موج رسا
کارشناس زنبورداری و کارآفرین زنجانی(2):

کارآفرین زنجانی رشته زنبورداری را شغل‌های پردرآمد بین رشته‌های جهاد کشاورزی و دامداری عنوان کرد و گفت: ما در زنجان با مشکل نبود متخصص زنبورداری در جهاد کشاورزی مواجه هستیم.

کد خبر: ۱۷۱۴۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۱

حمید رضا کرمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا, با اشاره به اینکه شغل زنبورداری شغل سنگینی نیست که هزینه آنچنانی هم نیاز ندارد اظهار کرد: زنبورداری در استان زنجان جزو شغل‌های پردرآمد در بین رشته‌های کشاورزی و دامپروری محسوب می‌شود باید سه موضوع با هم همراه باشد 1- علم و تجربه که از اصل و اساس این شغل بوده 2- سرمایه 3- موضوع مهمتر نیز وجود آب هوای مناسب و سالم است.

وی افزود: کنترل شعاع پروازی زنبور عسل نیز مشکل بوده و شعاع پروازی زنبور عسل در حدود 7 کیلومتر است.

این کار آفرین زنجانی با بیان اینکه در جهاد کشاورزی یک سری قوانین دست و پا گیر وجود دارد که برای پرورش دهندگان مشکل ایجاد می‌کند و این مشکلات نیاز به برطرف دارد، گفت: متاسفانه مسئولان و زنبورداران خود با قوانین زنبورداری آشنایی ندارند.

وی افزود: کارشناسانی که در جهاد کشاورزی مشغول به کار هستند خودشان بیشتر تخصص در زنبور داری ندارند و تقریبا می‌توانیم بگوییم که ما در جهاد کشاورزی زنجان متخصص زنبورداری نداریم.

کرمی با بیان اینکه در حال حاضر سرعت علم زنبورداری در سطح کشور بسیار مناسب است بیان کرد: در واقع تحقیقاتی که در زمینه زنبورداری انجام می‌شود بسیار مناسب بوده و پرورش زنبور عسل با 20 سال گذشته بسیار متفاوت است و کندو‌هایی که استفاده می‌شود بصورت مدرن بوده و در حال حاضر کندو‌های جدیدی داریم که با استاندارد‌های جهانی در رقابت است.

وی تصریح کرد: استان زنجان در پرورش زنبور عسل جزو 4 استان برتر در سطح کشور است.

این کارآفرین با اشاره به اینکه استان زنجان با پتانسل پوشش گیاهی و جوانان علاقه‌‌مند به رشته نبور داری در زنجان وجود دارد، بیان کرد: ما معتقد براین هستیم که با کمترین امکانات بیشترین بهره را ببریم و از همان بهره‌وری برای توسعه و ایجاد شغل‌های حاشیه‌ای در رشته زنبورداری استفاده شود.

وی افزود: در این شغل پشتکار یک اصل محسوب می‌شود و این پشتکار است که موفقیت را حاصل می‌کند.

کرمی با اشاره به فعالیت جوانان علاقه‌مند در این شغل گفت: اولین کاری که یک جوان برای آغاز فعالیت در اینکار باید انجام دهد کسب و علم و تجربه است و زنبورداری اگر علم و تجربه نداشته باشد بدون تردید با شکست مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه بارش‌‌هایی که امسال و بارش‌هایی که امسال وجود داشت خیلی بهتر از سال گذشته بوده است و این وضعیت به افزایش تولید عسل منجر می‌شود، بیان کرد: وقتی خشک سالی است تاثیر منفی در تولید عسل وجود دارد و سبب تلفات شدید نبور‌های عسل می‌شود.

این کارآفرین زنجانی بیان کرد: وجود گرد و خاک در هوا نیز تاثیرات منفی بر تولید عسل و زنبور‌ها دارد و از طرفی مقدار تولید کاهش می‌یابد و این موضوع نیز باعث شیوع بیماری‌های مختلف می‌شود.

زنبور عسل

بیماری های عمومی در زنبورستانهای زنجان

وی با اشاره به بیماری‌های زنبور عسل در زنجان گفت: در حال حاضر بیماری خاص که ناشناخته باشد در زنجان وجود ندارد ولی در واقع زنبور عسل یک سری بیماری‌های عمومی دارد که زنبورداران در کل کشور و زنجان درگیر هستند.

کارشناس زنبورداری افزود: در زنجان بیشتر بیماری کنه واروا، نوزوما و مشکل جدیدی که در سطح دنیا نیز وجود دارد و در زنجان نیز هست مشکل بحث عارضه سی‌سی‌دی است که چند عوامل مختلف باعث این امر می‌شود.

وی افزود: سی‌سی‌دی یک بیماری نیست سی‌سی‌دی یک عارضه است بنام سنروم فروپاشی کندو‌ها معروف بوده و در واقع جمعیت‌های کندو کلا بر اثر این علائم زنبور دچار بیماری شبیه آلزایمر می‌شود و بعد از خروج از کندو به کندو باز نمی‌گردد.

کرمی بیان کرد: با وجود این مشکل شاید در مدت یک هفته در یک جعبه کلنی زنبوری نمی‌ماند و این موضوع شاید بتواند گفت که یک عارضه ناجوان مردانه است.

وی بیان کرد: در حال حاضر که دانشمندان در سطح دنیا در حال مطالعه آن هستند بر این نتیجه رسیدند که سندرم فروپاشی چند علت دارد و یک علت را استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی و کود‌های شیمیایی مخصوصا سموم کشاورزی که از نئونیکوتین هستند در واقع این سموم حشره کش سیستماتیک است.

این کارشناس زنبورداری بیان کرد: این سموم در جان و ریشه گیاه، علف و درخت باقی می‌ماند و تغذیه زنبور از آنها سبب بروز علایم مانند آلزایمر می‌شود.

بیماری سی‌سی‌دی(CCD) در زنبورستان‌های زنجان

وی افزود: این علائم می‌تواند در یک زنبورستان تلفات خیلی سنگینی وارد کند و در استان زنجان نیز مشاهده شده که تلفات سنگین وارد کرده است.

کرمی بیان کرد: سال گذشته یکی از پرورش دهندگان در استان زنجان در اثر این بیماری از 750 کلنی 600 کلنی آن کاملا از بین رفته بود.

کارآفرین زنجانی بیان کرد: راه مقابله برای جلوگیری از این شیوع این علائم در زنبورستان باید زنبورداران از محل‌های بکر استفاده کنند.

وی ابراز کرد: یکی از علائم سی‌سی‌دی وجود آنتن‌های ماهواره‌ای دکل‌های فشار قوی و وجود آنتن‌های موبایل که میدان الکترو مغناطیسی که ایجاد می‌شود سبب افزایش این علائم و تلفات شده و هیچ منابعی وجود ندارد تایید که این بیماری در اثر دام موج بوده و مجموع این عوامل سبب بروز این علائم در زنبور می‌شود.

کرمی اظهار کرد: یک نوع بیماری نیز به نام نوزوماسورانا یا نوزومای مخفی که یک سری انگل‌های دورنی است که باعث علائم ‌سی‌سی‌دی می‌شود.

وی بیان کرد: یک مسئله مهم نیز استفاده بی‌رویه از دارو‌های زنبور عسل در کندو‌ها بوده که این مشکل در استان زنجان نیز وجود دارد.

کارشناس زنبورداری افزود: ما در استان زنجان با کمبود سواد در پرورش زنبور در استان داریم و پرورش دهندگان از سطح سواد پایینی برخوردار هستند و این امر سبب استفاده نادرست از دارو‌ها زنبور می‌شود و در نتیجه عسل تولید شده نیز ناسالم می‌شود.

انتهای پیام/ع

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: