موج رسا
کد خبر: ۱۹۱۴
تاریخ انتشار: شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۰۲

به گزارش موج رسا, به نقل از فارس، بن رودز، دستیار 700;">باراک اوباما و معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در امور ارتباطات راهبردی در گفت‌وگو با شبکه تلوزیونی سی‌ان‌ان درباره حق غنی‌سازی ایران بر اساس توافقنامه ژنو اظهارنظر کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه درباره اینکه آیا 1+5 حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخته است گفت: «باید دو نکته را بگویم. اول اینکه ما حق برنامه (هسته‌ای) صلح‌آمیز را به رسمیت می‌شناسیم. اما ما حق داشتن توانایی غنی‌سازی در داخل یک کشور را به رسمیت نمی‌شناسیم.»

وی افزود: «حقیقت این است که ایران در حال حاضر در حال نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است که تا اندازه‌ای با غنی‌سازی آنها ارتباط دارد. با این حال، چیزی که ما گفتیم این است که ایران به عنوان بخشی از راه حل نهایی می‌تواند در وضعیتی مبتنی بر توافق دو جانبه برای غنی‌سازی قرار بگیرد که در آن برنامه هسته‌ای ایران تفاوت زیادی با برنامه فعلی این کشور دارد: آنها برنامه‌های هسته‌ای خود را به عقب برگردانده‌اند، محدویت‌ها و اقدامات راستی‌آزمایی را پذیرفته‌اند؛ در چنین حالتی آنها می‌توانند از توانایی غنی‌سازی محدود اورانیوم در خاک ایران برخوردار باشند.»

وی ادامه داد: «با این حال، این اتفاق تنها در صورتی می‌افتد که ما با آن موافقت کنیم؛ یعنی تنها در صورتی که 1+5 این را تعیین و با آن موافقت کند.»

بن رودز در ادامه ادعا کرد آنچه درباره آن به عنوان خط پایه انتظارات ایران صحبت شده «حق ذاتی‌ای که ایران می‌تواند بر اساس این توافقنامه یا هر توافقنامه دیگری از غنی‌سازی برخوردار شود نیست، بلکه چیزی است که می‌توان درباره آن به عنوان بخشی از وضعیت نهایی مذاکره کرد.»

وی در توضیح بیشتر درباره «وضعیت نهایی» گفت: «[وضعیتی که] در آن جامعه بین‌المللی بتواند مطمئن شود ایران توانایی ساختن بمب اتم را ندارد.»

خبرنگار سی‌ان‌ان در ادامه پرسید بنابراین،؛ طبق آنچه شما می‌گویید ایران تنها می‌تواند در توافق نهایی بر اساس توافق‌های دو جانبه دست به غنی‌سازی بزند.

مشاور رئیس جمهور آمریکا به این سوال پاسخ مثبت داد و گفت که تنها در صورتی که تمامی نگرانی‌های ما را بر طرف کند و اجازه بررسی‌های بیشتر از برنامه‌اش را بدهد می‌توان پیش‌بینی کرد که ایران این توانایی را داشته باشد.

وی افزود: «بنابراین واضح بگویم، بحث بر سر حقی نیست که ما آن را اعطا می‌کنیم بلکه بر سر مذاکره‌ای است که ببینیم آیا می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که [از برنامه هسته‌ای ایران] اطمینان داشته باشیم یا خیر.»

بن رودز در صورتی که نتوان به این نقطه رسید فشارها بر ایران افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: