موج رسا
حجت‌الاسلام دیرباز:

خطیب شب اول محرم حسینیه اعظم زنجان بر لزوم درس گرفتن از پیام‌های عاشورا تاکید کرد و گفت: همین خروج سیدالشهدا از مکه پیام خروج از محل زندگی برای حفظ دین را دارد که می‌تواند سرلوحه کار عزاداران محرم قرار گیرد.

کد خبر: ۱۸۸۲۷
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۰

به گزارش موج رسا, حجت‌الاسلام حسن دیرباز در جمع عزاداران حسینیه اعظم زنجان با سپاس از خداوند برای فراهم کردن فرصت مجدد حضور در عزاداری و غم امام حسین (ع) که مایه بهجت دل است، اظهار کرد: کسانی که لذت این ایام را درک نمی‌کنند آن را عزا می‌دانند، لذا باید نماز شکر به جای آورد که امسال هم فرصت حضور در عزاداری سیدالشهدا را پیدا کرده‌ایم.

وی راه‌کار مشکلات موجود در جهان فعلی را برگشت به امانت پیامبر یعنی قرآن و اهل بیت دانست و اضافه کرد: این توصیه پیامبر است چرا که عده‌ای فقط به قرآن و عده‌ای هم فقط به اهل بیت چسبیده‌اند، قرآن بدون مفسر که همان اسلام داعشی است، کما اینکه قرآن به دست، سر می‌برند، لذا نباید قرآن را کنار گذاشت، قرآن فقط مال ماه رمضان نیست و باید در همه ایام قرآئت باشد و از طرف دیگر باید به امام یعنی مفسر قرآن هم رجوع شود
حجت‌الاسلام دیرباز به شباهت‌های موجود بین قرآن و امام حسین اشاره و تاکید کرد: قرآن برای موعظه مردم نازل شده، کما اینکه امام حسین (ع) هم در روز عاشورا بسیار موعظه کرد تا شاید کسی هدایت شود.
وی شفا بودن قرآن را مورد تاکید قرار داد و افزود: تربت سیدالشهدا هم شفا است کما اینکه کتاب‌های فراوان در این باره نوشته شده است.
خطیب شب اول محرم حسینیه اعظم زنجان تعلق به همه مردم را ازدیگر شباهت‌های بین قرآن و امام حسین (ع) عنوان و تاکید کرد: کما اینکه هستند، مسیجیان و ببت پرست‌ها هم که نسبت به امام احساس قرابت کرده و نسبت به آن ادای احترام دارند.
حجت‌الاسلام دیرباز عزیز بودن به معنی برتر بودن و پیروز شدن را از دیگر ویژگی‌های مشترک سیدالشهدا و قرآن دانست و ابراز کرد: قرآن و امام حسین (ع) در نهایت بر همه چیز و همه کس چیره خواهند شد، کما اینکه بعد از این همه سال میلیون‌ها انسان برای امام حسین (ع) به ظاهر شکست خورده در کربلا چه می‌کنند که نمونه آن اربعین است.
وی با اشاره به تاکید انجام شده برای قرآئت قرآن با حزن افزود: مجلس امام حسین (ع) هم حزن‌آلود است.
خطیب شب اول محرم حسینیه اعظم زنجان با اشاره به سنگین بودن دو مصیبت در روایات وارد شده گفت: مصیبت امام حسین (ع) و پیامبر اکرم این دو مصیب عظمی هستند، می‌دانید چرا؟ چونکه که واقعه کربلا از کنار بستر پیامبر رقم خورده است، کما اینکه سنگین‌ترین جنگ‌ها هم جنگ‌های صلیبی و بر اساس اعتقاد است و بیشترین کشته‌ها را می‌گیرد، بنابراین کسانی که فتنه کنار بستر پیامبر را رقم زند برای همیشه تاریخ مسؤول هستند.
حجت‌الاسلام دیرباز در پایان خروج و دلیل خروج سیدالشهدا را از مکه تشریح کرد و اضافه کرد: خود امام حسین (ع) تاکید کرده است که برای دین جدش از مکه خارج شده است.
وی بر لزوم درس گرفتن از محرم تاکید کرد و گفت: ای مردم خروج از مکه توسط سیدالشهدا می‌تواند برای ما درس داشته باشد، کما اینکه اگر در محل زندگی خود نمی‌توانی دین خود را حفظ کنی مهاجر الی‌الله شو، کما اینکه امام حسین (ع) شهر اجدادی خود را برای دین ترک کرد، خروج از مدینه فقط برای گریه کردن صرف نیست و باید به ابعاد مختلف آن توجه شود.
خطیب شب اول محرم حسینیه اعظم زنجان تاکید کرد: خروج از مکه پیام‌های دیگری هم دارد که خروج از فضای مجازی را هم شامل می‌شود که جهان را تبدیل به دهکده جهانی کرده است، و باید متوجه شده به درس‌های عاشورا عمل کنیم.
حجت‌الاسلام دیرباز درس ذی‌االحجه و محرم را دو ماه پشت سر هم در سال قمری را امام و امامت دانست و افزود: ای مردم می‌دانید چرا محرم درست شد، چون همه برگه‌های امامت که در ذی‌اللحجه مورد تاکید قرار گرفته شود، پاره شد.
انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برچسب ها: سید الشهدا 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: