موج رسا
با حضور هزاران عزادار زنجانی صورت گرفت؛

مراسم 11 محرم مردم زنجان با حضور خیل عزاداران حسینی در زنجان آغاز شد.

کد خبر: ۱۴۸۹
تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۲۴

به گزارش موج رسا، مراسم یازدهم مردم زنجان همه ساله با حضور صدها هزار نفر از عزاداران زنجانی و بسیاری از عزاداران از شهرهای اطراف و استان ‌های دیگر و حتی عزادارانی از کشورهای دیگر برگزار می‌ شود.

مراسم 11 محرم که سال‌هاست در فضایی مملو از معنویت و خلوص عزاداران حسینی برگزار می ‌شود به نمادی از عزاداری‌ های پاک و بی ‌آلایش کشور تبدیل شده است.
هم اکنون خیابان ‌های منتهی به این مسجد مملو از جمعیتی است که تلاش دارند خود را به این مراسم مذهبی برسانند.
ترافیک شدیدی نیز در بسیاری از نقاط شهر زنجان حاکم و تردد برای خودروها با مشکل مواجه شده است.
 
* مراسم‌های هشتم و یازدهم محرم نماد عزاداری‌های مردم زنجان
عشق و ارادت زنجانی ‌ها در ماه محرم زمانی به اوج خود می‌رسد که هیئت‌ ها و دسته‌ های مختلف شهر در روز یازدهم ماه محرم، زیر پرچم واحد با مرکزیت حسینیه اعظم و روز یازده محرم با حضور در دسته زینبیه اعظم زنجان به سوگواری و عزاداری سرور و سالار شهیدان می ‌پردازند.
حرکت دسته‌ های عزاداری این دو مسجد زنجان، شکوه و عظمت خاصی به آیین ‌های گرامیداشت سالار و سرور شهیدان و یاران باوفای آن حضرت می ‌بخشد و عاشقان حسین (ع) از هر قشری سعی می‌ کنند با پیوستن به این دسته‌ های عزاداری، وفاداری خود را به اثبات برسانند.
حرکت دسته‌ های عزاداری مساجد حسینیه اعظم هشتم ماه محرم و زینبیه اعظم نیز یازدهم ماه محرم هر سال، با حضور خیل عاشقان حسین بن علی (ع) از مقابل این مساجد آغاز شده و تا صحن امامزاده سید ابراهیم (ع) ادامه می ‌یابد.
مردم و عاشقان امام حسین (ع) در مسیرهای حرکت این دستجات عزاداری که ساعت‌ ها به طول می‌ انجامد و عبور و مرور افراد در آن واقعا سخت می‌شود، هزاران راس گاو و گوسفند قربانی کرده و یا به صورت زنده اهدا می‌ کنند.
همچنین برخی از عاشقان امام حسین (ع) که حاجتشان برآورده شده نذورات خود را به صورت نقدی پرداخت می ‌کنند و میزان آن نیز هر سال افزایش می ‌یابد.


اهدای این نذورات نشان می‌ دهد که مردم مومن و ولایتمدار استان زنجان و حتی مناطق مختلف کشور، برای رسیدن چنین روز مهمی لحظه شماری می ‌کنند تا به عهدی که با امام شهیدان بسته‌ اند، وفا کنند.
گوشت ‌های قربانی نیز هر سال با تصمیم مسئولان این مساجد و طبق برنامه‌ ریزی ‌های انجام شده پس از بسته ‌بندی در ظروف یک بار مصرف و بهداشتی، بین اهدا کنندگان و دیگر مردم مناطق شهر تقسیم می‌شود.
عظمت و شکوه برگزاری این آیین ‌های گرامیداشت از سوی این دو مسجد مهم، تاریخی و صاحب نام زنجان نه تنها نام زنجان را در کشور بلکه در جهان پرآوازه کرده و به همین خاطر است، که امروز از استان زنجان به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی یاد می ‌شود و این قطعا خود افتخاری برای ملت ایران به ویژه مردم این استان است.
گفتنی است، مراسم هشتم محرم مردم زنجان به صورت زنده از شبکه‌ های اشراق، 2، 3، تهران، شما، الکوثر، پرس TV و شبکه خبر به صورت زنده پخش برای بینندگان داخلی و خارجی پخش شد.

پایان خبر//

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: