موج رسا

مدیر صنایع دستی و گردشگری ایجرود گفت: حمام زرین آباد ایجرود پس از ثبت در فهرست آثار ملی مرمت خواهد شد و یکی از مشکلات ایجرود  عدم سرمایه گذار در بهره برداری از آثار تاریخی شهرستان ایجرود می باشد.

کد خبر: ۱۴۹۸۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۸

لاله عبدیکیا در گفت و گو با خبر نگار ایجرود خبر اظهار داشت: روستاهای هدف گردشگری شهرستان ایجرود روستای گلابر خوئین و سفید کمر می باشد که میراث فرهنگی اقدام به مرمت این مکان های تاریخی کرده است.

وی با بیان اینکه بنای تاریخی موجود در روستا نقطه گردشگری آن محسوب می شود، افزود: آق قلعه یا چهل پله در حاشیه سد قرار گرفته بنابراین در حاشیه سد به ساخت آلاچیق و کمپ گردشگری پرداختیم.

مدیر صنایع و گریشگری ایجرود با اشاره به اینکه آثار تاریخی بسیاری در شهرستان ایجرود وجود دارد، تصریح کرد: حفاظت از این آثار نمی تواند به عهده یک نهاد باشدبنابراین می طلبد تمام نهاد ها و ارگان ها در امر حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی همیار میراث فرهنگی باشند.

وی افزود : همان گونه که در استان زنجان از کاروانسراها به صورت سفره خانه و قهوه خانه بهره برداری شده است متاستفانه عدم سرمایه گذار در شهرستان سبب شده از آثار تاریخی بهره برداری چندانی نشود.

عبدیکیا ادامه داد: انجمن های میراث فرهنگی با هدف حمایت و حفاظت از آثار تاریخی در ایجرود تشکیل خواهد شد که اعضاء آن را خود مردم تشکیل می دهند.

وی با اشاره به حمام زرین آباد که  تنها بنای تاریخی آن می باشد؛ افزود: با توجه به  دخل و تصرفات  صورت گرفته ظاهرا بنا پهلوی است ؛ اما به گفته ریش سفیدان قدمت بنا به چند صد سال پیش یعنی دوره زند یا قاجار  بر می گردد.

مدیر صنایع و گردشگری ایجرودبا اشاره به برنامه نیمسال دوم سال 94 میراث فرهنگی ادامه داد: این بنای تاریخی ابتدا باید درفهرست آثار ملی ثبت شده ومرمت آن آغاز گردد که در این راستا شهرداری زرین آباد نیز مشارکت خواهد داشت.

عبدیکیا با اشاره به تنور سازی دستی  گلابر افزود: برنامه دیگر میراث فرهنگی گرفتن کد و مهر اصالت برای این صنای دستی می باشد.

وی افزود: در گلابر خانم ها به تنورسازی وسفال گری ،  دوخت لباس محلی  ایجرود مشغول هستند که مسن ترین بانوی تنور ساز این روستا  حوریه فتحی است.

وی گفت: از دیگر صنایع دستی ایجرود گلیم بافی روستای اوچ تپه می باشد که حدود صد نفر در آن اشتغال دارند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: حمام زرین آباد 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: