موج رسا

گرفتن عکس از رده های بالا،به قول خودمان آنها که نور بالا می زدند،خیلی مشکل بود.

کد خبر: ۱۵۵
تاریخ انتشار: شنبه ۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۸

به گزارش موج رسا، ناصر گیوه ای متولد 1344 زنجان است که در دوران دفاع مقدس مسئول تبلیغات گردان های رزمی استان زنجان بود.

حضور در عملیات های بیت المقدس، محرم، والفجر مقدماتی، خیبر، والفجر 8 و مناطق غرب ایران در کارنامه هشت سال دوران دفاع مقدس وی وجود دارد.

این رزمنده دوران دفاع مقدس در گفت و گو با موج رسا، با بیان اینکه عکاسی جنگ را  از سال 61 تا آخر  سال 65 انجام داده است، افزود: در حال حاضر نیز به این کار ادامه می دهم.

 

 

وی با اشاره به اینکه به حرفه عکاسی از  نوجوانی علاقه داشتم، افزود: قبل از جنگ همیشه یک دوربین پیش خودم داشتم و زمانی که توفیق حضور در جبهه را پیدا کردم با خودم دوربین بردم.

این عکاس دوران دفاع مقدس با بیان اینکه عملیات بیت المقدس اولین عملیاتی که شرکت کردم، گفت:آنزمان دوربین 120 داشتم و با آن در مناطق عکاسی می کردم، و از همان جا عکاسی را آغاز کردم.

وی اولین فرمانده خود را در دوران دفاع مقدس شهید حاج رحیم تاران معرفی کرد و گفت: در عملیات بیت المقدس این شهید فرمانده من بود.

 

گیوه ای با بیان اینکه آن زمان تبلیغات به شکل امروزی مفهومی نداشت، تصریح کرد: بی سیم چی گردان بودم و همراه با آن تبلیغات هم انجام می دادم، بعد از اینکه به مرور زمان جنگ آب و هوایش عوض شد و ادامه دار شد،  کم کم تبلیغات گردان ها را به راه انداختند و در آنجا دیگر وظیفه ما تبلیغات گردان ها بود.

وی ادامه داد: با شهید محمد اشتری، شهید حمید احدی، شهید حسن باقری، شهید مهدی پیرمحمدی مستقیم کار کردم و معمولاً من را به عنوان تبلیغات گردان می شناختند هر جا هم که می رفتیم با گردان بودیم.

 

 

گیوه ای با بیان اینکه نقش تبلیغات هم برپا کردن حسینیه ، محل برگزاری نماز جماعت و دعا ، اجرای برنامه های صبحگاهی بود،یادآور شد: من با وجود همه اینها عکاسی هم می کردم.

وی با بیان اینکه من همیشه کنار خودم یک دوربین داشتم، گفت:یک بلندگوی دستی با یک رادیو ضبط هم هنگام عملیات ها با خود همراه داشتم.

این عکاس دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه در کنار رزمنده های بسیج و سپاه پا به پای آنها حرکت می کردم، خاطرنشان کرد: بعد از اینکه آغازعملیات کار ما هم شروع می شد تا اینکه تبلیغات تیپ ها و لشکرها برسند، تبلیغات گردان ها کارشان مارش گذاشتن و پخش سرودهای انقلابی بود.

 وی با بیان اینکه در کنار تبلیغات و عکاسی پیک گردان هم بودم، خاطرنشان کرد:  بعضی وقتها که لازم می شد بلندگو را کنار گذاشته و کار دیگری انجام می دادم مثلاً رساندن مهمات و کمک به مخابرات گردان، ولی کار اصلی من همان تبلیغات بود البته پا به پای بچه های رزمنده، نه در پشت جبهه.

 

 

گیوه ای با بیان اینکه عکس هایی از خط مقدم از رزمندگان زنجانی در آلبوم خود دارم، افزود: جایی هست با بچه های رزمنده رادیو ضبط و بلندگو را گذاشته ایم وسط و داریم دور آن باهم سینه می زنیم عکس آن را دارم.

وی با بیان اینکه گرفتن عکس از رده های بالا، به قول خودمان آنها که نور بالا می زدند، خیلی مشکل بود،افزود:  بارها می خواستم از حسن باقری، شهید محمد اشتری و حتی خود شهید پیر محمدی عکس بگیرم، می گفت از بچه ها عکس بگیر از من عکس نگیر خودمان هم نمی دانستیم زمانی می رسد که این عکس ها و مجموعه ای که داریم روزی به درد خواهد خورد .

 

 

گیوه ای افزود: کسانی که مستقیم با آنها کار می کردم دیدشان چیز دیگری بود، دید کلی بود و دید ما یک دید هنری بود و می دانستیم که این عکس ها روزی جاودانه خواهند شد .

 

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تعریف خاطره ای از شهید پیر محمدی افزود:عملیات محرم بود شهید پیر محمدی فرمانده گردان ما بودند و شهید محمد اشتری جانشین ایشان و شهید حسن باقری یکی از فرماندهان گروهان، شب عملیات که می خواستیم حرکت کنیم اهمیت تبلیغات دیگر جا افتاده بود من هیچ وقت یادم نمی رود، بچه ها قبل از عملیات در حال تجهیز شدن از نظر اسلحه ، کوله پشتی ، مهمات، نارنجک ، قمقمه و ... بودند، منهم آماده می شدم که در عمیات شرکت کنم، اول باید از فرمانده گردان اجازه می گرفتیم. گفتند که نه دیگه شما دیگه نه .

 

 

گیوه ای ادامه داد:  گفتم آقا مهدی شب عملیاته بگذار لااقل یک اسلحه و یک قمقمه آب ، خشابی ، نارنجکی به همراه داشته باشم، گفتند نه وظیفه تو آوردن یک بلندگو، یک رادیو ضبط و دوربین است با چند نوار، آنها را بیار، گفتم آخه ... گفت تو چه کار داری من فرمانده توام و من می گویم، گفتم چشم و بحث رسید به قمقمه آب که خودتان می دانید قمقمه آب یک چیزی است که باید همه رزمنده ها به همراه داشته باشند ، من به آقا مهدی گفتم بگذار حداقل یک قمقمه بردارم بالاخره تشنه می شوم گفت نه هر وقت آب خواستی من قمقمه ام را به شما می دهم .

وی افزود:  من در شب عملیات به مخابرات کمک می کردم و به عنوان پیک عمل می کردم و پیام رسان بودم تا روز عملیات ، در روز عملیات که خط شکسته شد کار تبلیغاتی ما هم شروع شد، رادیو و ضبط باید کار می کرد و بچه ها در حال پاک سازی و ما هم در حال پخش مارش و ...

وی گفت: اصولاً وقتی که کار تثبیت می شد تبلیغات تیپ می آمد و کار را ادامه می داد.

این عکاس دوران دفاع مقدس با بیان اینکه حدود هزار و 700 عکس از دوران دفاع مقدس یادگاری دارد، افزود:  افسوس می خورم که برخی از عکس ها را نیز از دست داده ام.

وی در ادامه در پاسخ به این سئوال که تا کنون حسرت عکس هایی که گرفته ای و چاپ نشده است را خورده ای، تصریح کرد: در مهاباد قبل از شهادت شهید مهدی زین الدین که لشکر 17 علی ابن ابیطالب رفته بود مهاباد غرب، شهید محمد اشتری دراز کشیده و دستش را روی پیشانیش گذاشته و نوحه ای را زمزمه می کرد، من ضبط کوچکی داشتم کم کم آن را به سمت شهید اشتری نزدیک کردم بدون اینکه او متوجه شود تا آنچه می خواند را ضبط کنم ولی در نهایت نمی دانم چه مشکلی پیش آمده بود که آن صداها ضبط نشد، بعد از آن هر چه گفتم که تکرار کنید دیگر قبول نکرد و هرگز تکرار نشد و افسوس آن را خوردم .

گیوه ای افزود: صبح عملیات والفجر 8 صحنه بکری را عکاسی کرده بودم، شبی که از آنجا  پیاده شده بودیم آب آمده بود بالا و قایق ها با اسکله برخورد کرده بود و ما راحت پیاده شده بودیم،صبحش من می خواستم برگردم دیدم آنجا دیگر جای دیگری شده و تمام آن میدان مین و سیم خاردار و میلگردهایی که می گفتند خورشیدی اند، دیده می شدند، ولی متاسفانه این عکس ها را نتوانستم چاپ کنم.

وی با بیان اینکه از محل شهادت غواص شهید ناصرگنج خانلو عکس گرفتم، افزود: از صحنه شهادت شهید سید علی موسوی نیز عکاسی کردم.

این عکاس دوران دفاع مقدس در پاسخ به این سئوال که عکسهایی که می گرفتید کجا چاپ می کردید، افزود: در مرخصی ها می آمدم آنها را در زنجان ظاهر می کردم و تعدادی را نیز در دزفول ظاهر می کردم.

 

 

 

وی انتخاب بهترین عکس از آلبوم عکس هایش را کار خیلی سختی می داند و معتقد است، نمی توانم یکی را انتخاب کنم،با همه این عکس ها زندگی می کنم و از دیدن آنها روحیه می گیرم در منزل هم که باشم هر روز مدتی را برای دیدن عکسهایم می گذرانم،  بچه هایم اعتراض می کنند که چقدر این عکس های تکراری را می بینی؟ اما برای من مرور این عکسها خیلی مفید است و روحیه می گیرم در حالی که بچه هایم می گویند شاید برای روحیه تان خوب نباشد، حتی به عکس های لحظات شهادت هم خیلی علاقه دارم ،این عکس ها سیم ترمز من هستند.

 

 

گیوه ای با بیان اینکه بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه «زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست» افزود: این سخن وظیفه ما را سنگین تر می کند یک روزی یقه ما را خواهند گرفت و می گویند چه شد؟ آمدی و دو تا عکس گرفتی و فرار کردی؟ یا اینکه در جبهه بودی و تمام شد؟نه اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه اولین عکسم را از  شهید محمد ناصر اشتری گرفتم، افزود: سال 61 بود در دانشگاه شهید بهشتی (آن زمان) قبل از عملیات آزاد سازی خرمشهر در آن مقر دو سه تا عکس گرفتم و بیشتر آن عکس ها را به یاد دارم. عکسی که می رفتیم به طرف خرمشهر، گفتم آقا محمد یک عکس شما از من بگیر و من هم یک عکس از شما می گیرم ایشان نظر به محبتی که داشتند گفتند دست بردار نیستی و قبول کردند و اگر چه کیفیت خوبی ندارد اما یادگاری زیبایی شد.

 

 

وی بر ضرورت معرفی شهدا به عنوان الگوهای ماندگار به جوانان و نوجوانان تاکید کرد و افزود:‌ الگوهای ورزشی ما باید جوانانی چون شهید احد فکوری ، شهید پرویز عطایی معرفی شوند که خودشان ورزشکار بودند .

این عکاس دوران دفاع مقدس با بیان اینکه شهید علیرضا بیات در بدمینتون وزنه بود ، افزود: شهید احد فکوری قهرمان ملی بود ولی آن زمانی که نیاز بود اسلحه بگیرند در دستشان، اسلحه به دست گرفتند و لباس سپاه و بسیج را پوشیدند و رفتند جبهه جنگ و مزدش را هم گرفتند.

گفتنی است، وی مسئولیت کانون فرهنگی هنری کمیل را نیز بر عهده دارد.

   

     

     

 

 

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 1
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: