موج رسا

زینبیه اعظم زنجان بزرگترین همایش مذهبی زنجان محسوب می شود.

کد خبر: ۱۴۸۸
تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۲

به گزارش موج رسا، مسجد زینبیه اعظم زنجان که یکی از مهم ‌ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می‌ شود که همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله‌ الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

عزاداران حسینی با شرکت گسترده در دسته عزاداری عظیم زینبیه زنجان، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به تصویر کشیده و جلوه ‌ای از عشق و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان به نمایش می‌گذارند.

قدمت این مکان مقدس به بیش‌ از 400 سال ‌رسیده و از جمله مساجد باستانی در استان زنجان است و بنا به ‌گفته برخی پیشکسوتان و همسایگان محل مسجد زینبیه زنجان، قبلا به صورت باغی سرشار از گل‌ های محمدی نگهداری می‌شده است،صاحب این ملک که‌ اغلب اوقات متوجه صدای «یازینب،یازینب» توام با گریه و شیون می ‌شده، تصمیم می‌ گیرد بخشی ‌از باغ را به صورت تکیه که ‌در آن سال‌ ها متداول و معمول بوده درآورد و نام آن را نیز «زینبیه» بگذارد.

این مکان مقدس تا سال 1085 هجری قمری همچنان به صورت تکیه در داخل باغ مورد استفاده مومنان قرار می ‌‌گرفت، ولی با توسعه شهر زنجان، واحدهای مسکونی اطراف آن را فرا گرفت.

 گفتنی است،این مکان مقدس تاکنون سه ‌بار تجدید بنا شده است، بار اول در سال 1092 هجری قمری زینبیه اعظم زنجان با هزینه فرد خیری بنام <<جمیله خانم>> تجدید بنا می ‌شود، بار دوم در سال 1292 بانویی به نام «زینب خانم» هزینه تبدیل آن را به مسجد متقبل می ‌شود و برای سومین بار در سال 1395 هجری قمری مطابق با سال 1354 شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت این مسجد تجدید بنا شده است.

در چند سال اخیر نیز برای رفع کمبود فضا چهار باب از ساختمان‌ های همجوار مسجد خریداری شده و در توسعه مسجد زینبیه اعظم زنجان از آن استفاده شده است.

همچنین مسجد زینبیه زنجان در تاریخ 20 تیرماه سال 90 با شماره 29961 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان از دسته‌ های بزرگ کشوری است که امسال هم شاهد شور دیگری در پایتخت شور و شعور حسینی خواهیم بود، 11 محرم، دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، بخش دیگری از واقعه عاشورا را در اذهان مردم زنجان تداعی می ‌کند.

در 11 محرم، شهر زنجان به ‌عنوان پایتخت شور و شعور حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می‌ گیرد و عاشقان امام حسین (ع) خود را آماده برای حضور در این اجتماع عظیم و حماسی می‌ کنند.

مردم زنجان امسال نیز همچون سال‌ های گذشته در 11 محرم، تاریخ را دوباره ورق خواهند زد تا در قالب دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، بخش دیگری از واقعه عاشورا را در اذهان مردم زنجان تداعی کنند.

امام حسین(ع) خود را آماده برای حضور در این اجتماع عظیم و حماسی خواهند کرد.

مردم استان زنجان با عرض ارادت خود به خواهر امام حسین (ع) دین خود را به اسلام و پیام عاشورا ادا می‌ کنند.

سیل عظیم عاشقان امسال نیز با نوای حضرت زینب (س) هماهنگ می ‌شوند.

مردم زنجان علاوه بر حضور در عزاداری روزها و شب‌ های این مسجد، در حرکت دسته عزاداری این مسجد نیز شرکت می‌ کنند.

رئیس هیئت امنای مسجد زینبیه اعظم زنجان نیز در گفت ‌و ‌گو با موج رسا اظهار کرد: برنامه ‌های زینبیه اعظم زنجان امسال نیز مطابق سال ‌های گذشته برنامه‌ های مختلفی را در ایام محرم و صفر برگزار می ‌کند.

وی با بیان اینکه برنامه ‌های سخنرانی این مسجد از اول ماه محرم آغاز شده است، افزود: برنامه عزاداری و نوحه‌ خوانی از برنامه‌ های هر شب این مسجد محسوب می‌ شود.

این مسئول با بیان اینکه یک‌ هزار نفر در قالب خادم افتخاری در این مسجد فعالیت می‌ کنند، افزود: ‌زینبیه اعظم زنجان آماده برگزاری مراسم یازدهم محرم است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه عشق و ارادت مردم زنجان موجب شده تا این شهر به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی به جهانیان معرفی شود، افزود: هشتم و یازدهم محرم حضور حماسی مردم ارادتی به اباعبدالله الحسین و خاندان پاک این امام همام محسوب می‌شود.

حرکت دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، با حضور خیل عظیم عزداران حسینی در این شهر آغاز می شود.

حرکت این دسته عزاداری از محل مسجد زینبیه زنجان آغاز شده و در صحن امام‌زاده سید ابراهیم (ع) به پایان می ‌رسد.

حدود یک‌ هزار خادم برای ساماندهی این دسته عزاداری فعالیت می ‌کنند و خبرنگاران و عکاسان بنا بر اعلام متولیان مسجد زینبیه اعظم زنجان، پوشش خبری این رویداد مذهبی مهم را بر عهده دارند.

عاشقان حسینی در یازدهمین روز از ماه محرم به مصائب حضرت زینب (س) و رشادت‌ های ایشان در رساندن پیام حسین ‌بن‌ علی (ع) به گوش همه انسان ‌ها، در دسته‌ های عزاداری چند ده هزار نفری زینبیه اعظم زنجان، فریاد "یا حسین" و "یا زینب" سر می‌ دهند.

عزادارانی که در این مراسم شرکت می ‌کنند، از سراسر کشور و برخی کشورهای مسلمان به زنجان سفر می ‌کنند، این تجمع حسینی بعد از اجتماع حسینیان در هشتم محرم در حسینیه اعظم زنجان، بزرگ ‌ترین همایش مذهبی این استان محسوب می ‌شود.

یادآور می ‌شود، بنای مسجد زینبیه اعظم زنجان در آثار ملی ثبت شده و سعی بر این است که برنامه عزاداری این مکان نیز به ثبت معنوی برسد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: