه ‌زني و زنجير‌زني او را همراهي مي ‌کنند.

مهمترين شاخصه و ويژگي اصلي عزاداري مردم زنجان در روزهاي هشتم و يازدهم محرم اتحاد و يکپارچگي آنهاست که با نظر و حرات خاصي به عزاداري مشغول مي ‌شوند.

البته اين جانفشاني آزاد مردان راه حسي (ع) از ديد لنز دوربين‌ ها دور نمانده و به تمام دنيا به طور وسيع مخابره مي ‌شود تا ساير هموطنان و آزادي ‌خواهان نيز با ديدن اين صحنه‌ ها به وجد بيايد.

از جمله ويژگي‌هاي مهم عزاداري زنجان وجود مداحان مهم و شاعر معروف اهل بيت(ع) است.

حاج ولي‌الله کلامي (شاعر)، حاج جواد رسولي، حاج اصغر گنج‌ خانلو، حاج مرتضي حيدري، حاج غلامرضا عيني‌فرد، حاج عليرضا بيگدلي و ... از جمله مداحاني هستند که شور و شوق حسيني را در بين مردم تقسيم مي ‌کنند.

عزاداري استان زنجان هرچند همانند ساير استان‌ ها از آيين‌ها و رسم رسومات خاصي پيروي نمي ‌كند ولي يكپارچه‌ بودن عزاداران واقعي اين استان آن را به عنوان پايتخت شور و شعف حسيني تبديل كرده است.

نيازي نيست براي نظاره اين حماسه كه هرساله بر لوح تاريخ نقش مي ‌بندد راهي شهر زنجان شده و از نزديك به نظاره بنشيني بلكه كافي است در روزهاي هشتم و يازدهم محرم گيرنده‌ هاي تلويزوني را روشن كني چرا كه در اين ايام اكيپ‌ هاي خبري مختلفي در اين شهر مستقر شده و به بهترين نحو اين شور و حماسه حسيني را به تمام دنيا مخابره‌ مي‌ كنند.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: