موج رسا
برترین های زنجان در ماه محرم

استان زنجان به دلیل برگزاری مطلوب برنامه های ماه محرم و انتخاب این استان به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی پایتخت همایش های مذهبی کشور محسوب می شود.

کد خبر: ۱۵۸۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۹

به گزارش موج رسا، استان زنجان در ماه محرم به عنوان کانون توجه جهانیان برنامه های مختلفی را برگزار می کنند، بسیاری از مراسم های عزاداری استان زنجان در این ماه الگوی کشور و بی نظیر است.

بزرگترین اجتماع عزاداران حسینی و زینبی در هشتم و یازدهم محرم، انتخاب زنجان به عنوان شهر نمونه در برپایی نماز ظهر عاشورا، دومين قربانگاه جهان اسلام بعد از منا، زنجان پایتخت "شور حسینی" ایران،همایش شیرخوارگان حسینی در حسینیه اعظم زنجان ،دهمین میراث معنوی کشور برخی از افتخارات کسب شده توسط زنجانی ها در ماه محرم است.

مسجد زینبیه اعظم زنجان که یکی از مهم ‌ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می‌ شود که همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله‌ الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

عزاداران حسینی با شرکت گسترده در دسته عزاداری عظیم زینبیه زنجان، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به تصویر کشیده و جلوه ‌ای از عشق و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان به نمایش می‌گذارند.

قدمت این مکان مقدس به بیش‌ از 400 سال ‌رسیده و از جمله مساجد باستانی در استان زنجان است و بنا به ‌گفته برخی پیشکسوتان و همسایگان محل مسجد زینبیه زنجان، قبلا به صورت باغی سرشار از گل‌ های محمدی نگهداری می‌شده است،صاحب این ملک که‌ اغلب اوقات متوجه صدای «یازینب،یازینب» توام با گریه و شیون می ‌شده، تصمیم می‌ گیرد بخشی ‌از باغ را به صورت تکیه که ‌در آن سال‌ ها متداول و معمول بوده درآورد و نام آن را نیز «زینبیه» بگذارد.

این مکان مقدس تا سال 1085 هجری قمری همچنان به صورت تکیه در داخل باغ مورد استفاده مومنان قرار می ‌‌گرفت، ولی با توسعه شهر زنجان، واحدهای مسکونی اطراف آن را فرا گرفت.

 گفتنی است،این مکان مقدس تاکنون سه ‌بار تجدید بنا شده است، بار اول در سال 1092 هجری قمری زینبیه اعظم زنجان با هزینه فرد خیری بنام <<جمیله خانم>> تجدید بنا می ‌شود، بار دوم در سال 1292 بانویی به نام «زینب خانم» هزینه تبدیل آن را به مسجد متقبل می ‌شود و برای سومین بار در سال 1395 هجری قمری مطابق با سال 1354 شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت این مسجد تجدید بنا شده است.

در چند سال اخیر نیز برای رفع کمبود فضا چهار باب از ساختمان‌ های همجوار مسجد خریداری شده و در توسعه مسجد زینبیه اعظم زنجان از آن استفاده شده است.

همچنین مسجد زینبیه زنجان در تاریخ 20 تیرماه سال 90 با شماره 29961 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان از دسته‌ های بزرگ کشوری است که امسال هم شاهد شور دیگری در پایتخت شور و شعور حسینی خواهیم بود، 11 محرم، دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، بخش دیگری از واقعه عاشورا را در اذهان مردم زنجان تداعی می ‌کند.

در 11 محرم، شهر زنجان به ‌عنوان پایتخت شور و شعور حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می‌ گیرد و عاشقان امام حسین (ع) خود را آماده برای حضور در این اجتماع عظیم و حماسی می‌ کنند.

مردم زنجان امسال نیز همچون سال‌ های گذشته در 11 محرم، تاریخ را دوباره ورق خواهند زد تا در قالب دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، بخش دیگری از واقعه عاشورا را در اذهان مردم زنجان تداعی کنند.

 

* زنجان شهر نمونه در برپایی نماز ظهر عاشورا

رئیس ستاد اقامه نماز جمعه استان زنجان گفت: زنجان، کرمان و تفت به عنوان شهرهای نمونه در برپایی نماز ظهر عاشورا انتخاب شده ‌اند.

حکم علی اسماعیلی در گفت ‌و گو با خبرنگار موج رسا به برپایی نماز ظهر عاشورا اشاره کرد و اظهار داشت: نماز ظهر عاشورا همچون سال‌های گذشته با حضور باشکوه مردم در همه شهرهای استان زنجان اقامه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال نماز ظهر عاشورا به امامت آیت‌الله علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان اقامه می‌شود.

رئیس ستاد اقامه نماز جمعه استان زنجان با بیان اینکه نماز ظهر عاشورا همانند سنوات گذشته در میدان انقلاب زنجان اقامه شد،تصریح کرد: برادران از سمت سبزه میدان تا چهارراه انقلاب و خواهران از چهارراه انقلاب به سمت امامزاده سیدابراهیم (ع) زنجان در صف ‌های منظم نماز ظهر عاشورا را اقامه کردند.

این مسئول با اشاره به اینکه نماز ظهر عاشورا برای چهارمین سال متوالی در چهارراه انقلاب زنجان اقامه شد، افزود: امسال شهرهای زنجان، کرمان و شهرستان تفت استان یزد به عنوان شهرهای نمونه در برپایی نماز ظهر عاشورا انتخاب شده ‌اند.

رئیس ستاد اقامه نماز جمعه استان زنجان ادامه داد: نماز ظهر عاشورا نمادی از اراده، ولایت مداری و دین داری شیعیان است.

این مسئول با اشاره به اینکه امام حسین (ع) و یارانش برای برپایی نماز و امر به معروف و نهی از منکر به شهادت رسیدند، افزود: این اقدام ابا عبدالله الحسین (ع) اهمیت نماز را به مسلمانان نشان می‌ دهد.

 

*زنجان پایتخت "شور حسینی" ایران

به گزارش موج رسا، نخستین  ماه سال هجری قمری یعنی ماه محرم ‌الحرام ماهی است که عشق و ارادت عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در عمل تجلی یافته و در قالب عزاداری و بزرگداشت این ایام نمایان می ‌شود.

بعد از گذشت 1400 سال از شهادت غم انگیز امام حسین(ع) و یاران باوفایش این واقعه آن قدر شور و حرارت دارد که بعد از قرن ‌ها دل عاشقان و ارادتمدارانش با شروع این ماه به لرزیدن می ‌افتد. 

البته تا دنیا باقی است عاشورا نیز استوار و پابرجا خواهد بود چرا که :"کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا".

آئین‌ های باشکوه عزاداری با جلوه‌ های خاص و معنادار از حرکت عاشورا و درسی که می ‌توان از این نهضت عظیم یاد گرفت به عنوان یک نماد کلی و اساسی در برگزاری مراسم ‌های عزاداری در ماه‌ های محرم و صفر است.

در این میان مردمان ایران زمین به تبع آداب و فرهنگ مرسوم خودشان همزمان با شروع ماه محرم عزاداری ‌های خود را آغاز کرده و به طرق مختلف عشق و ارادت خود را اثبات می ‌کنند.

مردم استان زنجان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و چه بسا پیشرو مردم ایران اسلامی در این وادی قدم گذاشته ‌اند به طوری به گفته بزرگان، زنجان صاحب "مدال ولایت‌پذیری و دین‌مداری" است. 

استان زنجان با مرکزیت شهرستان زنجان در شمال‌غرب ایران اسلامی قرار دارد.

این استان دارای 7 شهر و حدود 1210 روستا است که از این میزان 978 روستا دارای سکنه است.

استان زنجان با مساحتی بالغ بر 21هزار 722 کیلومتر مربع، جمعيتي بالغ بر یک میلیون و 15 هزار و 734 نفر دارد.

قدمت تاریخی عزاداری عاشقان حسینی زنجان به قدرت عشق و ارادت شیعیان ایران اسلامی به اهل بیت و به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) باز می‌ گردد.

مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا در این استان به طوري وسیع و گسترده است که از آن به عنوان پایتخت "شور حسینی" ایران نام برده می‌ شود در بین آیین ‌های مختلف عزاداری در زنجان عزاداری "حسینه‌اعظم" و"زینبیه‌اعظم" از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار بوده و چه بسا استان زنجان توسط این دو هیئت عزاداری شناخته می‌ شود. 

هر ساله از اول تا سیزدهم ماه محرم ، عزاداری حسینه ‌اعظم زنجان باشکوه برگزار می ‌شود که با شکوهترین و با عظمت ترین آن هشتم محرم یعنی شب تاسوعا است.

ناگفته نماند این مراسم سالها است شکوه و عظمت خاص عزاداري اين حسينيه سیر صعودی داشته و به عنوان بزرگترین مجمع عاشقان امام حسین(ع) در جهان شناخته می شود.

با اینکه زنجان از نظر وسعت شهر بزرگی نیست اما سال‌ ها است که در این عزاداری بیش از 200هزار نفر جمعيت شرکت می‌ کنند در طی این چند روز مردم به سبب اعتقادات ، کرامات و باورهای قلبی خود، قربانی و نذوراتی به این حسینه اهدا می ‌کنند.

*دومين قربانگاه جهان اسلام بعد از منا

از جنبه‌هایی حائز اهمیت این مراسم، تعداد ذبح قربانی است که حسینیه ‌اعظم زنجان را به عنوان دومين قربانگاه جهان اسلام بعد از منا در مکه و نخستین قربانگاه در جهان تشیع بدل ساخته است.

تاریخی بودن مراسم حسینیه براساس مستندات به زمان قاجار بر می ‌گردد.

بهره ‌برداری از نذورات این مراسم در امور خیریه و عام ‌المنفعه نیز در نوع خود بی ‌نظیر است، به طوری که در آئین سوگواری هشتم محرم سال گذشته، 11 هزار و 482 راس دام توسط عاشقان سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) به هیات حسینیه ‌اعظم زنجان تحویل داده شد.

همچنین 6 هزار و 384 راس گاو، شتر، گوسفند، بز، شترمرغ و.. به صورت زنده تحویل و هزار و 642 راس دام شامل گاو، گوسفند، بز در مسیر حرکت دسته عزاداری قربانی و ذبح شد.

مراسم عزاداری باشکوه حسینیه‌ اعظم زنجان که در روزهای هشتم، نهم و دهم ماه محرم برگزار می ‌شود در تاریخ 15 دی ماه 87 با شماره ثبتی 10 به عنوان دهمین مورد و از جمله آیین‌های عزاداری به عنوان نخستین نمونه در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است. 

 

*همایش شیرخوارگان حسینی در حسینیه اعظم زنجان ،دهمین میراث معنوی کشور شد.

به گزارش موج رسا، همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه ماه محرم در حسینیه اعظم زنجان برگزار و مادران زنجانی همراه با نوزادان و کودکانشان به یاد مصیبتهای اهل بیت عصوت و طهارت در واقعه دردناک کربلا به سوگواری و عزاداری پرداختند.

این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سرابی و مداحی حاج اصغر زنجانی و حاج سید یوسف شبیری و حاج سید محمود حسینی برگزار شد.

هدف برگزاری همایش جهانی شیرخوارگان حسینی، تعظیم و ترویج شعائر حسینی و تربیت نسل انقلابی و مکتبی با حضور مادران و کودکان شیرخوارشان با توسل به حضرت علی اصغر (ع) و اظهار مظلومیت شیرخوار امام حسین (ع) است که مظلومانه در کربلا شهید شد.

مسجد حسينيه، يكي از مساجد معروف وتاريخي شهر زنجان است ،اين مسجد با داشتن معماري زيبا وفضاي وسيع ،الهام بخش مردم مسلمان زنجان است.

 بخصوص در هشتم ماه محرم هر سال مراسم با شكوه سينه زني عزاداران حسيني شهرت جهانی دارد. مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان در سال 87 به عنوان اولین میراث معنوی استان و دهمین اثر معنوی کشور در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است: به واسطه برگزاری مراسم بی نظیر و با شکوه عزاداری مردم زنجان در هشتم محرم، شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی نام گرفته است.

پایان خبر//

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: