موج رسا
حجت‌الاسلام دیرباز:

خطیب شب عاشورا حسینیه اعظم زنجان مطیع محض امام بودن را از شاخص‌های اصلی یاران سیدالشهدا در کربلا دانست و گفت: عاشق فقط باید اطاعت کند و کاری به عاقبت کار نداشته باشد.

کد خبر: ۱۸۹۹۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۰

به گزارش موج رسا, حجت‌الاسلام حسن دیرباز در جمع عزاداران حسینی حاضر در حسینیه اعظم با اشاره به اینکه از شب عاشورا دیگر کسی از جمع یاران سیدالشهدا کم نشده است، اظهار کرد: کربلایی بودن سه امتحان است.

وی حق‌النفس، حق‌الناس و حق‌الله را سه حقی اعلام کرد که بر گردن انسان است، اضافه کرد: بمیرند کسانی که ما را به حسین‌اللهی متهم می‌کنند، حسین ما اباعبدالله یعنی عبد خداست.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه خدا انسان را برای بندگی و عبد بودن خلق کرده است، تصریح کرد: نخستین تجلی سیدالشهدا وقتی که از مکه خارج می‌شود بندگی خداست، لذا لذت می‌برد چون خداوند ناظر اعمال است.

حجت‌الاسلام دیرباز با اشاره به اینکه دنیا و آل سعود از نام «عتیق» خانه خدا می‌ترسد، افزود: این بیت هر چه قدر گسترش یابد باز هم خانه خدا است و حضور در این خانه نیاز به آزادگی  دارد که با اهداف آل سعود مغایرت دارد.

وی با بیان اینکه آل سعود خانه خدا را به اسارت گرفته است، ابراز کرد: قرآن را دوست دارد تا بتواند با به سر زدن آن حق علی بخورد و خانه خدا را دوست دارد تا بتواند از آن سوءاستفاده کند بنابراین سر دین را با دین می‌برند از این رو داعش برای از بین بردن دین علم شده کرده است.

خطیب شب دهم حسینیه اعظم زنجان آخرین کلام سیدالشهدا را در کربلا رضایت به رضایت خدا اعلام کرد و گفت: دومین امتحان الهی در کربلا عمل به تکلیف است لذا تاریخ جوابی برای سؤالی که در مقابل نام مختار برای تنها گذاشتن امام عصر خود ندارد.

حجت‌الاسلام دیرباز مطیع محض امام بودن را از شاخص‌های اصلی یاران سیدالشهدا در کربلا دانست و ادامه داد: عاشق فقط باید اطاعت کند و کاری به عاقبت کار نداشته باشد.

وی با بیان اینکه خون شهید همه گناهان را پاک می‌کند، افزود: این خون فقط حق‌الناس را پاک نمی‌کند، کما اینکه پیامبر نماز میت بدهکار را نمی‌خواند تا بدهیش ادا شود.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه رو دربایستی حق الناس را از گردن انسان پاک نمی‌کند، شیعیان سیدالشهدا در شب عاشورا بیعت از بدهکاران برداشت تا حق مردم را ادا کنند.

حجت‌الاسلام دیرباز ادامه داد: لازمه گرویدن به حق احقاق حق‌الله و حق‌الناس است، لذا کسانی که شکمشان از حق‌الله و حق‌الناس پر باشد‌، هیچ محرمی نمی‌تواند راهی را برای او باز کند و هیچ حرفی را نخواهد شنید.

وی حق معنوی را یکی دیگر از انواع حق‌الناس اعلام کرد و گفت: این حق شامل رفتار و اخلاق هم می‌شود که اگر رعایت نشود عوارض اجتماعی در بر خواهد داشت.

این کارشناس مذهبی با توصیه به برپایی نماز شب که بسیار کارگشا است، ابراز کرد: شفاعت در قاموس شیعه یعنی یک مقداری وجود دارد و شافع به آن اضافه کرده و کار را راه می‌اندازد.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برچسب ها: سید الشهدا 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: