موج رسا
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان:

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان گفت: ناوگان عمومی باری شامل تریلی، کامیون و کامیونت با 33 درصد بالاترین میزان خودروهای درگیر در تصادفات فوتی بوده اند.

کد خبر: ۱۵۴۹۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۳

به گزارش موج رسا, ایرج دست نشان امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان زنجان به رتبه چهارم کشوری در کاهش مطلوب تلفات تصادفات برون شهری رسید.

وی با بیان اینکه طی 8 ماهه نخست سال جاری 159 نفر در جاده های برون شهری حوزه استحفاظی استان و 28 نفر نیز در جاده های روستایی استان بر اثر سوانح رانندگی جان خود را ازدست داده اند، خاطرنشان کرد: مقایسه این آمار با مدت مشابه گذشته نشان دهنده کاهش 16.7 درصدی تلفات تصادفات برون شهری است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان با اشاره به اینکه اگر چه در این مدت آمار متوفیان جاده های روستائی تغییری نداشته است، گفت: اما نتیجه کاهش مطلوب تلفات تصادفات برون شهری  رسیدن استان زنجان به رتبه چهارم  کشوری در کاهش تلفات این حوزه طی 7 ماهه نخست سالجاری است.

دست نشان 55 درصد خودروهای مورد استفاده متوفیان در تصادفات برون شهری و روستائی در 8 ماهه نخست سالجاری را  سواری ها اعلام کرد و افزود: بیش از 19 درصد متوفیان را راکبان موتورسیکلت تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: البته با اجرای متوالی طرح ارتقاء ایمنی موتورسواران در شهرستان های استان و توزیع رایگان کلاه ایمنی شاهد کاهش 20 درصدی تلفات این گروه در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده ایم.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان در خصوص خودروهای درگیر با خودروهای متوفیان گفت: ناوگان عمومی باری شامل تریلی، کامیون و کامیونت با 33 درصد بالاترین میزان خودروهای درگیر در تصادفات فوتی بوده اند.

دست نشان افزود: این موضوع در تصادفات ماههای اخیر نیز به وضوح قابل مشاهده است و متاسفانه خستگی و خواب آلودگی رانندگان ناوگان عمومی بویژه برای خودروهائی که از غرب به شرق استان زنجان یا بالعکس در آزاد راههای زنجان – تبریز و زنجان قزوین تردد می کنند به یک معضل جدی تبدیل شده است و با توجه به  ويژگي ناوگان باري،  اغلب تصادفات درگير با اين ناوگان در زمره تصادفات شديد با تلفات بالا بوده است.

دست نشان در ادامه تصریح کرد: سه شهرستان داراي بيشترين تلفات در اين دوره کماکان همانند دوره های قبل به ترتيب زنجان، ابهر و خدابنده با مجموع بیش از 80 درصد تلفات بوده اند که البته هر سه شهرستان نسبت به سال گذشته کاهش نشان مي دهند.

وی  تصریح کرد: در خصوص علت نهائی فوت در تصادفات، اگرچه با فرهنگ سازی و اجرای طرحهای ارتقاء ایمنی سرنشینان و موتورسواران،ضربه به سر و شکستگي هاي متعدد که به عنوان عوامل اصلي فوت محسوب می شود، کاهش داشته اند،  اما متاسفانه بر اثر شدت تصادفات که یکی از علل مهم آن برخورد خودروهای سنگین باری با خودروهای سواری است شاهد قربانی شدن فجیع راننده و سرنشینان آنها  هستیم .

این مسئول اظهار داشت: در اين راستا اداره کل  حمل ونقل و پایانه های استان از طریق طراحي و نصب پوستر ها و بنر هاي توصيه اي و طرح اصلاح حفاظهای جانبی در کنار آموزش رانندگان حرفه اي سعی در کاهش تصادفات این ناوگان دارد و استفاده از سیستم های هوشمند هشیار سازی راننده در خودروهای عمومی بعنوان یکی از راههای رفع معضل خستگی و خواب آلودگی راننده بیش از پبش احساس  می شود.

 انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: