موج رسا
کد خبر: ۱۸۶۳۹
تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲

به گزارش موج رسا

در آغازین سالهای ۱۹۰۰پیشرفت های بزرگی در دنیای کامپیوتر وجود داشت ، که این پیشرفت ها با ماشین حساب ها و ماشین های تحریر آغاز شد.امروزه دیگر، کامپیوتر هایی به اندازه سایز اتاق وجود ندارد زیرا ما در عصر دجیتال هستیم.

گاهی اوقات خوب است که به گذشته نگاه کنیم ، جایی که از آن آمده ایم ،تا به تصور ما به جایی که درحال رفتن هستیم کمک کند . در این پست سعی داریم کمی به گذشته برگردیم تا بدانیم کامپیوتر ها از کجا و چگونه بوجود آمده اند.

 نابغه دیوانه

Alan Turing’s mad genius :1939

او در سال ۱۹۱۲ درPaddington ، لندن متولد شد .آلن یک میراث قابل توجه در صنعت کامپیوتر بوده ،آلن در سال ۱۹۳۲مقاله ریاضی مربوط به حقایق الگوریتمی و مفهوم ماشین تورینگ به عنوان اولین  کامپیوتر را نوشت.او با یک گروه از cryptologists ودانشمندان برای کشف رمز پیام های آلمانی تلاش کرد ،هرچند برخلاف آنچه در فیلم بازگو شد او با یک تیمی از دانشمندان لهستانی که کد Enigma را کرک میکردند همکاری کرد. درسال ۱۹۳۹ تورینگ با همکاری Gordon Welchman و تیم خودش یک ماشین بزرگ که به راحتی پیام های روزانه را رمزگشایی میکرد،به نام Bombe (در فیلم، کریستوفر) را اختراع کرد . آن یک ماشین الکترونیکی با طراحی پیچیده و برنامه ریزی شده برای رمزگشایی پیام های کلیدی بود .

 

FIRST۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 (اولین موس) First mouse :1941

مفهوم موس در سال ۱۹۴۱ به وجود آمد .هر چند که اولین موس تا حدود سال ۱۹۶۸ به بازار نیامد، در سال ۲۰۰۳ استاد Ralph Benjamin  ادعا کرد که او خالق اصلی دستگاه موس بوده ، که در سال ۱۹۴۶ به صورت مخفیانه توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به ثبت رسانده.

ساختار اولین موس:

ball tracker  یک توپ فلزی بین چرخهای رول بود که مختصات رابه یک سیستم رادار  ارسال میکرد البته این یک دانش عمومی تا دهه بعد از آن به شمار نرفت.

Doug Engelbart و تیمش که از محققان دانشگاه استنفورد بودند یک جعبه چوبی پوسته ایی بر روی دو چرخ قرار داند که اطلاعات جنبشی رابه کامپیوتر ارسال میکرد .

 

second۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

 Microprocessor computing:1971

در روزهای اولیه ، کامپیوترها بسیار بزرگ بودند آنها یقینا تاثیرگذار بودند ،اما تمام یک ساختمان را به خود اختصاص می دادند.اما اگر یک ساختمان رابه یک ماشین اختصاص داد در واقع آن ماشین کارآمد نیست.

این امر منجر به اختراع قطعات  محاسباتی کوچک و کوچک تر شد ،که یکی از مهم ترین آنها ریزپردازنده بودند.در سال ۱۹۷۱ intel به عنوان اولین cpu 4004 توسعه داده شد. این cpu میتوانست همه ۴ بیت را در هرزمانی که میتوانست  پردازش کند ، تنها سه سال بعد intel 8008 برای اولین بار در یک  کامپیوتر  مصرف کننده (یک کامپیوتر شخصی IBM 8 بیتی) مورد استفاده قرار گرفت . intel 8008 تا سری پنجم پنتیوم ۵  مورد استفاده قرار گرفت وبعد به پایان رسید.

 

third۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

Portable computers:1973

لپ تاپ های سبک وزن و تبلت ها در اصل جزو کامپیوتر های قابل حمل به شمار میروند اولین کامپیوتر قابل حمل Osborne 1  – با cpu    ، ۴MHz  ،۶۴ کیلوبایت حافظه  ویک صفحه کلید قابل جدا شدن (اما سیمی) که به خودش  به عنوان یک پوشش محافظ برای حمل و نقل متصل میشد.و یک صفحه نمایش سیاه – سفید ۵ اینچی ، که در سال ۱۹۷۳ به یک سیستم محاسبات نهایی تبدیل شد .

Osborne 1  باعث انقلاب تلفن همراه و نهایتا منجر به اختراع اولین لپ تاپ ها شد. حتی ۳۵ سال پیش اولین کامپیوتر قابل حمل با اولین بازی های کامپیوتری مبتنی بر متن همراه شد .

قیمت این کامپیوتر ها بین $۴,۵۰۰- $۱,۸۰۰ بود.

 

for۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

Birth of the Macintosh:1984

با ظهور دسکتاپ های شخصی شاهد ظهور کامپیوتر شخصی IBM و مکینتاشk 128 بودیم.اما قبل از هریک از این ماشین آلات  ، بیشترکامپیوترها نسبتا مشابه بودند مثلا صفحه نمایش سیاه – سفید با پردازنده Motorola   ورابط کاربری مبتنی بر DOS  .

در روزهای اولیه ، اپل و مایکروسافت به طور دوستانه (برخی از رایانه های شخصی در حال اجرای شرکت اپل با نرم افزارهای مایکروسافت اجرا میشد) با هم همکاری داشتند.با این حال مایکروسافت و اپل در شرایط نه چندان دوستانه از هم جدا شدند. در سال ۱۹۸۴ سیستم عامل مکینتاش با تبلیغ  Super Bowl  که به وسیله ریدلی اسکات ساخته شده بود عرضه شد، که باعث  به وجود آمدن جنگی بین اپل و مایکروسافت شد و استیو جابز متهم به سرقت رابط کاربر گرافیکی مایکروسافت شد .

 

five۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

 

 Apple and Intel:2005

از سال ۱۹۹۱ شرکت اپل از پردازنده  IBM در pc ، PowerBook استفاده میکرد . اما در نهایت با استفاده از چیپ ست های ibm به دلیل  افزایش راکد در قدرت محاسباتی متوقف شد . در سال ۲۰۰۵ شرکت اپل اعلام کرد که از پردازنده intel x86  در کامپیوتر های خود استفاده کرده است.

seven۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

The dawn of hyperthreading:2002

در سال ۲۰۰۲، intel جنبه دیگری از پردازش کامپیوتری را از طریق hyper-threading  ارائه کرد .در هر پردازنده یک تعداد هسته و محاسبات چند وظیفه hyperthreading parallelizes وجود دارد که اساسا آن را قادر میسازد که یک پردازش همزمان با وجود یک پردازنده مجازی داشته باشد .

intel  از یک بزرگراه یک خطی به یک بزرگراه دوخطی تبدیل شد و سرعت ترافیک را برای تمام خطوط در پردازنده های چند هسته ایی بالا برد ، و وظایف متعدداز طریق هر هسته در هر همان زمان اجرا میشود .بیشتر کامپیوترها با  Intel Core i-series  اجرا میشوند مانند Macs ، Windows PCs، tablets و غیره

six۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

AMD Buys ATI:2006

AMD  (Advanced Micro Devices)  در سال ۱۹۶۹ مدارهایی را برای قطعات کامپیوتر خلق کرد ،پس از پیدا کردن جایگاه خود، این شرکت بعدها به تولید دیگر قطعات کامپیوتر و حتی قطعاتی برای تراشه های اینتل و در نهایت ارائه  پردازنده competing  برای به چالش کشیدن محاسبات کرگردن پرداخت.

ATI در سال ۱۹۸۵ شروع کرد به ساخت پردازنده های گرافیکی مجتمع برای کامپیوتر ها و  پردازنده های گرافیکی مستقل در اوایل دهه ۹۰ ،اما این یک لرزش بزرگ محاسبات در جهان بود.

وقتی که این دو شرکت در سال ۲۰۰۶ با هم ادغام شدند ،( هر دو شرکت نام های بزرگی در کسب کار داشتند)  ADM ، سهام ATI را به مبلغ $۴.۳  بیلیون خرید.

 

eight۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

Console crazy:2013

اولین کنسول ، آتاری ۲۶۰۰ با سیستم سرگرمی Nintendo  بود که آغاز مقدمه ایی برای سگا جنسیس شد که قطعا موجب اولین جنگ کنسول شد . با این حال در طول زمان حتی محبوبیت Nintendo با مشکلاتی رو به رو شد.

XBOX بهترین مشخصات را داشت اما پلی استیشن ۲ پر طرفدارتر از XBOX بود .PS3 به عنوان بهترین کنسول نسل yester خلق شد  اما بعدا PS4  جای آن را گرفت .

 

nine۱۰ لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

Artificial intelligence:20XX

شناسه اصلی هوش مصنوعی آن ماشینی است که میتواند به صورت آزادانه و انتقادی فکر کند.

۵۰ سال پیش ما شاهد یک ماشینی از تورینگ بودیم که ابتدایی ترین قابلیت AI راپردازش میکرد و حالا هیچکس نتوانسته آزمون تورینگ را به تصویب برساند حتی با پیشرفته ترین ربات ها در جهان .

ten

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: