موج رسا
معرفی کاندیدای مجلس خبرگان رهبری زنجان/ حجت الاسلام دولابی1

کاندیدای مجلس خبرگان رهبری زنجان گفت: مجلس خبرگان رهبری نقطه تلاقی اسلامیت و جمهوریت به عنوان پایه های اصلی نظام اسلامی محسوب می شود.

کد خبر: ۱۶۹۹۶
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۲

به گزارش موج رسا, حجت الاسلام محمد حاج ابوالقاسم دولابی با حضور در پایگاه خبری – تحلیلی موج رسا به سئوالات خبرنگاران این مجموعه پاسخ گفت.

حجت الاسلام محمد حاج ابوالقاسم دولابی، معروف به ابوالقاسمی، متولد شهر مقدس مشهد و در حال حاضر ساکن شهر مقدس قم ،دارای مدرک سطح چهار حوزه علمیه و دکترای علوم قرآنی و حدیث است.

وی حافظ کل قرآن کریم، دارای هفت رتبه بین المللی در مسابقات بین المللی قرآن در کشورهای عربستان، سوریه، لبنان، مصر و ایران در زمینه حفظ و تفسیر قرآن بوده و نشان ملی فرهنگ و هنر را در سال 90 از رئیس جمهور دریافت و همچنین نشان خادم القرآن را در سال 80 از رئیس جمهور وقت دریافت کرده و عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی، عضو هیئت امنای سازمان دارالقرآن الکریم، عضو ستاد عالی مسابقات قرآن کشور، عضو هئیت امنا و مدیر مدرسه علمیه مشکات بوده و مدیريت مرکز تخصصی فقه نظام از دیگر فعالیت های ایشان محسوب می شود.

حجت الاسلام محمد حاج ابوالقاسم دولابی همچنین 15 سال، در سطوح عالی و خارج حوزه تدریس داشته و در نزد اساتیدی همچون آیات عظام وحید خراسانی، تبریزی، فاضل لنکرانی و شبیری زنجانی تلمذ کرده است.

وی در حال حاضر درس خارج فقه و اصول و برخی از کتب شهید صدر،شرح زیارت جامعه کبیره،کتاب جهاد جواهر و شرح اصولی کافی را تدریس می کند.

از این استاد حوزه و دانشگاه نیز 2 هزار ساعت برنامه از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی پخش شده و 70 سفر به کشورهای مختلف برای تبلیغ به زبان های عربی و فارسی در کارنامه فعالیت های وی دیده می شود. همچنین این استاد حوزه در رادیو و تلویزیون های کشورهای مختلف از جمله مصر، بحرین، لبنان، سوریه، عراق، امارات، پاکستان، بلژیک، اسلوونی، هلند، ترکیه،سودان، الجزایر، تونس، آفریقای جنوبی و موزامبیک نیز به اجرای برنامه پرداخته است.

*عضو هیچ حزب یا جریانی نیستم اما سیاسیم.

ايشان در پاسخ به این سئوال که از چه جریانی وارد انتخابات شده اید، فرمودند: دارای سابقه سیاسی که عضو حزبی باشم نبوده ام اما رایحه سیاسی در همه سخنرانی های من از جمله تفسیر قرآن نیز دیده می شود. از جمله تفسیر قرآن در حرم مطهر حضرت معصومه(س) که در ایام ماه رمضان برگزار می شود و در این برنامه آیات مطابق با جریانات روز جامعه بیان می شود که واکنش های مختلفی نیز از سوی فرهیختگان و سیاسیون داشته است.

کاندیدای مجلس خبرگان رهبری از استان زنجان در ادامه افزودند: کسانی که منافع آنها به خطر افتاده بود با اين استدلال كه نباید قرآن را سیاسی کرد، با این برنامه موافق نبودند.اما من معتقدم بايد درسهاي قرآن براي زندگي امروز ما تبيين شود.

کار فقهی من در قم نیز بي ارتباط با مباحث جاري جامعه نيست چرا که معتقدم نباید تنها به فقه فردی پرداخت بلکه باید به فقه اجتماعی نیز توجه ویژه شود.

حجت الاسلام حاج ابوالقاسم دولابی خاطرنشان کردند: سیاسی بودن من به معنای وابستگی حزبی نبوده و عضو رسمی هیچ حزب و دسته ای نبوده و نیستم ولي از ميان شخصيتهاي مذهبي سياسي به امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ارادت و علاقه خاصي دارم.

وی در خصوص پرداختن به موضوع فقه نظام فرمودند: فقه ما در طول 1400 سال قبل به این دلیل که نظام اسلامی نداشته ایم، همیشه ناظر به سئوالات آحاد مكلفين بوده است ، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی سئوالاتي از ناحیه نظام به سوی مراجع سرازیر شده و علما در این زمینه به سئوالات نهادها و ارگان های مختلف در عرصه های گوناگون پاسخگو هستند، فقه نظام پاسخگویی به سئوالات مکلفان در حوزه  مسائل است كلان است كه  متاسفانه هنوز در حوزه ها جايگاه خود را پيدا نكرده است.

کاندیدای مجلس خبرگان رهبری استان زنجان در خصوص اهمیت مجلس خبرگان رهبری نیز به خبرنگار موج رسا گفتند: نظام ما جمهوری اسلامی و بر دو پایه جمهوریت و اسلامیت بنا شده و جنبه اسلامیت آن در موضوع ولایت فقیه متجلی و جلوه گر شده است.

حجت الاسلام حاج ابوالقاسم دولابی با بیان اینکه پایه اصلی اسلام ولایت است و اگر این رکن تقویت شود می توان به اجرای دقیق موازین اسلامی امیدوار بود، افزودند: اگر ولایت نباشد امیدی به اجرای دین نیست و مفاهیم دینی در بین کاغذها و اوراق کتب آسمانی مدفون می شود.

 ایشان فرمودند: جمهوریت نظام نیز با اصالت دادن به رای مردم محقق می شود و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) نيز با اینکه ولایت تشریعی داشته و از ناحیه خداوند دارای مقام ولایت هستند اما مقبولیت خود را در رای مردم می دانستند.

کاندیدای مجلس خبرگان رهبری استان زنجان تصریح کردند: اسلامیت و جمهوریت پایه های اصلی نظام اسلامی هستند و نقطه تلاقی این دو، مجلس خبرگان رهبری است چرا که رای مردم تاثیر مستقیم در انتخاب رهبری دارد و خاصیت رای مردم، مشارکت مستقیم در اسلامیت نظام است.

*ولایت فقیه عامل اقتدار و افتخار کشور است.

ايشان اهمیت این دوره مجلس خبرگان رهبری را در مقایسه با دوره های گذشته اینگونه عنوان کردند که دشمنان نظام اسلامی با علم به اینکه ولایت فقیه عامل اقتدار و افتخار کشور است درصدد تخریب آن بوده و  به تخريب آن اهتمام جدی دارند و ميدانند كه نميتوانند مقصود خود را از راه نافرمانی مدنی پیش ببرند  همانگونه که در جریان فتنه 88 نیز این موضوع را تجربه کرده و دیدند که با وجود حمایت گسترده مردم بیدار نمی توانند با ولی فقیه تقابلی داشته باشند.

کاندیدای مجلس خبرگان رهبری استان زنجان افزودند: دشمنان تلاش می کنند از مجاری قانونی از جمله مجلس خبرگان رهبری وارد عمل شوند چرا که کسی که در جایگاه خبرگان رهبری باشد بر اساس ساز و کارهایی می تواند نسبت به شرايط رهبري اظهار نظر و انتقاد کند، و کافی است عده ای با نفوذ در مجلس خبرگان رهبری گروه فشاری را ايجاد کرده و موجب تضعیف ولی فقیه یعنی اسلامیت نظام شوند که تضعیف اسلامیت موجب تضعیف جمهوریت آن نیز می شود.

ايشان افزودند از خداوند می خواهیم سایه پر برکت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بر سر ما مستدام باشد و اگر مقدر الهی این بود که رهبری معظم در بین ما نباشند، خط مشی فکری امام راحل(ره) که توسط رهبری معظم انقلاب به خوبی دنبال شده است پس از ایشان نیز ادامه یابد چرا که این موضوع نقطه اصلی نا امیدی دشمنان جمهوری اسلامی است.

کاندیدای مجلس خبرگان رهبری استان زنجان در پایان فرمودند: راه ما راه حضرت امام و وظيفه ما حركت در چارچوب نظام اسلامی  و با محوريت شعارهای امام راحل(ره) از جمله استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، استکبار ستیزی و عزت مداری در همه عرصه ها است.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: