موج رسا
هشتم محرم، زنجانی‌ها یکصدا حسینی می‌شوند

هر ساله 15 روز مانده به عاشورای حسینی سطح شهر و روستاهای استان زنجان سیاهپوش می‌شود و در این استان حال هوایی دیگر حاکم می‌شود.

کد خبر: ۱۸۹۵۶
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۶

به گزارش موج رسا, نصب پرچم‌های "یاحسین" و "یا عباس" و نام‌های دیگر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در کوچه‌ها،بناها و سطح شهرها و روستاهای استان زنجان عشق و ارادت مردم دیار غواصان دریادل را به اهل بیت (ع) را نشان می‌دهد.

حال هوای زنجان در ماه محرم به گونه ای می‌شود که این حال هوا انسان را به یاد قیام کربلا می‌‏اندازد  و ماتم حسینی آنچنان سراسر استان را فرا می‌گیرد که گویی وقایع کربلا دوباره تکرار شده و این بار دیگر امام حسین(ع) تنها نیست چرا که مردم زنجان با لبیک گویان همراه این امام همام هستند.

 

*ارادات همه اقشار جامعه به ساحت امام حسین (ع)

جوانان و نوجوانان نیز ارادت خاصی به امام حسین(ع) دارند و در ماه محرم خیمه‌ عزا در کوچه پس کوچه‌های زنجان توسط نوجوانان برپا شده و هیئت‌های کوچکی از نوجوانان در محله‌های مختلف این شهر توسط جوانان و نوجوانان برگزار می‌شود.

هیئت‌ها در ماه محرم فعال می‌شوند و دسته‌های عزاداری‌ از مساجد به سمت آستان مقدس امامزاده سید ابراهیم(ع) زنجان حرکت می‌کنند.  از دسته‌های عزاداری قدیمی زنجان می‌توان به دسته های "حسینیه اعظم"، "زینبیه اعظم"، "احمدیه"، "فاطمیه"، "فیضیه" و "عباسیه" نام برد.

فضای استان زنجان در ماه محرم  اعم از شهر‌ها و روستاهای حال هوای خاصی دارد و همه از نوجوان و جوان پیر و میانسال در مساجد و هیئت‌ها فعال می‌شوند تا سهمی در عزاداری‌های اباعبدالله حسین(ع) داشته باشند.

کودکان و نوجوانان به یاد خیمه‌های کربلا در خیابان ها و کوچه‌ها خیمه‌های کوچکی را برپا کرده و مراسم های عزاداری برگزار می کنند.

دسته‌های عزاداری با حضور مردم و مداحی مادحان اهل بیت (ع) تشکیل می‌شود و در جلوی دسته‌ها پرچم‌ها نام و نشان مکتب عزاداران را مشخص می‌کند.

دسته حسینیه اعظم زنجان نیز که آوازه آن در جهان درخشیده و از همه جای ایران برای شرکت در این دسته پرشکوه مقصدشان را استان زنجان قرار می‌دهند.

عزاداری زنجانی‌ها نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور شهرت یافته و هر ساله خبرنگاران زیادی از کشور‌های مختلف برای پوشش این شور حسینی در زنجان حضور می‌یابند.

نوای "یا حسین(ع)"، "یا ابوالفضل" و "یا زینب(س)" در کوچه پس کوچه‌های زنجان در روز‌های تاسوعا و عاشورای حسینی می‌پیچد گویا واقعه کربلا تازه رخ داده و مردم با تمام عشق و جان در دسته‌های عزاداری‌ها حضور می‌یابند.

عشق و ارادت زنجانی‌ها به اهل بیت‌(ع) زبانزد خاص و عام در کشور شده و شهرت جهانی پیدا کرده و همه و همه با شور خاصی در مراسمات عزاداری‌ها شرکت می‌کنند.

شور زنجانی‌ها چشم دشمنان را کور کرده و پایشان را به لرزه در آورده و با این شور خود یک پیامی را نیز به دشمنان اسلام و انقلاب می‌دهند و آن این است که در دفاع از اسلام و انقلاب همیشه در صحنه هستند.

شور زنجانی‌ها هر ساله در ماه محرم نقشه دشمنان را در کمرنگ نشان دادن عزاداری‌ها مردم نقشه برآب می‌کند.

عزاداری مردم زنجان در روز هشتم ماه محرم توسط دسته حسینیه اعظم زنجان جلوه ویژه پیدا می‌کند و با حضور 100 در صدی مردم زنجان و مهمانان داخلی و خارجی عظمتی ایجاد می‌کند که با شکوه خود چشمان مردم جهان را متحیر می‌سازد.

 

*تجلی احساسات مردم زنجان در یوم‌العباس(ع)

در ظهر روز نهم ماه محرم دسته عزاداری احمدیه زنجان تشکیل می‌شود و در شب عاشورا و شامگاه تاسوعای حسینی عزاداران دسته فاطمیون عزاداری می‌کنند و در ظهر روز دهم ماه محرم که روز عاشورای حسینی است دسته مکتب الزهرا زنجان تشکیل می‌شود.

برگزاری مراسم شام غریبان در هیئت‌های مذهبی، مساجد، امامزاده‌ها و حسینیه‌های استان زنجان در شب عاشورای حسینی، ماتم حسینی مردم زنجان را به اوج می‌رساند تا روز بعد که در مراسم 11 ماه محرم دسته زینبیه اعظم با حضور گسترده مردم عزادار پایتخت شور و شعور حسینی مانند دسته حسینیه اعظم حماسه حسینی دیگری برای زنجان رقم می‌زند

انتهای پیام/ع

مطالب مرتبط:
برچسب ها: عزاداری در زنجان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: