موج رسا
وقتی مسیر زندگیت با یک دیدار تغییر می کند

یک هزار زائر زنجانی به سرزمین های معنویت،عشق و دلدادگی در قالب اردوهای راهیان نور اعزام می شوند.

کد خبر: ۱۷۶۱۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۶

به گزارش موج رسااردوهای راهیان نور یکی از تاثیرگذارترین برنامه های فرهنگی کشور است که هر ساله در زمان های مختلف اجرایی می شود.

این اردوها در پاییز و زمستان به مناطق عملیاتی جنوب انجام می شود و در فصل تابستان مردم از مناطق عملیاتی غرب بازدید می کنند.

امسال نیز از 23 مرداد ماه سال جاری اردوهای راهیان نور غرب استان زنجان با هدف آشنایی اقشار مختلف مردم با رشادت ها و فداکاری های رزمندگان در مناطق غرب این اردوها آغاز می شود.

بازدید از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس از پیشنهادات سازنده و بسیار تاثیرگذار مقام معظم رهبری بود که خوشبختانه با آغاز این اردوها، ظرفیت تاثیرگذاری آن افزایش یافت و امروز تعداد کثیری از مردم از یادمان های شهدا در مناطق مختلف بازدید می کنند.

تاثیر این کار ارزشمند فرهنگی زمانی بیشتر نمایان می شود که قشر نوجوان و جوان با حضور در این مناطق دچار تحولات عظیم روحی شده و گاهی مسیر زندگیشان تغییر می کند در دلنوشته ها و آثاری که از زائران کربلای ایران به یادگار می ماند می توان متوجه چنین آثار ارزشمندی شد.

آری اقشار مختلف مردم با حضور در این مناطق به برکت وجود گلگون کفنان دوران دفاع مقدس دچار تغییرات روحی شده و مسیر زندگیشان در راه و مسیر شهدا قرار می گیرد.

از همان سال های پس از دفاع مقدس طرح بازدید از مناطق عملیاتی با حضور خانواده های شهدا کلید خورد و پس از چند سال بازدید از مناطق عملیاتی غرب نیز برای آشنایی مردم با دلاورمردی های رزمندگان در کرمانشاه، کردستان، ایلام و آذربایجان غربی نیز بر این برنامه عظیم فرهنگی افزوده شد.

 سفر به عمق حوادث دوران دفاع مقدس امروز گنجینه ای بسیار ارزشمند برای نسل های جدید جامعه است که با حضور در این مناطق با واقعیت های این دوران آشنا می شوند.

طی سال های برگزاری راهیان نور هر سال به جمعیت شرکت کنندگان این مراسم پرشور افزوده می شود. طبق گفته مسئولان امر در راهیان نور سال گذشته بیش از 5 میلیون نفر شرکت داشته اند که بیش از 70 درصد این شرکت کنندگان بار اولی بود که به مناطق عملیاتی سفر کرده اند.

 

*سفر به سرزمین مجاهدت های خاموش

 با فرا رسیدن فصل تابستان و مساعد بودن هوای غرب کشور، 26 منطقه عملیاتی و یادمان غرب و شمالغرب در چهار استان استان کرمانشاه، کردستان، ایلام و آذربایجان غربی میزبان زائران راهیان نور می شوند. امسال نیز یک هزار نفر از اقشار مختلف مردم زنجان در قالب بسیج محلات به این سفر معنوی مشرف می شوند.

 

*آغاز اعزام زائران زنجانی از 23 مرداد

مسئول اردویی و فرهنگی سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان نیز در گفت وگو با خبرنگار موج رسا اظهار داشت: در سال جاری اردوهای راهیان نور غرب از 23 مرداد ماه سال جاری آغاز می شود.

عبدالکریم مرادی با اشاره به اینکه اقشار مختلف مردم در قالب بسیج محلات عازم اردوهای راهیان نور می شوند، ادامه داد: نزدیک به یک هزار نفر از مردم زنجان به این اردوها اعزام می شوند.

مسئول اردویی و فرهنگی سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان  با بیان اینکه طی سه مرحله این دوره از اردوی راهیان نور برگزار می شود، تصریح کرد: مناطق عملیاتی و یادمان های غرب کشور از جمله استان های کرمانشاه و ایلام در طول هشت سال دفاع مقدس شاهد مجاهدت ها و فداکاری های ملت ایران بوده است.

مرادی با اشاره به اینکه زائران از یادمان های بوالحسن،کوهان،منطقه عملیاتی نصر7 و سیران بند بازدید می کنند، افزود: برنامه های مختلف فرهنگی در قالب برگزاری برنامه های ادعیه و دعا برای زائران برگزار می شود.

وی مدت اقامت زائران را در این اردوها دو روزه عنوان کرد و افزود: از مهر ماه سال جاری نیز 10 هزار دانش آموز استان زنجان از این مناطق بازدید می کنند.

 ترویج فرهنگ دفاع مقدس،تقویت روحیه ایثار و رشادت در میان جوانان،زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس،بیان دفاع جانانه و غیورانه جوانان کشور به نسل های بعد،روشنگری در خصوص ابعاد مختلف جنگ تحمیلی،بیان شرایط سخت جنگ و ایستادگی در مقابل هجمه دشمن به منظور تقویت روحیه جهاد و شهادت از جمله اهداف اردوهای راهیان نور کشور محسوب می شود.

 

*آشنایی با راه شهدا در اردوهای راهیان نور غرب

ابولفضل طهماسبی فرمانده سپاه ناحیه زنجان نیز با اشاره به اعزام زائران زنجانی به سرزمین مجاهدت های خاموش افزود: هدف از برگزاری این اردوها، آشنا کردن نسل جوان با آرمان های امام خمینی (ره) و ادامه دادن راه شهیدان گلگون کفن 8 سال دفاع مقدس است.

وی از برگزاری نشست های بصیرتی،برگزاری نماز جماعت،نشست های دجالواره و پاسخ به مسائل شرعی زائران خبر داد و گفت: برنامه های مختلفی در طول مدت اقامت زائران اجرایی می شود.

این مسئول افزود: امسال نیز طبق سنوات گذشته زائران زنجانی از یادمان های مناطق عملیاتی شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی، یادمان‌های بوالفتح و ارتفاعات دوپازای شهرستان سردشت و سران بند شهرستان بانه بازدید می کنند.

وی با اشاره به استقبال گسترده عموم مردم از این اردوها ، بر تداوم برگزاری اردوهای راهیان نور تاکید کرد و گفت: این اردوها یکی از تاثیرگذارترین برنامه های فرهنگی کشور است.

یادآور می شود؛تعداد شهدای غرب و شمال غرب استان زنجان 432 شهید است که در سال جاری نخستین یادواره این شهدا در زنجان برگزار شد.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: