موج رسا
واقعیت های پسابرجامی!

آمریکایی ها پس از برجام تا به امروز ۷۳ طرح و بیانیه علیه ایران به کنگره ارایه داده اند! اینها واقعیات پسابرجام است، که تا به امروز سعی می شد نادیده گرفته شود.

کد خبر: ۲۰۰۵۲
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳

به گزارش موج رسا, ملت اسلامی ایران به آمریکا بدبین است و با یک نگاه منطقی و کاملا واقعی با عبرت گیری از گذشته و کسانی که خوش بین هستند  بیایند علت خوش بینی شان را بیان کنند.

محوریت موضوع قانون تحریم های اعمال شده و نقض برجام ، کدام تحریم ها دوباره اعمال شدند: با رای سنا به تمدید قانون ISA یک سوال رایج که وجود دارد این است که کدام بخش های قانون ISA در برجام متوقف شده بود و با تمدید این قانون، کدام تحریم ها مجددا اعمال شده است؟ بر اساس بند a از ماده 5 قانون ISA، تحریم های زیر در برجام متوقف شده بود و اکنون بازگشته است (با فرض اینکه اوباما قانون را امضا خواهد کرد):

 1- تحریم سرمایه گذاری در میادین نفتی ایران

 2- تحریم سرمایه گذاری و معامله در بخش پالایش

3- تحریم ارائه خدمات برای حمل و نقل نفت خام ایران و دیگر محصولات پالایشی

 4- تحریم سرمایه گذاری و معامله در بخش پتروشیمی ایران این قانون قدرتمندترین زیرساخت تحریم ایران در قوانین داخلی امریکاست و می توان آن را خصمانه ترین سند "تحریم ثانویه بخش انرژی" ایران خواند. نفت، گاز، بنزین و پتروشیمی ایران در این قانون هدف اصلی است.

دولت در عالی ترین سطح گفته است در صورت نهایی شدن این قانون به آن واکنش نشان خواهد داد. این خوب است اما حداقل کاری است که باید کرد. کار بزرگ تر آن است که با بازگشت امریکا به دوران تحریم، فکری به حال آن تفکر سیاسی بشود که خوش خیالانه دوران فشار را پایان یافته می دید و لذا تا توانست کشور را در مقابل ابزار تحریم خلع سلاح کرد . پاسخ درست به تحریم ایران از سوی امریکا هرچه زودتر باید انجام شود . 

 چرا نقض برجام مایه خوشحالی و ابتهاج است؟

 وَلَمّا رَأَى المُؤمِنونَ الأَحزابَ قالوا هٰذا ما وَعَدَنَا اللَّهُ وَرَسولُهُ وَصَدَقَ اللَّهُ وَرَسولُهُ ۚ وَما زادَهُم إِلّا إیمانًا وَتَسلیمًا احزاب 22 نقض برجام امری عجیب و بعیدی نبود. دلواپسان عزت اسلام و منافع ملت همچنین روزهایی را از ایمان به وعده های الهی پیش بینی می کردند٬ پس طبیعی است که امروزی که این وعده ها محقق می شود باید خوشحال و مفتخر باشند که وعده خدا و رسول و نائب رسول الله حق و صدق بوده است.

 تصویب قانون تحریم ایران در سنای آمریکا دور از ذهن نبود؛ آمریکایی ها پس از برجام تا به امروز ۷۳ طرح و بیانیه علیه ایران به کنگره ارایه داده اند! اینها واقعیات پسابرجام است، که تا به امروز سعی میشد نادیده گرفته شود. کسانی که می گویند سیاست خارجی عرصه واقع نگری است، باید این واقعیات را ببینند. اینها واقعیت های سیاست خارجی آمریکاست. ملت ایران به امریکا بدبین می باشد با یک نگاه منطقی و کاملا واقعی و کسانی که خوش بین هستند  بیایند علت خوش بینی ش را بیان کنند!  آن موارد خوش بینی چیست؟

در همین موضوع هسته ای و در همین تجربه و برجامی که خودشان قبول کردند، بیایند بیان کنند نتیجه آن چه شد؟ 

 عرصه واقعیت یک عرصه رمانتیک نیست که مبتنی بر توهم بگویید حالا نمیشود خیلی هم بدبین بود! باید از توهم خارج شد و واقعیتها را دید. دشمنی ها را دید. مگر میشود بر اساس عقل و منطق به امریکا اعتماد کرد؟ امریکا تحریم جدید میکند و هنوز عده ای تردید دارند او رفیق است یا رقیب یا دشمن؟! تنفس مصنوعی به برجام قانون ISA زیربنای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران است.

این قانون اولین بار در سال 1996 با هدف جلوگیری از سرمایه‌گذاری کلان خارجی در بخش نفت و گاز ایران تصویب شد و از آن زمان یک بار در سال 2006 تمدید شده است. تحریم‌های مطروحه در قانون

ISA : 1) سرمایه‌گذاری بالای 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران را ممنوع می‌کند.

2) این قانون در واقع ریشه اصلی تحریم ثانویه بنزین و گازوئیل و خطوط حمل‌ونقل ریلی و بنادر مرتبط با آن است.

3) این قانون علاوه بر برنامه‌های موسوم به هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیک، صنایع دفاعی متعارف ایران را هم تحریم می‌کند.

4) هرگونه خدمات بیمه‌ای به ایران را ممنوع می‌کند.

5) هرگونه خرید محصولات یا سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی - پالایشی ایران را ممنوع می‌کند.

6) هرگونه ارائه خدمات برای حمل‌ونقل نفت خام ایران را ممنوع می‌کند. 

نتیجه : با تصویب قانون ISA توسط کنگره و احتمالا عدم وتوی آن از سوی اوباما، برجام عملا نقض می‌شود. در این میان رفتار خارجی و داخلی جریان #غربگرا جای تامل دارد. اینان درصدد هستند با دادن تنفس مصنوعی به برجام، زنگ تنفسی را برای خود در داخل ایجاد کنند.

در این ارتباط غربگرایان از یک سو به دنبال لابی با طرف آمریکایی برای تعلیق قانون ISA  پس از امضای اوباما هستند و از سوی دیگر با پیش دستی در تنظیم حداقلی اقدام متقابل ایران، سعی دارند مانع از الزام دولت به اجرای بند 3 از مصوبه مجلس شورای اسلامی گردند.

  مقام معظم رهبری: دولت کنونی آمریکا در قضیه توافق هسته‌ای تخلف‌های مت  أَلسَّلامُ عَلَى الشَّیْبِ الْخَضیبِ, [۰۳.۱۲.۱۶ ۱۷:۰۴] عددی تا الان انجام داده است؛ تازه ترینش تمدید  تحریم ده ساله است، اگر این تحریم بشود قطعا نقض برجام است و بدانند قطعا جمهوری اسلامی در برابر آن واکنش نشان خواهد داد. 

محمدجواد ظریف (در صحن علنی مجلس) بیان نمود : قانون داماتو دیگر وجود ندارد بلکه قانونی به‌اسم ISA (قانون تحریم‌های ایران) وجود دارد که در پایان سال 2016 مدت آن تمام می‌شود. ظاهراً گروهی به‌دنبال تمدید این قانون هستند که ما نیز تذکر داده‌ایم که تمدید این قانون مغایر برجام است، آنها نیز در جلسه استماع کنگره تأکید کرده‌اند که نحوه مواجهه با این قانون باید طوری باشد که برجام را نقض نکند.

  عزیزانی که میگفتند دستاورد جلیلی در مذاکرات به جز تحریم چه بوده، لطفا درباره دستاوردهای ظریف در مذاکرات توضیح دهند. وقتی در هر دو دوره به خاطر ذات استکباری امریکا تحریم شدیم؛ عقل میگوید کدام مسیر درست بود؟ افزایش سانتریفیوژها یا برچیدن آنها؟ بتن ریزی در راکتور اراک یا پیشرفت آن؟

 غربگرایان مدتها بود که برای توجیه اعتماد غیر عاقلانه شان به امریکا؛  دوگانه امریکایی خوب_بد (دموکرات و جمهوریخواه) ساخته بودند اما امروز باید پاسخ دهند که چرا حتی یک امریکایی خوب (دموکرات) نیز در مجلس سنا نبود تا به قانون تمدید تحریم ایران رای منفی بدهد؟ اما در صورت وتوی اوباما هم در صورت مساله ی نقض برجام تغییری ایجاد نخواهد شد زیرا اصل تمدید تحریمها به منزله نقض برجام است و از آنجایی که هر 99 سناتور امریکایی نیز به تمدید این قانون رای مثبت دادند؛ حتی وتوی احتمالی اوباما نیز توسط دو سوم مجلس سنا و کنگره میتواند وتو و بی اثر شود! رهبر انقلاب 20 فروردین 94 فرمودند  به طرف مقابل اعتماد نکنید، به لبخند او فریب نخورید، به وعده‌ی نقد که میدهد ــ وعده‌ی نقد، نه عمل نقد ــ اعتماد نکنید، چون وقتی خرش از پل گذشت، برمیگردد و به ریش شما میخندد! اینقدر اینها وقیحند! دیدیم جان کری: الگوی برجام را می‌توان برای حل مسائل کشورهای خاورمیانه به کار برد!کسی وعده حل و فصل تمامی چالش‌ها با ایران را نداده بود.

انتهای پیام/

منبع خبر: راه دانا

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: