موج رسا
وقتی عزمی برای مقابله جزم نیست

تجارت چمدانی در قالب شوها و مزون های غیرمجاز عرضه لباس در شهر زنجان موجب شده تا اصناف دیگر نفسی برای ادامه فعالیت نداشته باشند و برخی از اصناف زنجان در آستانه ورشکستگی قرار گیرند.

کد خبر: ۱۹۸۶۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۹

به گزارش موج رسا, در آسانسور که باز می شود تکه کاغذی توجهم را به خود جلب می کند، در کمال ناباوری، شوی لباس، بلوک 5 طبقه سوم واحد یازده جمعه از ساعت 9 صبح تا 20 شب، کنجکاو می شوم که این شوهای لباس چه عرضه می کنند، با خواهرم ساعتی را قرار می گذارم و به محل مورد نظر می رویم، در ورودی باز است و چند نفر خانم مشغول نگاه کردن به لباس های عرضه شده هستند، وارد که می شویم با استقبال گرمی مواجه می شویم، لباس ها را به دقت نگاه می کنم هیچ تفاوتی با لباس هایی که در بازار و اصناف ارائه می شود، ندارد، به قولی همان لباس هایی است که در بازار به فروش می رسد یک بلوز توجهم را جلب می کند ببخشید خانم قیمت این لباس چنده؟عزیزم 65 هزار تومان، بالا نیست؟نه عزیزم ترکه، متوجه خنده خواهرم می شوم، چون دقیقا رنگ دیگر این لباس را هفته گذشته برای خواهرم خریده بودم 25 هزار تومان.از خانمی که کنار من ایستاده است می پرسم شما همیشه از اینجا خرید می کنید، بله، انصافا لباس ها ترک است و قیمتش هم مناسب،آری این واقعیت بسیاری از شوها و مراکز غیر مجاز لباس است که در زنجان خودنمایی می کنند، رشد قارچ گونه این شوها به اندازه ای است که حتی در تاکسی و اتوبوس و اماکن عمومی تبلیغات آنها ارائه می شود، شوهای لباس با بهانه های ارزان بودن،ترک بودن، خارجی بودن اقتصاد اصناف زنجان را با مشکلات اساسی مواجه کرده است، برخی از این مراکز غیر مجاز به محل دائمی برای عرضه لباس تبدیل شده و مردم با اشتیاق از این مراکز خرید می کنند.البته داستان عرضه لباس تنها آپارتمان ها و سوئیت ها و پارکینگ ها نیستند، برخی ادارات، مراکز ورزشی، استخرها وسالن های آرایش نیز محلی برای عرضه لباس از سوی خانم هایی هستند که عمدتا نیازی به منبع درآمدی ندارند و فعالیت در این زمینه در واقع شغل دومی برای رسیدن به پول بیشتر است.

 عرضه لباس

*عدم نظارت بر مراکز غیرمجاز فروش لباس

رئیس سازمان بسیج اصناف استان زنجان عدم نظارت بر شوها و مراکز غیر مجاز عرضه لباس را یکی از دلایل رشد این گونه مراکز می داند و معتقد است، هیچ گونه نظارتی بر این مراکز انجام نمی شود.

علیرضا حیدری با اشاره به اینکه این کالاها به صورت قاچاق و بیشتر از بانه ها و مبادی دیگر خریداری و در چنین مراکزی به فروش می رسد، افزود: به این دلیل که محل عرضه لباس ها منزل است، اماکن، اتحادیه و نیروی انتظامی نمی توانند در این زمینه وارد عمل شوند.

وی از شناسایی این واحدهای غیر مجاز خبر داد و گفت: متاسفانه عزم جدی برای برخورد وجود ندارد.

این مسئول با بیان اینکه اگر دادستانی حکم ورود به منزل بدهد، اتحادیه و نیروی انتظامی می توانند وارد عمل شوند، خاطرنشان کرد: متاسفانه فعالیت این مراکز امروز در فضای مجازی افزایش چشمگیری یافته است.

رئیس سازمان بسیج اصناف استان زنجان با اشاره به اینکه این مدل فروش موجب شده تا واسطه ای نیز وجود نداشته باشد، گفت: در فضای مجازی لباس عرضه می شود و از طریق پست سفارشی برای مخاطب ارسال می شود.

حیدری با بیان اینکه اصناف با پرداخت ارزش افزوده و مالیات به دولت کمک می کنند، افزود: اشغالزایی یکی دیگر خدمات بازار در این زمینه محسوب می شود.

وی فعالیت این مراکز غیر مجاز را ضربه مستقیم به تولیدکنندگان زنجانی می داند و معتقد است:امروز به دلیل فعالیت اینگونه مراکز صنف خیاطان مردانه و زنانه در حال منسوخ شدن است.

وی با بیان اینکه فعالیت این مراکز غیر مجاز به اشتغال ضربه می زند، گفت: متاسفانه قیمت بالای پوشاک در زنجان به رشد اینگونه مراکز کمک کرده است.

این مسئول خاطرنشان کرد:این موضوع موجب شده است تا حتی مردم راضی به خرید از جمعه بازار، شوهای لباس و لباس های تاناکورا باشند.

عرضه لباس

*فعالیت مراکز غیرمجاز فروش لباس به مسئولان گزارش شده است

"ابوالفضل نیاکان" رئیس اتحادیه لباس ‌فروشان زنجان به خبرنگار موج رسا در خصوص فعالیت مراکز غیر مجاز فروش لباس در زنجان گفت: در خصوص شوی لباس در سال 88، نامه شماره 104 برای اتاق بازگانی ارسال و در کمیسیون نظارت تصویب شده است که همه شوهای لباس در منازل جمع آوری شود.

وی ادامه داد: در آنزمان تنها هشت شوی لباس فعالیت داشتند که شناسایی و به مسئولان گزارش داده شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه متاسفانه پس از چند سال نامه نگاری به نتیجه نرسیده ایم، گفت: در سال 93، اکیپی از اتحادیه، اتاق بازرگانی و اداره اماکن با گشت های مشترک، 74 منزل را در این زمینه شناسایی کردند که در دو منزل لباس زیر زنانه به فروش می رسید در همان زمان برخی از این مراکز جمع آوری شد اما قرار شد از دادستانی مجوز برای ورود به منزل بدهند که فعلا منتظر مجوز هستیم .

نیاکان گفت: در جلسه ای که با رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان زنجان برگزار شد در خواست 10 مجوز برای جمع آوری این مراکز غیر مجاز داشتیم که فعلا محقق نشده است.

وی با بیان اینکه 80 درصد شوهای لباس در زنجان فقط به عرضه کالا می پردازند، گفت:سه شوی لباس نیز با استخدام دانشجویان، شوی لباس واقعی را برگزار می کنند.

رئیس اتحادیه لباس ‌فروشان زنجان افزود: این مراکز غیر مجاز بدون پرداخت مالیات، عوارض و دفع زباله فعالیت می کنند و که متاسفانه قیمت اقلام عرضه شده گرانتر از بازار زنجان است.

نیاکان گفت:برخی از این مراکز با خرید لباس تاناکورا ،اتوشویی و زدن اتکت خارجی این محصولات را به فروش می رسانند.

وی با بیان اینکه خانم هایی در زنجان در این عرصه فعالیت می کنند صبح های جمعه با چهره ناشناس به جمعه بازار رفته و لباس های تاناکورای از قبل آماده شده را از کردها خریداری می کنند، افزود: این موضوع ضربه زیادی به اصناف می زند،از مسئولان خواهشمندیم نظارت شود.

این مسئول با اشاره به خطرات پیش روی بانوان برای حضور در این مراکز و همچنین خطر برای صاحبان این نوع مراکز گفت: نمی دانم خانم ها چگونه جرات می کند وارد این خانه ها و مراکز غیر مجاز شود اگر اتفاقی برای یک نفر بیفتد، فردا اتحادیه را مسئول می دانند که چرا گزارش نداده است.

رئیس اتحادیه لباس ‌فروشان زنجان گفت: در گذشته 80 درصد این مراکز غیر مجاز جمع آوری شد اما در حال حاضر وقتی اقدامی از سوی مسئولان انجام نشد،40 درصد به سرکار خود بازگشته اند چرا که اتحادیه نمی تواند وارد عمل شود.

وی با اشاره به خرید محصولات قاچاق از شهرهایی همچون بانه، گفت:بانوان روزهای جمعه از طریق جاده بیجار به بانه می روند و کالای قاچاق خریداری کرده و در زنجان به فروش می رسانند.

این مسئول بر ضرورت ورود مجلس شورای اسلامی در این زمینه تاکید کرد و گفت: باید مرز بانه و جلفا مسدود شود تا کالای قاچاق وارد کشور نشود.

وی با اشاره به امضای طومارهای مختلف از سوی اصناف استان زنجان، گفت: اگر چه برگزاری تجمع مدنظر اصناف بود اما درخواست کردیم اجازه دهند مسئولان رسیدگی کنند، چندین مورد طومار نوشته شده است که کسبه در آستانه ورشکستگی هستند.

رئیس اتحادیه لباس ‌فروشان زنجان خاطرنشان کرد: اصناف قانونمند شده و با پرداخت مالیات، حق اتحادیه،عوارض شهرداری قبض های گاز و تلفن به دولت کمک می کنند.

وی با اشاره به اینکه بازاریان در انقلاب مغازه های خود را بستند تا انقلاب پیروز شود، گفت: در دوران جنگ نیز همین قشر به انقلاب کمک کردند و امروز هم نیازمند کمک دولت هستند.

نیاکان با اشاره به احاطه کردن اتحادیه لباس فروشان از سوی شوهای لباس، جمعه بازار، دوشنبه بازار،پنج شنبه بازار،پارک بانوان، هئیت های عزاداری، بیمارستان ولیعصر و تلگرام، گفت:تلگرام جدیدترین مدلی است که هیچ کس نمی تواند با آن مقابله کند.

وی با اشاره به اینکه 10 تا 15 گروه در تلگرام ایجاد شده است که نسبت به تبلیغات و فروش البسه لباس اقدام می شود، افزود: این موضوع معضلی جدید برای اصناف محسوب می شود.

این مسئول نمایشگاه کاسپین را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: هر نمایشگاهی که در کاسپین برگزار می شود عرضه لباس هم وجود دارد که این امر ضربه اساسی به اصناف می زند.

نیاکان با بیان اینکه در حال حاضر در پاساژ پردیس یک سوم مغازه ها باز است، افزود: در پاساژ شهر راز و ایران زمین نیز بسیاری از اصناف با کساد مواجه هستند.

وی وضعیت اصناف بازار را نیز تعریفی ندانست و گفت:بسیاری منتظرند تا عید جمع آوری کنند تا به جمع بیکاران اضافه شوند.

 عرضه لباس

*پلیس آماده همکاری برای مقابله با مراکز غیرمجاز لباس است

"سرهنگ غلامرضا امیدی" سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان زنجان در گفت و گو با خبرنگار موج رسا اظهار داشت: جمع آوری مراکز غیرمجاز عرضه لباس نیازمند همکاری همه دستگاه های مرتبط در این زمینه است.

وی با اشاره به اینکه پلیس آمادگی لازم را برای کمک به این مجموعه ها دارد، تصریح کرد: اصناف باید نسبت به شناسایی این مراکز اقدام کنند.

سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان زنجان با بیان اینکه ورود به منزل شخصی افراد نیازمند حکم قضایی است، تصریح کرد: این امر نیز نیازمند تنظیم شکوائیه است.

 

راه حل

کارشناس مسائل اقتصادی نیز با اشاره به زیرزمینی بودن فعالیت های مراکز غیر مجاز عرضه لباس، گفت:هر نوع فعالیت زیرزمینی و خارج از قانون مجاز نیست.

حسین محمودی معتقد است عدم نظارت بر چنین مراکزی مشکلاتی را به دنبال دارد، مقابله منطقی تنها راهکار رسیدن به نتیجه است.

وی بر ضرورت ساماندهی چنین مراکزی در قالب حوزه مشاغل خانگی تاکید کرد و گفت: در این صورت چنین مراکزی تحت کنترل بوده و حمایت می شوند.

این کارشناس اقتصادی فعالیت چنین مراکزی را موجب آسیب جدی به اصناف عنوان کرد و گفت: اصناف با پرداخت مالیات و کنترل از سوی دولت نمی توانند تخلف داشته باشند اما چنین مراکزی دارای تخلف های بسیاری هستند.

محمودی با اشاره به وضعیت اقتصادی جامعه، گفت: بیشتر افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند،نان آوران خانواده خود هستند.

وی افزایش میزان طلاق را یکی از دلایل افزایش مشاغل کاذب عنوان کرد و گفت: با طلاق یک هزار نفر،نیازمند یک هزار شاغل نیز هستیم اگر چه ممکن است برخی از این افراد شاغل هم باشند.

این کارشناس اقتصادی نرخ بیکاری بانوان را  85 درصد اعلام کرد و گفت: این موضوع نیز در فعالیت بانوان در چنین مراکزی تاثیرگذار است.

وی گفت: این افراد با توجه به شرایط خاص زندگی خود نیازمند شغل هستند که دولت باید ساماندهی کرده و به صورت مشاغل خانگی از این مراکز حمایت کند.

محمودی ادامه داد :ما به مشاغل خانگی نیاز داریم تا به اقتصاد کشور به صورت فعالیت خوشه های صنعتی پویاتر شود.

وی با اشاره به اینکه در کشور ایران به ازای هر 5 تا 6 نفر یک مغازه تجاری وجود دارد که فاجعه است، گفت: تعداد بنگاه هایی که به عرضه مستقیم کالا می پردازند از نظر استاندارد جهانی بسیار بالا است.

این کارشناس تصریح کرد: فروش کم و سود بیشتر موجب تورم می شود که نیاز است همزمان با ایجاد رونق توسط دولت و بهبود وضعیت معیشت و درآمدی، شاهد مصرف بالایی در کشور باشیم و این موضوع زمانی محقق می شود که مردم مصرف منطقی و مناسب داشته باشند در چنین صورتی، مشاغل خانگی و مشاغل تجاری جا برای فعالیت خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه مشاغل خانگی باید به سمت تولید حرکت کرده و صرفا همه فروشنده نباشند، گفت: فعالیت این نوع واحدها ضربه مهلکی بر پیکره اقتصاد جامعه است.

 عرضه لباس

*حلقه آخر

حجت الاسلام مظفری دادستان زنجان در این زمینه معتقد است، برگزاری غیرمجاز مزون ها و شوی لباس های نامتعارف در برخی اماکن خصوصی و منازل شخصی یکی از ناهنجاری های اجتماعی است.

وی گفت: در همین خصوص برابر اخبار و اطلاعات موثق دریافت شده، تعدادی از افراد در زنجان، که اغلب در صنف لباس فروشی فعال هستند، بدون اخذ مجوز و به صورت غیر مجاز اقدام به برگزاری نمایشگاه و شوی لباس و عرضه کالا در محل مسکونی خود می کنند که این موضوع علاوه بر آنکه خلاف قوانین و به نوعی ترویج فرهنگ و مدل های انحطاطی غربی است، بلکه در قالب این اقدام، ترویج فساد و فحشا نیز متصور است 

وی خاطرنشان کرد: اکثر البسه به فروش گذاشته شده در این شوهای غیرمجاز زیرزمینی خواسته یا ناخواسته برهنگی، بد پوششی و ابتذال را در جامعه ترویج می دهند و لباس های عرضه شده نیز گاه حاوی طرح ها و تصاویر نامناسب و نامتعارف هستند و متاسفانه فروش اینگونه لباس ها برای بانوان نیز اغلب توسط فروشنده مرد انجام می گیرد. 

حجت الاسلام مظفری افزود: پر واضح است محیط تعبیه شده در منازل شخصی و مراکز خصوصی برای برگزاری شوهای لباس برای مراجعان ناامن است و امکان سوء استفاده اخلاقی از آنان و تهیه فیلم و عکس و انتشار آن در برخی سایت های اینترنتی و شبکه های مجازی وجود دارد و جدای از ضربه ای که برگزار کنندگان این شوها با قاچاق البسه خارجی به چرخه تولید و اقتصاد کشور و استان وارد می کنند، اقدام آنان در برگزاری چنین مجالسی یک اقدام ضد فرهنگی و از نمونه های بارز غرب زدگی محسوب می شود. 

دادستان عمومی و انقلاب زنجان گفت: در حقیقت این گروه‌ها به سهو یا به عمد خود را ابزاری برای اجرای سیاست های ضد اسلامی غرب قرار داده اند. 

وی اظهار کرد: لذا در راستای وظایف و مسئولیت های ذاتی دادسرا مبنی بر پیشگیری از وقوع جرم و نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات در سایر ادارات و سازمان ها، مقرر است دستور فرمایید به قید فوریت موضوعات در جلسه کمیسیون نظارت استان مطرح و با جدیت بررسی شود و برابر قانون از طریق انتظامی نسبت به پلمپ اماکن قید شده و واحدهای صنفی فاقد پروانه و مکان هایی که به صورت غیر مجاز و زیر زمینی بدون رعایت شئونات اسلامی و مقررات صنفی فعالیت می کنند، اقدام شود. 

دادستان عمومی و انقلاب زنجان ادامه داد: چنانچه البسه موجود به صورت قاچاق وارد شده باشد، اجناس مربوطه با تنظیم صورت جلسه توقیف و برای رسیدگی به مرجع ذی صلاح ارسال شود و اما در خصوص معضل و مساله دیگری که در برخی از مراکز فروش البسه موجود در سطح شهر مشاهده می شود و باید برای ساماندهی آن اقدام مقتضی انجام شود.

 انتهای پیام/ن

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: