موج رسا
وزارت امور خارجه عربستان سعودی در اقدامی تهاجمی و خصمانه، لیستی سراسر «اتهام» منتشر و در آن ادعا کرد که از زمان انقلاب، جمهوری اسلامی ۵۷ مورد اقدام در حمایت از تروریسم و افراطی‌گری در منطقه و جهان داشته است.
کد خبر: ۱۶۱۵۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۴

به گزارش موج رسا,به نقل از فارس؛ وزارت امور خارجه عربستان، چهارشنبه‌شب لیستی را علیه ایران منتشر کرد و مدعی شد که 57 مورد ذکر شده در آن لیست اقدامات تروریستی است که ایران پس از انقلاب انجام داده یا از آن حمایت کرده است.

وبگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه عربستان به نقل از یک منبع مسئول در این وزارتخانه نوشت که ایران از سال 1979، سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، در منطقه، اقداماتی سراسر «فتنه‌انگیزی، تنش‌زا و پرازآشوب» داشته و هدفش بی‌ثبات کردن منطقه و بی‌توجهی به همه قوانین و معاهدات بین‌المللی و اصول اخلاقی است.

عربستانی که فقط طی یک سال حکومت «ملک سلمان»، بیش از 8 هزار انسان بیگناه را در یمن کشته و این جنگ هنوز ادامه دارد، در اظهارنظر این مقام خود علیه ایران آورده است:

«این منبع افزود که این سیاست ایران بر اساس چیزی است در مقدمه قانون اساسی ایران و وصیت‌نامه امام خمینی آمده است که سیاست خارجی ایران مبتنی بر آن است و آن اصل صدور انقلاب است که این امر نقض آشکار حاکمیت کشورها و دخالت در امور داخلی آنان تحت عنوان «یاری ملت‌های مستضعف» است تا شبه‌نظامیانی در عراق، لبنان، سوریه و یمن جذب کند».

در حالی که «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله در آخرین سخنرانی خود عربستان را «پدر و مادر تروریسم در منطقه» توصیف کرد و گفت که هرجا در منطقه یا فراتر از منطقه اقدامی تروریستی انجام می‌شود باید به دنبال رد پای سعودی در آن گشت، این مقام وزارت خارجه عربستان ایران را به ارتکاب اقدام تروریستی در منطقه، ترور معارضان در خارج و اقداماتی شبیه به این متهم کرد و گفت که وزارت خارجه عربستان لیستی از چیزی تهیه کرده که او آن را «حقایق» خواند که به گفته او «حقیقت سیاست خصمانه ایران در طول 35 سال گذشته» را نشان می‌دهد.

این مقام وزارت خارجه عربستان به یادداشت محمد جواد ظریف در روزنامه نیویورک تایمز نیز اشاره کرد و گفت:‌ایران این سیاست‌ها را تبلیغ می‌کند و ترویج می‌دهد و نمونه آن، یادداشت وزیر خارجه ایران در روزنامه نیویورک‌تایمز و نامه‌اش به دبیر کل سازمان ملل است.

موارد 58 گانه لیست وزارت خارجه عربستان که سراسر اتهام به جمهوری اسلامی است، صرفا جهت اطلاع و آگاهی مسئولان و افکار عمومی و بدون دخل و تصرف منتشر می‌شود.

اقدام گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس در انتشار ترجمه این لیست اتهامی و کاملا ادعایی عربستان از آن جهت اهمیت دارد که طرز تفکر خاندان آل سعود را عینا منعکس کند و نشان بدهد که تیم جدید حاکم بر حجاز شامل ملک سلمان (شاه)، محمد بن سلمان (پسرشاه،وزیر جنگ،جانشین ولی‌عهد)، محمد بن نایف (ولی‌عهد،وزیر کشور)، عادل الجبیر (وزیر خارجه) چه مطالبی را در تبلیغات خود به خورد مردم حجاز و مردم عرب منطقه و افکار عمومی جهان می‌دهند.

طبق لیست وزارت خارجه عربستان مواردی که «لیست رژیم ایران در حمایت از تروریسم و افراطی‌گری در منطقه وجهان» خوانده شده به شرح زیر است:

1- رژیم ایران اولین کشور حامی تروریسم در دنیا شناخته می‌شود؛ همچنانکه سازمان‌های تروریستی شیعه زیادی در داخل (مثل سپاه قدس و غیره) و در خارج، حزب‌الله در لبنان، حزب‌الله در حجاز، عصائب اهل الحق در عراق وسازمان‌های دیگر و تعداد زیادی از شبه‌نظامیان طائفی در شماری از کشورها از جمله حوثی‌ها در یمن را تاسیس کرده است. اینها از جانب سازمان ملل محکوم شده و تحریم‌هایی بین‌المللی علیه‌ش وضع شده است. همچنانکه [ایران] سازمان‌های تروریستی دیگری از جمله القاعده را حمایت و با آن همدستی کرده؛ القاعده‌ای که شماری از سران آن را پناه داده و هنوز تعدادی از آنان در ایران هستند.

2- در سال 1982، 96 فرد خارجی در لبنان که 25 نفرشان آمریکایی بودند و به بحران گروگان‌گیری معروف شد و 10 سال طول کشید، ربوده شدند. عملیات ربایش را کاملا حزب‌الله و گروه‌های مورد حمایت ایران انجام دادند.

3- در سال 1983، سفارت آمریکا در بیروت به دست حزب‌الله در عملیاتی که رژیم ایران طراحی کرد، منفجر شد. این انفجار سبب مرگ 63 شخص حاضر در سفارت شد.

4- در سال 1983، فرد ایرانی به نام «اسماعیل عسکری» وابسته به سپاه، در بیروت عملیاتی انتحاری انجام داد که ایران آن را علیه مقر نیروهای دریایی آمریکا تدارک دیده بود که در نتیجه آن 241 نفر از نظامیان نیروی دریایی آمریکا و شهروندان این کشور کشته و 100 نفر مجروح شدند. روزنامه‌های آمریکایی این را بیشترین تعداد آمریکایی دانستند که خارج از میادین جنگ کشته شده‌اند.

5- در سال 1983، مقر نیروهای فرانسوی در بیروت توسط حزب‌الله منفجر شد، همزمان با انفجار مقر نیروهای آمریکایی که 64 نظامی و غیرنظامی فرانسوی در آن کشته شدند.

6- در سال 1983، عناصری از حزب‌الله و حزب شیعی الدعوه، که مورد حمایت ایران است، مجموعی از حملات را به سفارت آمریکا و فرانسه در کویت و پالایشگاه نفت و محله‌ای مسکونی انجام دادند که 5 نفر کشته و 8 نفر مجروح شدند.

7- در سال 1983، نفتکش‌های کویت در خلیج [فارس] گلوله‌باران شد تا جایی که مجبور شدند پرچم آمریکا را بالا ببرند.

8- در سال 1984، حزب‌الله به وابستگی سفارت آمریکا در شرق بیروت هجوم برد و در نتیجه آن 24 نفر از جمله دو آمریکایی کشته شدند.

ادامه دارد...

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: