موج رسا
گزارش/
قاچاق پرنده های ایرانی، مسئله ای است که هرازگاهی مورد توجه قرار می گیرد اما بعد از مدتی هم به فراموشی سپرده می شود ولی جای سوال در اینجاست بیکاری یا طمع کدام یک عامل سلب آزادی از پرندگان  هستند؟!
کد خبر: ۱۵۸۳۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۳

به گزارش موج رسا,  قاچاقچیان به صورت حرفه ای اقدام به شکار و جابه جایی پرندگان شکاری سارگپه می کنند و حتی پلک چشمان آنها را با نخ می دوزند تا در حین جابه جایی به چشمان زیبای پرندگان آسیب نرسد و از ارزش مالی آنها کم نشود.

وقتی حرف از قاچاق زده می شود ناخودآگاه افکار به سمت قاچاق کالا و سوخت می رود ولی این روزها بازار تجارت قاچاقی داغ است که سرمایه آن داشته های طبیعی این دیار است تا پرندگان شکاری ایران را سهم شانه های شیوخ شاداب و بیکار عرب کند.

در روند به دام انداختن  پرندگانی که ارزش آن ها به پولهای میلیونی نیست اگر "کوخه" نشین خوش شناس باشد شکار آن روزش عقاب می شود ولی گاه هم دلیجه و سارگپه سهم کیسه ای می شود که برای سرمایه طبیعی ایران دوخته شده است.

سارگپه پرنده ای است شکاری و اندکی کم جنب و جوش که تنوع رنگی زیادی دارد و معمولا از روی عادت های رفتاری، ژست های نشستن و گردن کوتاهش قابل شناسایی است.

طرح کلی بدنش قهوه ای رنگ با خال های سفید، قهوه ای تیره و سیاه بر روی سطح پشتی، کمر و بال و خالهای متراکم تر بر روی سطح شکمی و سینه هایش است .

معمولا در قسمت سینه رنگ پر هایش از رنگ سایر پرهای بدنش روشن تر است و به سفیدی می گراید. به طور کلی در دو طرح تیره و روشن بیشتر دیده می شود.

طرح تیره معمولا قهوه ای یکدست و متمایل به بلوطی است و روی سر و سینه هایش لکه های سفیدی دیده می شود.

طرح روشن معمولا پر خال تر است و روی سینه اش دو لکه سفید به طور واضح دیده می شود.

پرنده نابالغ قهوه ای رنگ و خط های طولی کوتاه و قهوه ای رنگی روی سینه اش دیده می شود.

پرنده نر و ماده از لحاظ ظاهری شبیه یکدیگرند.

رنگ پرهای دمش از رو به رنگ قهوه ای و از زیر سفید رنگ تر با نوارهای عرضی قهوه ای کمرنگ باریک و انتهای قهوه ای رنگ است.

در پرواز زیر بالهایش سفید با لبه انتهایی قهوه ای رنگ است و دو لکه قهوه ای زیر بالهایش به وضوح دیده می شود.

رنگ چشمهایش قهوه ای و یا عسلی رنگ و پاهایش زرد رنگ و رنگ منقارش نیز سیاه است.
در نواحی جنگلی با درختان پراکنده و کشتزارها دیده می شود و روی صخره های ساحلی، درختان و اراضی ناهموار آشیانه سازی می کند و از پستانداران کوچک ، جوندگان پرنده های کوچک و حشرات تغذیه می کند
اندازه اش 50 سانتی متر و بال باز بودنش بیشتر است و همینطور حرام گوشت است و فقط شیخ نشان عرب این پرندگانی را که حق زندگی در طبیعت دارند را روی شانه هایشان برای اینکه خودی نشان دهند می نشانند.

و افراد طمع کار برای بدست آوردن پول بیشتر بدون هیچگونه تلاش از افرادی که به راحتی پول بدست آورده اند، دست به چنین کارهایی می زنند.

شاید هم فکر کنیم اینان بیکار بودند و دست به این کارها می زنند تا از این طریق امرار معاش کنند ولی آنچه که اخلاق می گوید حفظ میراث طبیعت ایران است.

چرا باید پرندگان زیبای ایرانی از آسمان ایران پر بکشند!!!

 

  sarghape (2)   sarghape (6)  sarghape (9) sarghape (10) sarghape

 

انتهای پیام/زنجانم

 

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: بیکاری 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: