موج رسا
دبیر هیات سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور:

دبیرهیات سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور، در زنجان گفت: بر اساس سند چشم انداز 1404، از لحاظ علمی و فنی تا اندازه ای توانسته ایم در مسیر پیشرفت قرار بگیریم ولی در حوزه اقتصادی بعد از گذشت 10 سال از ابلاغ این سند، هنوز نتوانسته ایم تا آن اندازه که انتظار می رفت موفق عمل کنیم.

کد خبر: ۱۵۷۶۲
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۸

به گزارش موج رسا،داود ندیم، امروز در نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری شهرداری زنجان، با اشاره به اینکه، ورود هر گردشگر معادل درآمد 80 بشکه نفت است، خاطر نشان کرد: به ازای ورود روزانه 15 هزار گردشکر به کشور می شود درچاه های نفت را بست.

وی در ادامه بیان کرد: بر اساس آمار های جهانی میزان جذب و بهره گیری از سرمایه گذاری های خارجی و بخش های خصوصی در ایران رتبه خیلی پایینی دارد، ولی یکی از دلایل رشد جهشی اقتصادی در برخی از کشورهای پیرامونی ما جذب سرمایه های خصوصی و خارجی است، که به این نکته اهمیت زیادی می دهند. 

دبیر هیات سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور با اشاره به ضرورت حرکت اقتصادی کشور از اقتصاد سوداگری، به سمت اقتصاد سرمایه گذاری تولید محور، تاکید کرد و گفت: حضور بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی عامل اصلی توسعه و رشد در کشورها و شهرهای مختلف است.  

داود ندیم، در ادامه افزود: در زمان حاضر صنعت بزرگ گردشگری در اغلب کشورها به عنوان زمینه و راهبرد توسعه معرفی شده است و این بخش درآمدهای سرشاری را عاید آنان می کند.

ندیم، دبیر هیات سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور گفت: برای بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در عمران و توسعه شهری نیازمند تغییر نگاه و راهبرد، هم از سوی سازمان های عمومی و دولتی و هم از سوی شرکت های سرمایه گذاری هستیم  و باید با اصلاح ساز و کارهای سنتی و رویه های اداری دست و پاگیر، موانع جذب و تحقق سرمایه گذاری بخش خصوصی را برطرف کنیم.

 *حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه شهری موضوعی مهم و اجتناب ناپذیر است

سعید خدادادی، رئیس شورای شهر زنجان، در این نشست گفت: حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه شهری موضوعی مهم و اجتناب ناپذیر است که باید به آن توجه کرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری نشست مشترک با بازرگانان، انبوه سازان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی تبیین موضوع و هم فکری و هم افزایی است که این موضوع با مشارکت عملی محقق می شود. 

وی ادامه داد: ایجاد مراکز تجاری و رفاهی، پارکینگ های عمومی، احداث میادین میوه و تره بار، احداث بازارچه های تخصصی و ایجاد مکان هایی برای مشاغل خاص و صنوف همچون شهرک های نمایشگاهی خودرو، مبلمان و سلامت از جمله موضوعاتی است که باید به کمک سرمایه گذاران این مشکلات حل شود.

*موانع مختلفی در جذب و تحقق سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان وجود دارد

جواد رحمتی، معاون عمرانی استاندار زنجان، در این نشست خاطر نشان کرد: هنوز هم موانع مختلفی در جذب و تحقق سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان وجود دارد  در پی حل این معظلات باشیم.

رحمتی ادامه داد: به دلیل محدود بودن منابع دولتی، بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در امر توسعه و عمران ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه، باید به سرمایه گذار ارج بگذاریم، خاطر نشان کرد: در ادارات، در رفتارهای اداری تفاوت او را با یک پیمانکار و ارباب رجوع عادی درک کنیم. 

معاون عمرانی استاندار زنجان با بیان اینکه فراخوان مشارکت سرمایه گذاری در پروژه های شهرداری زنجان در مرحله  اول در مورد زمین هایی است، که شهرداری در اختیار دارد، اظهار کرد: امیدوارم در سال آینده با کارنامه مشخص و روشن در خصوص عمکلرد مناسب در این حوزه، زمینه مشارکت هر چه بیشتر سرمایه گذاران بخش خصوصی در اجرای پروژه های شهرداری را شاهد باشیم. 

وی در ادامه بیان کرد: در فراخوان های جذب مشارکت بخش خصوصی برای پروژه های شهرداری زنجان، ملاک انتخاب، میزان قدرالسهم اظهاری متقاضیان از محل انتفاع طرح ها خواهد بود. 

رحمتی در پایان تاکید کرد:  ویژگی و روحیه بدی که ما داریم این است که چشممان را بر روی داشته های کنونی خود می بندیم واز بهره گیری از وجود یک فرصت سرمایه گذاری که در اطرافمان هست، استفاده نمی کنیم.

*زنجان، شهر فرصت های سرمایه گذاری است

سعید امیدی،رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در این نشست،زنجان را شهر فرصت‌ها برشمرد و ابراز کرد: هر آنچه که بتواند فرصت خدمت را برای مردم فراهم کند، قابلیت سرمایه‌گذاری را دارد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بر اساس اسناد مندرج در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده از همه ظرفیت‌ها سرمایه گذاری توصیه شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به، محدودیت‌های منابع شهرداری‌ها، افزود: این منابع عمدتا صرف هزینه‌های جاری و نگهداری از داشته‌ها می‌شود.

وی توسعه فضای سبز، توسعه حمل و نقل عمومی، احداث شهر بازی و پارک‌های جنگلی، ایجاد واحدهای تولیدی، ایجاد سایت‌های صنعتی، ایجاد شهرک خودرویی، ایجاد سایت فروش مصالح، ایجاد سایت فروش مبلمان، ایجاد میادین فروش میوه و تره‌بار و همچنین زیباسازی شهری را از جمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در شهر زنجان اعلام کرد.

امیدی بودجه عمرانی سال جاری شهرداری زنجان را 85 میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: این بودجه در حوزه‌های مختلف و شهرداری‌های سه گانه شهر زنجان هزینه شده و در ادامه سال هزینه می‌شود.

انتهای پیام/پ

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: