موج رسا
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان:

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با بیان اینکه همه خادمان در حسینیه اعظم در زیر پرچم و لوای امام حسین (ع) خادم اهل بیت (ع) هستند، گفت: حسينيه اعظم ميراث معنوی زنجانی ‌ها است.

کد خبر: ۱۸۷۸۳
تاریخ انتشار: جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۰

به گزارش موج رسا, محمد جواد غم‌پرور بعد از ظهر امروز در نشست خبری در بین اصحاب رسانه استان با بیان اینکه امسال نیز مطابق سنوات گذشته برنامه ‌های مختلفی در ماه محرم در حسینیه اعظم زنجان برگزار می شود، اظهار کرد: حسينيه اعظم ميراث معنوی زنجانی ‌ها است.

* برنامه‌ های حسینیه اعظم زنجان همزمان با شب اول ماه محرم آغاز می شود
وی با اشاره به اینکه برنامه‌ های حسینیه اعظم زنجان از 11 مهر ماه همزمان با شب اول ماه محرم آغاز می شود، افزود: هر شب برنامه عزاداری در حسینیه اعظم زنجان از ساعت 20 آغاز و تا ساعت 23 شب ادامه خواهد داشت.
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با بیان اینکه در طی این بازه زمانی برنامه‌ هایی از قبیل تلاوت قرآن، عزاداری، سخنرانی، ذکر مصیبت، سینه‌ زنی، مرثیه سرایی اجرایی می شود، بیان کرد: این برنامه‌ ها با حضور مداحان و سخنرانان استانی و کشوری برگزار می‌ شود.
غم‌پرور با بیان اینکه طبق برنامه سخنران شب ماه های محرم حجت‌الاسلام دیرباز از اساتید حوزه و دانشگاه است، گفت: سخنران مراسم شب هفتم ماه محرم آیت‌الله شیخ علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان زنجان، شب هشتم حجت‌الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوى(ع)، شب نهم ماه محرم حجت‌الاسلام سید محمد حسینی موسوی زنجانی سخنران خواهند بود.
وی با بیان اینکه تلاوت قرآن هر شب به عهده مهدی میانداری خواهد بود، گفت: همچنین برنامه ذکر مصیبت نیز هر روز توسط یکی از مداحان شهیر استان شامل مهدی رسولی، سید یوسف شبیری به صورت یک روز در میان خواهد بود.
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه برنامه عزاداری شبانه به صورت یک روز در میان توسط جلیل محمدی و علیرضا بیگدلی انجام خواهد شد، تصریح کرد: همچنین برنامه سینه ‌زنی نیز توسط سید محمود حسینی و مرتضی حیدری انجام می ‌شود.
غم‌پرور دیگر برنامه اجرایی در حسینیه اعظم زنجان را مرثیه ‌سرایی اعلام کرد و اظهار داشت: این برنامه توسط استاد ولی‌الله کلامی و جواد رسولی اجرایی می ‌شود.
وی با بیان اینکه طی دهه نخست ماه محرم دو برنامه نیز به صورت ویژه اجرا خواهد شد، تصریح کرد: از جمله این برنامه ‌ها، برنامه صبح روز تاسوعا در قالب برنامه شیرخوارگان از ساعت 8 صبح و برنامه صبح عاشورا از ساعت 8 صبح برگزار می شود.
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان ادامه داد: برنامه صبح روز عاشورا شامل مراسم قرائت زیارت عاشورا با مقتل خوانی حجت‌الاسلام دیرباز، قرائت زیارت عاشورا توسط مهدی رسولی و مرثیه خوانی توسط سید محمود حسینی، سید یوسف شبیری، مرتضی حیدری، علیرضا بیگدلی برگزار می ‌شود.
غم‌پرور جمع وجوه نذورات نقدی و فروش احشام این حسینیه از آغاز تا دهم محرم سال گذشته را بیش از 3 میلیارد تومان اعلام کرد و بیان کرد: در طول سال گذشته 4 میلیارد و 100 میلیون تومان نذورات اهدایی جمع آوری شده است.


* فعالیت 3 هزار و 500 خادم افتخاری در حسینیه اعظم زنجان
وی از فعالیت 3 هزار و 500 خادم افتخاری در حسینیه اعظم زنجان خبر داد، تصریح کرد: از دو ماه باقی مانده به ماه محرم جلسات هماهنگی با انتظامات حسینیه اعظم زنجان برگزار شده است.
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به آموزش موضوعات مختلف در جلسات برگزار شده، بیان کرد: مهم ترین موضوع در این آموزش ها تکریم عزاداران و داشتن رفتار خوب و درخور با آنها بوده است.
غم‌پرور با اشاره به اینکه خادمان انتظامات در بخش های مختلف حسینیه اعظم زنجان فعالیت می کنند، بیان کرد: تامین نظم و امنیت دسته عزاداری و همچنین ۱۳ شبی که مراسم در حسینیه برگزار می شود از جمله فعالیت های انتظامات است.
وی با اشاره به اینکه راهنمایی زائران و عزاداران از جمله فعالیت های انتظامات در دسته عزاداری است، گفت: طبق آمار تعداد خادمان فعال در واحد انتظامات برادران ۵۰۰ نفر و در واحد خواهران نیز ۳۰۰ نفر است.


* طرح نیابتی در حسینیه اعظم زنجان اجرایی می ‌شود
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه 12 مهرماه آغاز زمان تحویل گوسفندان نذری است، گفت: طرح نیابتی در حسینیه اعظم زنجان امسال نیز اجرایی می ‌شود.
غم‌پرور با بیان اینکه طرح نیابتی برای تسهیل در ادای نذر عزاداران حسینی شهر زنجان و سایر نقاط کشور اجرایی می ‌شود، اظهار کرد: در طرح نیابتی نذر دهندگان می ‌توانند گوسفند را به صورت زنده اهدا کنند و اگر تمایل داشته باشند، حسینیه اعظم زنجان آمادگی ذبح آن را نیز به صورت نیابتی دارد.

وی با بیان اینکه نذر دهندگان می ‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشارکت در طرح نذر نیابتی با شماره تلفن 02433323030 تماس حاصل کنند، تصریح کرد: شماره حساب 5892925834 نزد بانک ملت برای این کار اختصاص داده شده است.
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان در ادامه با اشاره به اقدامات حسینیه اعظم زنجان در طرح نیابتی، گفت: پس از انجام امور مربوط توسط نذر دهندگان، حسینیه اعظم زنجان در روز دسته عزاداری پیامک مربوط در زمینه ادای نذر را ارسال و از طریق روابط عمومی بسته فرهنگی مربوط را به آدرس آنها ارسال می ‌کند.
غم‌پرور با بیان اینکه ساکنان زنجان می‌ توانند به صورت حضوری با مراجعه به دفاتر مرکزی نذورات مستقر در حسینیه اعظم زنجان نسبت به اهدای نذورات خود اقدام کنند، خاطر نشان کرد: همچنین این امکان برای ساکنان زنجانی که خودشان اقدام به خرید گوسفند کرده‌اند، فراهم شده که با تحویل آن، مسئولیت ذبح را به صورت نیابتی به حسینیه اعظم زنجان واگذار کنند.
وی محل تحویل و فروش احشام، خیابان خیام غربی، ضلع جنوبی حسینیه اعظم زنجان اعلام کرد و گفت: زمان فروش گوسفندان نذری نیز از ساعت 8 صبح روز هشتم محرم همزمان با 19 مهر ماه انجام خواهد شد.


*طرح توسعه محوطه حسینیه اعظم زنجان اجرایی می‌ شود
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به خرید 12 باب منزل واقع در ضلع جنوبی این حسینیه، گفت: با این اقدام طرح توسعه محوطه حسینیه اعظم زنجان عملیاتی می ‌شود.
غم‌پرور خرید 12 باب منزل مسکونی واقع در ضلع جنوبی حسینیه اعظم زنجان را از مهم ‌ترین اقدامات انجام شده برای توسعه آن دانست و اضافه کرد: از این فضا برای احداث مراکز آموزشی و فرهنگی استفاده خواهد شد.
وی محوطه سازی برای استقرار جمعیت حدود 60 هزار نفری را از برنامه ‌های آینده برای بهبود فضا سازی حسینیه اعظم اعلام و تصریح کرد: به نظر می ‌رسد، این فضاسازی برای ساماندهی جمعیتی که برای عزاداری به این حسینیه مراجعه می ‌کنند ضروری باشد به ویژه اینکه محرم و صفر طی چند سال آینده در فصل تابستان قرار می ‌گیرد از این رو علاوه بر میزبانی از مردم شهر زنجان میزبان هم میهنان دیگر هم خواهد بود.
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان در پاسخ به سئوالی در مورد مجتمع تجاری و فرهنگی گلشهر کاظمیه زنجان که قرار بود توسط حسینیه اعظم احداث شود، گفت: این مجتمع قرار بود، با ترکیب 60 درصد تجاری و 40 درصد فرهنگی احداث شود، که به دلیل بروز مشکل اداری فعلا معلق مانده که بر طبق قول مسئولان به زودی این مشکل رفع می ‌شود.


* مزرعه کشت و صنعت راستای اقتصاد مقاومتی عملیاتی شده است
غم‌پرور با مطلوب توصیف کردن عملکرد مزرعه کشت و صنعت، دیگر پروژه اقتصادی متعلق به حسینیه اعظم تاکید کرد: این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی عملیاتی شده و هم اکنون هم در مرحله تولید قرار گرفته است.
وی شناسنامه‌دار بودن گوسفندان تولیدی، کنترل‌ علمی برای جدا کردن گوسفندان چند قلو زا را از شاخصه ‌های مهم به کار گرفته شده در مزرعه کشت و صنعت بر تولید بره‌های چند قلو زا دانست و افزود: در حال حاضر بیش از 70 بره چند قلو زا هم در این مزرعه نگهداری می‌شود.
رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان از صادرات حدود 70 هزار نهال تولید شده از مزرعه کشت و صنعت به استان‌های دیگر خبر داد و گفت: نهال سیب تولید شده، به استان ‌هایی مانند همدان، آذربایجان غربی و همچنین باغداران زنجانی فروخته شده است.
غم‌پرور پای کوتاه بودن و در نتیجه اشکال کم‌تر محیط به لحاظ فیزیکی، مقاوم بودن در مقابل کم‌آبی و قابلیت رشد داشتن در زمین‌های آهکی را سه مشخصه نهال‌های سیب تولید شده در مزرعه کشت و صنعت حسینیه اعظم زنجان عنوان و خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی از این نهال‌ها در حال حاضر روانه بازار شده است.
وی در پایان مجموع نذورات یکساله حسینیه اعظم زنجان را 3 میلیارد و 200 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: حسینیه اعظم علاوه بر اقدامات عمرانی سال گذشته 100 نفر حقوق بگیر دارد که در بخش‌های مختلف آن مشغول به کارهستند و اکثریت آن با مدیریت صورت گرفته خودکفا هستند.
انتهای پیام/پ

مطالب مرتبط:
برچسب ها: حسینیه اعظ 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: