موج رسا
معرفی روزنامه های استان زنجان

پروین خمسه نشریه مستقل استان زنجان بوده است که بدون هیچ جانب داری اقدام به انعکاس اخبار مختلف داخلی و خارجی می کرده است.

کد خبر: ۱۴۹۷۵
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۳

به گزارش موج رسا, روزنامه پروین خمسه نخستین روزنامه استان زنجان است که توسط میرزا عیسی قانونخواه زنجانی در شهر زنجان منتشر می شده است.
اولین شماره این روزنامه روز شنبه 19 اسفندماه 1309 مطابق با شوال 1349 و 9 مارس 1931 در چهار صفحه و به قطع بزرگ با چاپ سربی در چاپخانه اقبال زنجان چاپ می شده است.
از همان ابتدا سه صفحه روزنامه مخصوص درج اعلانات ثبتی و بقیه مندرجات آن عبارت از یک سرمقاله به قلم مدیرمسئول و قسمتی از اخبار ممالک خارجه و اخبار شهرهای ایران و قسمتی نیز به نام اخبار و وقایع بوده است.
این روزنامه از سال 1309 تا 1315به طور مرتب چاپ شده و طبق آخرین شماره منتشره پروین خمسه حق اشتراک یک ساله 60 ریال، شش ماهه 30 ریال، سه ماهه 20 ریال و برای خارج از کشور یک لیره بوده است.

 بنا به نوشته استاد مرحوم یوسف محسن اردبیلی موضوع و مطالب روزنامه در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و خبری بوده و سرمقاله ها توسط عیسی قانونخواه (ع.ق) نوشته می شده و مطالب ادبی توسط مرحوم امیرخسرو دارایی (برهان السلطنه قجری از اعقاب عبدالله میرزا دارا)، فضل الله طغرل خان (مشهور به مزین السلطان – فرزند میرزا محمدعلی خان مبشرالدیوان - داماد امیر جهانشاه خان افشارکرسفی) و سایر افراد نوشته می شده است.
همچنین این روزنامه پاورقی نیز داشته که ترجمه کتاب ابطال توماس کارلایل به قلم مرحوم علامه فقید حاج میرزا ابوعبدالله ضیایی زنجانی (مشهور به مصلح کبیر) فرزند میرزانصرالله شیخ الاسلام و برادر شیخ فضل الله شیخ الاسلام - نویسنده ی تاریخ قرآن، سلسله وار در آن چاپ می شده است و نیز شیخ ابراهیم قزلباش زنجانی (اولین نماینده مجلس از زنجان) مقالاتی تحت عنوان نصایح عالیه می نوشته است.

همچنین داستان های دنباله دار تاریخ «سلطان جلال الدین خوارزمشاهی» و ترجمه «مرغ جنگلی» از زبان ترکی استانبولی نوشته رشاد نوری نویسنده ترک و ترجمه «چال قوش» در روزنامه­ پروین خمسه منتشر می شده است.
این اولین نشریه زنجان بوده و نیز تنها نشریه ای بوده که تا قبل از انقلاب اسلامی طولانی ترین عمر مطبوعاتی را به مدت شش سال داشته است.

گفتنی است، از سوی کارگروه مطبوعات و رسانه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نامگذاری یکی از خیابان های زنجان با عنوان «پروین خمسه»، اولین نشریه استان زنجان پیشنهاد داده شده است.

انتهای پیام/ن

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: