موج رسا
امام جمعه قیدار:

امام جمعه قیدار در خطبه های نماز جمعه گفت: عاشورا، صحنه عملی امر به معروف و نهی از منکر بود و ضرورت دارد که فریضه امر به معروف و نهی از منکر در ایام عزاداری محرم برای مردم تبیین شود.

کد خبر: ۱۸۹۰۱
تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۰

به گزارش موج رسا, به نقل از اشراق۲۴،حجت‌الاسلام طالبی در خطبه‌های نماز جمعه قیدار با اشاره به اهمیت و جایگاه خانواده و تحکیم آن گفت: برای حفظ بنیان و تحکیم ریشه‌های خانواده باید و نبایدهایی وجود دارد که یکی از این نبایدها عیب‌جویی است که می‌تواند خانواده را دچار مشکل کرده و رابطه صمیمی را از بین ببرد.

وی افزود: یکی از چیزهایی که پیامبر از آن به خدا پناه می‌برد رفیق مکار است و جوانان ما باید به‌گوش باشند کما اینکه رفیق بد خوبی‌ها را دفن و خطاهای دوست خود را بازگو و افشا می‌کند.

امام جمعه قیدار با اشاره به هدف عاشورا عنوان کرد: مهم‌ترین هدف عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بود و استکبار ستیزی مهم‌ترین معروف عاشورا و گمشده امروز جوامع بشری است.

وی افزود: باید عزاداری ما در شان سید و سالار شهیدان بوده و عزاداران حسینی، شئونات اسلامی را رعایت کرده و از سلب آسایش مردم خودداری کنند.

حجت الاسلام طالبی با بیان اینکه تبیین اهداف حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در عزاداری ها در سرلوحه هیئت های عزاداری باشد، گفت: اهداف قیام عاشورا از جمله احیای امر به معروف و نهی از منکر باید در دسته های عزاداری تبیین شود.

وی با اشاره به درسهای کربلا گفت:اتفاقاتی که در کربلا و روز عاشورا افتاد صحنه ای واقعی از امر به معروف و نهی از منکر بود چرا که یکی از اهداف قیام امام حسین (ع)، احیای امر به معروف و نهی از منکر بود.

وی به اهمیت ترویج این فریضه واجب الهی در جامعه اشاره کرد و افزود:همه ما باید در احیای امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنیم و آن را در جامعه گسترش دهیم.

امروز هزاران نفر زیر آوار تهاجم فرهنگی زیر مانده‌اند و کسی نیست که به فریاد آن‌ها برسد.

وی افزود: عامل اصلی ایجاد قیام عاشورا فلسفه امر به معروف و نهی از منکر است که امام حسین نیز در این باره بارها و بارها فرمودند: من برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر قیام کرده‌ام.

امام جمعه قیدار متذکر شد: ما مردم عادی در بحث امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کوتاهی کردیم که امروز بعد از گذشت ۳۸ سال از انقلاب حاکمیت مجبور به ایجاد قانون حمایت از آمران به معروف شد تا بحث امر به معروف جدی گرفته شود تا از مشکلاتی که برای آمران به معروف پیش می‌آمد جلوگیری شود.

وی عنوان کرد: مراتب امر به معروف و نهی از منکر، قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی است که مراتب زبانی و نوشتاری آن وظیفه آحاد مردم و دولت است و مرتبه عملی آن در موارد و حدودی که قوانین مقرر کرده تنها وظیفه دولت است.

حجت الاسلام طالبی با اشاره به ماده ۵ حمایت از آمران به معروف گفت: در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص گردید، مگر در مواردی که قانون تجویز کند.

وی افزود: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، مانند قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست.

حجت الاسلام طالبی متذکر شد: کسانی که نسبت به آمران به معروف تعرض می‌کنند طبق قانون مجازات می‌شوند که مجازاتشان قابل تعلیق و تبدیل و تخفیف نیست.

وی اظهار داشت: مجازات اشخاصی که مبادرت به اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر نمایند، قابل تخفیف و یا تعلیق نیست و صدور حکم مجازات قابل تعویق نیست

حجت الاسلام طالبی تأکید داشت: مردم از حق دعوت به خیر، نصیحت، ارشاد در مورد عملکرد دولت برخوردارند و در چارچوب شرع و قوانین می‌توانند نسبت به مقامات، مسئولان، مدیران و کارکنان تمامی اجزای حاکمیت و قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قوانین و مقررات عمومی نسبت به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، امر به معروف و نهی از منکر کنند.

وی از تشکیل شعب ویژه امر به معروف و نهی از منکر خبر داد و گفت: اگر یکی از آمرن مورد ضرب و جرح قرار بگیرد از نهادهای دولتی دیه وی پرداخت می‌شود و اگر یکی از آمران در این بحث جان خود را از دست داد به عنوان شهید و یا جانباز از کمک‌های بنیاد شهید بهره‌مند خواهد شد.

حجت الاسلام طالبی مطرح کرد: هر جا وظیفه‌ای به بسیج ارجاع داده شد یعنی دولت کم آورده است، جنگ، بسیج سازندگی، بحران‌های سیاسی و امروز واگذاری آمران معروف به بسیجیان، نشان دهنده این است که بسیج یک نیروی مؤثر در انجام امور است.

وی در پایان گفت: دشمن با ریزه‌کاری‌ها متعدد بر روی جوانان ما کار می‌کنند که با قوای قهریه جواب نمی‌دهد جنگ نرم را باید با جنگ نرم جواب داد و از ظرافت‌های زبانی باید جهت دفع خطر دشمن اقدام کرد.

انتهای پیام/ 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: