موج رسا
استاندار زنجان:

استاندار زنجان با بیان اینکه مطالبات فرهنگیان نباید رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد، گفت: خواسته‌ها و مطالبات فرهنگیان باید از طریق نهادهای صنفی حل شود.

کد خبر: ۱۸۶۶۱
تاریخ انتشار: شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵

به گزارش موج رسا,  اسدالله درویش امروز در آیین بازگشایی مدارس ونواختن زنگ مهر و مقاومت در دبیرستان رضوان شهر زنجان اظهار داشت: در آغاز سال تحصیلی جدید 107 هزار واحد آموزشی در کشور و 2 هزار و دویست مدرسه درهای خود را به روی دانش آموزان باز می‌کنند که آیین بازگشایی مدارس تاکید و تذکری برای دانش‌آموزان است که از فضای تعطیلات تابستانی بیرون بیایند و در کنار معلمان و مربیان عزیز قرار گیرند.

وی با توصیه به والدین و مربیان تصریح کرد: والدین باید پیوسته در خدمت آموزش و پرورش باشند و همکاری والدین امری بسیار ضروری است چرا که مربیان به تنهایی قادر به اداره آموزش و پرورش نیستند و همکاری و مشارکت در نحوه اداره مدارس باید جزیی ازکارهای والدین باشد.
استاندار زنجان افزود: اولیا باید احساس کنند که در اداره مدارس دخالت دارند و در انجمن اولیا و مربیان مشارکت جدی داشته باشند.
وی با بیان اینکه مسئولان آموزش و پرورش باید انجمن اولیا و مربیان را از حالت تشریفاتی خارج کنند، ابراز کرد:انجمن اولیا و مربیان نباید به عنوان یک واحد سطحی نگاه شود و لازم است از حالت تشریفاتی خارج شود و والدین در اداره مدارس مشارکت فکری و مالی داشته باشند.
درویش والدین را ناظران عملکرد آموزش و پرورش دانست و عنوان کرد: امرتعلیم و تربیت صرفا برعهده آموزش و پرورش نیست و مسئولیت تربیت فرزندان این جامعه داری چند وجه است که خانواده دارای نقش اساسی است که بایستی هماهنگ با حوزه تعلیم و تربیت، ناظر بر عملکرد آموزش و پرورش باشند.
وی با اشاره به نقش کلیدی جامعه در تربیت فرزندان ابراز کرد: رفتار جامعه باید همراستا با نظام تعلیم و تربیت بوده و امروزه رسانه ‌ها وشبکه های مجازی نقش اساسی در تعلیم و تربیت دانش اموزان برعهده دارند.

*استفاده صحیح از شبکه های مجازی به دانش اموزان اموزش داده شود
استاندار زنجان گفت: امروز شبکه های مجازی حضور فعالی در بین نسل جوان دارند و بهره‌مندی و استفاده صحیح از این فضا باید به دانش اموزان آموزش داده شود .
درویش گفت: نظر سنجی‌های چند دهه اخیر نشان می دهد معلمان در صدر لیست اعتماد مردم قرار دارند و مردم به معلمین اعتماد دارند و مردم جامعه فرهنگی و مربیان حوزه تعلیم و تربیت را به عنوان امین فرزندان خود می دانند .
وی با بیان اینکه باید معلمان ما از این اعتماد حسن استفاده را کنند،خاطرنشان کرد: معلمان باید از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشندچرا که معلمان نقش هدایت و آموزش فرزندان را برعهده دارند
استاندار زنجان با اشاره به اینکه نباید جامعه فرهنگی و تربیتی رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد تشریح کرد: این موضوع سمی در حوزه تعلیم و تربیت است و خواسته‌های فرهنگیان باید از طریق نهادهای صنفی حل شود.
وی افزود: برای رفع تنگناهای آموزش و پرورش نیازمند جلب مشارکت تمامی آحاد مردم هستیم و لازم است برای رفع مشکلات مالی اموزش و پروروش والدین خود را شریک و سهیم بدانند.


*ارتقای 27 پله ای ای جایگاه علمی ایران در نوآوری
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ارتقا 27 پله‌ای جایگاه علمی کشور در جهان در سال 2016 گفت: موفقیت علمی کشور با توسعه ظرفیت های عملی در کشور محقق می شود که در این راستا مجاهدت و تلاش دانش اموزان نیز ضروری است.
علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: توجه به توسعه علمی دانش آموزان در دستور کار دولت یازدهم قرار دارد و در این راستا در طول دولت یازدهم 315 پژوهش سرای دانش اموزی در سطح کشور تاسیس شده است.
وی با گرامیداشت 36 هزار شهید دانش‌آموز و 5 هزار فرهنگی شهید کشور اظهار داشت: 13 میلیون دانش‌آموز در سطح کشور امروز آغاز سال تحصیلی خود را دارند کهانتظار داریم این دانش اموزان در کنار توجه به توسعه علمی کشور باید ادامه دهنده راه شهدا باشند.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه پرسش مهر توسط رئیس جمهور برای دانش اموزان و مربیان و نیز اولیا همه ساله مطرح می شود ، تصریح کرد: پاسخ به این پرسش در قالب عرصه های هنری مختلف همچون عکس، مقاله، فیلم با هدف مشارکت و همدلی برای کمک به دولت مردان برای پیشبرد اهداف مقدس جمهوری اسلامی است.

* تدوین پرسش مهر امسال رئیس جمهور در راستای ایجاد امنیت و جلوگیری از بروز خشونت
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تدوین پرسش مهر امسال رئیس جمهور در راستای ایجاد امنیت و جلوگیری از بروز خشونت ابراز کرد: پرسش مهر رئیس جمهور از دانش آموزان این است که با توجه به شرایط اطراف کشور و در چنین شرایطی چگونه باید در برابر خشونت ایستادگی کرد و چگونه می توانیم جوامع جهانی را از خشونت برهانیم.

زرافشان با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل متحد ، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در این سخنرانی جهان عاری از خشونت را مطرح کردند که مورد استقبال کشورهای جهان نیز قرار گرفت.
وی عنوان کرد: انچه امروز درکشورهای منطقه خودمان می بینیم نیاز به برطرف کردن خشونت است که دانش اموزان می توانند با ارائه آثار علمی و ادبی خود راهنمای ما باشند.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: دانش اموزان در سالهای دفاع مقدس علاوه بر جهاد در سنگرها جهاد علمی را نیز فراموش نکرده بودند و در همان ایام مدارسی در جبهه ها و در پشت جبهه ها به نام مجتمع های رزمندگان تشکیل شده بود که در ایام فراغت عملیات رزمندگان در این مدارس جمع می شدند و در عین جهاد علیه دشمن ، جهاد علمی را هم انجام می دانند.
وی افزود: امروز شما رهروان همکلاسی های شهدای دانش اموز هستید و باید بتوانید در عرصه جهاد علمی، استقلال کشور را رقم بزنید.
زرافشان ابراز کرد: ایران به برکت وجود دانشمندان جوان و نوجوان خود راه پیشرفت بسیار سریع طی کرده است و در ارزیابی نواوری سال 2016 با 27 رتبه ارتقا توانسته است رتبه علمی بالایی در بین کشورهای جهان کسب کند که خوشبختانه مسئولان به این ظرفیت علمی دانش اموزان باور دارندو آموزش و پرورش این زمینه را فراهم کرده است تا بتوانید فراتر از کتابهای درسی نواوری و دستاوردهای علمی داشته باشید.

* تاسیس 615 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی در سطح کشور
وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش موظف است شرایط رشد و شکوفایی دانش‌آموزان را فراهم کند، اظهار کرد: تاسیس 615 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی در طول سال‌های 81 تا 92 از جمله اقدامات آموزش و پرورش در راستای توسعه علمی دانش آموزان بوده است.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره احداث 315 پژوهش‌سرا در سه سال دولت یازدهم مطرح کرد: پژوهش سراها به عنوان پارک‌های علمی و فن‌آوری این ظرفیت را برای دانش اموزان و نهادهای علمی کشور قرار داده است تا از پیشرفت علمی دانش آموزان استفاده کنند.
وی با اشاره اینکه برگزاری جشنواره‌های علمی و آزمایشگاهی برای رشته های کار وداشن و فنی حرفه ای در نظر گرفته شده است، گفت: جشنواره جابر بن حیان و جشنواره خوارزمی از جمله فعالیت‌های آموزش و پرورش برای شناسایی نخبگان دانش اموزی در دوره های اول و دوم متوسطه است.
زرافشان افزود: تعداد دانش‌آموزان در رشته‌های فنی از 12 درصد به 40 درصد افزایش پیدا کرده است که این دانش اموزان می توانند در تامین نیروی کار ماهر در کشور بسیار تاثیرگذار باشند.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها: فرهنگیان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: