موج رسا
عضو کارگروه پژوهش های نوین در مناسب سازی شهری زنجان:

عضو کارگروه پژوهش های نوین در مناسب سازی شهری زنجان گفت: خوشبختانه انسان یک عنصر جدایی ناپذیر از طراحی شهری محسوب می شود.

کد خبر: ۱۵۱۶۱
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۷

به گزارش موج رسا, فاطمه شامی در جلسه کارگروه پژوهش های نوین در مناسب سازی شهری همزمان با مراسم بزرگداشت هفته جهانی معلولین با اشاره به اهمیت توجه به دانش مناسب سازی شهری اظهار داشت: یک شهر مجموعه ای شکل یافته از عوامل مختلف طبیعی، اجتماعی، محیطی است که به دست انسان شکل یافته و نظم می یابد.

وی افزود: خوشبختانه انسان یک عنصر جدایی ناپذیر از طراحی شهری است لذا بایستی شهر به گونه ای طراحی شود که فعالیت تمامی افراد جامعه را از هر قشر و با هر توانایی فردی را فراهم کند زیرا تمام افراد عضو جامعه هیچگاه از توانایی برابر جسمی برخوردار نیستند.

این محقق و پژوهشگر حوزه برنامه ریزی شهری گفت: برای ایجاد فرایند توسعه پایدار در جامعه نیاز به بهره مندی از تمام ظرفیتهای فکری جامعه است لذا بایستی در جامعه با ایجاد دسترسی های برابر به ساختارهای شهری موجب ایجاد فضای برابری برای مشارکت آحاد شهروندان در فرایندهای شهری شد.

شامی تاکید کرد: باید پذیرفت که رشد و شکوفایی هر جامعه بستگی به چگونگی بکار گیری استعدادها و توانایی های موجود در آن جامعه دارد لذا با توجه به این حقیقت که گاه تا بیش از 10 درصد اعضای عضو جامعه ما دچار معلولیتها و کم توانایی های مختلف جسمی هستند، یکسان سازی دسترسی ها و فرصت ها می تواند موجب افزایش مشارکتهای عمومی معلولین و نخبگان کم توان در فرایند های مورد نیاز رشد و تعالی شهری باشد.

وی تصریح کرد: باید تمام ساختارهای عمومی جامعه از جمله محیط فیزیکی، حمل و نقل، خدمات اجتماعی و بهداشتی، مسکن، فرصت های آموزشی و اشتغال، فرهنگی و امکانات رفاهی برای تمام شهروندان قابل دست یابی و استفاده شود.

این کارشناس تصریح کرد: به این ترتیب با حذف موانع امکان مشارکت کامل معلولین در تمامی زمینه ها فراهم می شود و در نتیجه دست یابی این افراد به کیفیتی از زندگی که معادل و برابر با دیگران باشد مقدور می شود.

عضو کارگروه پژوهش های نوین در مناسب سازی شهری در پایان گفت: در تلاش هستیم تا با شناسایی تجربیات جهانی و اقدام آنها با فرهنگ بومی و اسلامی به فرایند مناسب سازی شهری نگاه جدید را اضافه کنیم که انشاالله به مدد پژوهش ها این تلاش به ثمر خواهد نشست .

در ادامه این نشست عضو دیگر این کارگروه با تاکید بر توجه به ابعاد فیزیکی و مجازی مناسب سازی گفت: بنا بر آمار امروز نزدیک به 15 هزار معلول تحت پوشش در زنجان وجود دارند و باید برای دسترسی برابر برای این جمعیت را در ابعاد مختلف زندگی فیزیکی و مجازی مهیا کرد.

فریبا رضایی افزود: اگر ما جمعیت میانسالان را به جمعیت معلولان به عنوان افراد کم توان اضافه کنیم جمعیت آنها به بیش از 100 هزار نفر خواهد رسید که نزدیک به 10 درصد جمعیت استان زنجان را تشکیل می دهد لذا نمی توان مناسب سازی را محدود به چند اقدام محدود در سطوح پیاده روها و ورودی ادارات محدود کرد.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری با تاکید بر اهمیت پیاده سازی دولت الکترونیک گفت: خوشبختانه فناوری اطلاعات می تواند در کنار سیاست گذاری های طراحی شهری موجب ایجاد دسترسی برابر برای شهروندان شود.

در پایان این عضو کارگروه پژوهش های نوین در مناسب سازی شهری با اشاره به شروع تلاش های پژوهشی جدید در عرصه مناسب سازی شهری ابراز امیدواری کرد : مناسب سازی راهکاری برای تحقق حقوق شهروندی است و طبعا با توجه به سیاستهای نظام مقدس جمهوری اسلامی این حوزه باید یکی از اولویتهای مدیریت شهری باشد و بیش از پیش از آن حمایت شود.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: