موج رسا
قصه یک عرض ارادت

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان زنجان گفت: نیم ضریح سرداب امامین عسکریین(ع) که در حال حاضر در استان زنجان در حال ساخت است،فروردین ماه سال آینده نصب می شود.

کد خبر: ۱۹۴۸۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸

به گزارش موج رسا ستاد بازسازی عتبات عالیات استان زنجان از سال 94ساخت نیم ضریح سرداب امامین عسکریین(ع) را آغاز کرده است در ابتدای کار اگر چه مشکلاتی وجود داشت اما با گذشت زمان همت و بزرگواری مردم زنجان موجب شد تا این پروژه ستاد بازسازی عتبات عالیات استان زنجان با موفقیت همراه باشد.

با جذب استادکارانی از استان های شاهرود و اصفهان و آغاز فعالیت ها این پروژه در شهر زنجان کلید خورد. برای ساخت این پروژه عظیم فرهنگی که از همان ابتدا به عنوان یکی از اهداف ستاد بازسازی عتبات عالیات استان زنجان بود، اهداف فرهنگی تعریف شد.

خیرین و مردم نیکوکار و همیشه در صحنه زنجان دست به کار شده و با پرداخت نذورات به کمک مسئولان ستاد عتبات آمدند، در ابتدا قرار بود از مس برای ساخت این ضریح استفاده شود که مردم زنجان نیز هر چه مس در خانه داشتند برای ساخت این ضریح به ستاد اهدا کردند اما بعدها با استفاده نقره 99 درصد به نظر می رسید کیفیت کار بهتر شود که خریداری نقره در دستور کار قرار گرفت.

در حال حاضر اگر چه وقفه ای در این زمینه وجود داشت نقره مورد نیاز برای ساخت نیم ضریح فراهم شده است و پیشرفت فیزیکی پروژه نیز خوب است.

جنس چوب استفاده شده در این پروژه نیز چوب ساج برمه است که به گفته رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان زنجان تنها می توان از کشورهای آفریقایی تهیه کرد اما با عنایت خداوند متعال این چوب را یک خیر قمی بدون دریافت ریالی در اختیار ستاد قرار می دهد.

اما قصه این عرض ارادت با ورود یک نجار قمی برای ساخت این پروژه پررنگ تر می شود و این نجار نیز بدون دریافت ریالی کارهای نجاری پروژه را انجام می دهد.

ذبیح الله بابایی می گوید ما می خواستیم محل اجرای پروژه محلی برای رفت و آمد مردم و عرض ارادت به ائمه اطهار باشد اما هنوز به این هدف مهم به صورت کامل دست نیافته ایم و فقط برنامه زیارت عاشورا در این مکان برگزار می شود.

وی معتقد است مردم زنجان شور و شعور خاصی برای عرض ارادت به محضر ائمه اطهار دارند که این سعادت نصیب حالشان شد تا پروژه به این مهمی در زنجان اجرا شود که اگر این نبود شاید پروژه کوچکتری را باید اجرا می کردیم اما امروز زنجان مفتخر است که این پروژه عظیم را اوایل سال آینده با حضور خبرنگاران در سامرا نصب می کند.

قرار بود این صنعت در زنجان بومی شود که خوشبختانه با حضور هنرمندان زنجانی برای ساخت این پروژه این اتفاق افتاده است و هنرمندان زنجانی از استادکاران شاهرودی و اصفهانی کار یاد گرفته و کار بلد شده اند و می توانند در این صنعت کار کنند.

بابایی می گوید این نیم ضریح در مقابل سرداب و روبروی مزار مطهر امام هادی (ع)،امام حسن عسگری(ع)،نرجس خاتون و حکیمه خاتون عمه بزرگوار حضرت امام زمان (عج)نصب می شود که در واقع محراب شبستان نیز محسوب می شود.

وی از هزینه کرد 3.5 میلیارد تومانی برای اجرای این پروژه خبر داد و گفت: بازهم نیازمند کمک های مردمی هستیم چون هنوز این مبلغ فراهم نشده است.

در واقع مردم پایتخت شور و شعور حسینی زنجان تلاش می کنند تا همانگونه که در هشتم ماه محرم نام خود را جهانی کرده اند در ساخت عتبات عالیات نیز نامی ماندگار بر جای بگذارند.

این عرض ارادت مردم زنجان شوری است که هیچ گاه خاموش نمی شود و با نصب این نیم ضریح در سامرا، فعالیت هایی دیگری از این دست آغاز می شود.

انتهای پیام/ن

مطالب مرتبط:
برچسب ها: نیم ضریح 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: