موج رسا
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان:

  مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان گفت: با هدف ارتقا سطح معیشت خانوارهای روستایی و تقویت وضعیت اقتصادی آنان در حوزه آرپاچای طرح توانمندسازی جوامع محلی با همکاری دستگاه‌های اجرائی عملیاتی می‌شود.

کد خبر: ۲۰۹۳۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

به گزارش موج رسا, خلیل آقاجانلو، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در نشست هم اندیشی با مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) که با هدف توانمندسازی جوامع محلی برگزار شد، اظهار کرد: با هدف توانمندی، درآمد، تولید شغل مناسب که تنها به دامداری متکی نباشد در بخش سرانه گیاهان داروئی برنامه‌ریزی کرده‌ایم که از نظر معیشت هم مهم می‌باشد.

 آقاجانلو با بیان این‌که اگر مشاغل را تعریف کنیم فشار به مراتع کم می‌شود، تصریح کرد: تغییر اقلیم، گرم شدن کره زمین، افزایش دما و کاهش بارندگی آینده کشور را دچار چالش جدی خواهد کرد.

 این مقام مسئول سیل و افزایش گرد و غبار را از چالش‌های منابع طبیعی اعلام کرد و گفت: برنامه ریزی بدون همکاری در عرصه منابع طبیعی بی‌معنی می‌باشد. در سال 93 آرپاچای به عنوان حوزه پایلوت انتخاب شده است و در آن جلسه نیز به نقش کمیته امداد در توانمندسازی این منطقه و کمک به معیشت خانوارهای روستائی تأکید شده است.

 وی با بیان این‌که منطقه آرپا چای دارای 7 روستا است، ادامه داد: با هدف ارتقا سطح معیشت خانوارهای روستایی و تقویت وضعیت اقتصادی آنان در 7 هکتار از اراضی هدف این حوزه کشت گل محمدی صورت گرفته است.

محمدرضا گل‌محمدی، رئیس اداره آموزش و ترویج منابع طبیعی  نیز در این نشست با بیان این‌که هفته منابع طبیعی همزمان با احسان و نیکوکاری است، اعلام کرد: با همگرایی دو دستگاه و با توجه به وظایف ذاتی ترویج فرهنگ منابع طبیعی و توانمندسازی جوامع محلی و مباحث مربوط به دین کمیته امداد و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان فرهنگ احسان و نیکوکاری در سطح جامعه نهادینه می‌شود.

 گل‌محمدی ضمن تأکید بر این‌که باید نوع معیشت خانوارهای ساکن در مناطق روستایی از حالت سنتی خارج شود، تصریح کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) و منابع طبیعی می‌توانند با بکارگیری از تمامی ظرفیت‌شان در شهرها و روستاها در حوزه اطلاع‌رسانی با موضوع اهمیت منابع طبیعی مثمرثمر باشند.

دکتر حسینی، مدیر اجرائی حوزه مدیریت جامع حوزه آبخیز آرپاچای نیز در این نشست عنوان کرد که دستگاه‌های اجرائی مرتبط به صورت هماهنگ و بر اساس آئین‌نامه تدوین شده در طرح توانمندسازی جوامع روستائی نقش خود را ایفا می‌کنند.

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان نیز در این نشست با بیان این‌که در حوزه آرپاچای به دنبال شکوفایی اهداف هستیم، تصریح کرد: با عمق جان و دل در روستاها وضعیت را بررسی می‌کنیم.

 هدایت صفری با اشاره به کاهش 10 درصدی سکونت در روستاها برلزوم همکاری با منابع طبیعی و سازماندهی کارآفرینی تأکید کرد و افزود: باید حامی طبیعت باشیم و از الگوهای موفق در حوزه مشاغل توریستی و اقتصادی خانوارهای روستائی حمایت کنیم تا بتوانیم در جلوگیری از رخ دادن مهاجرت از روستا به شهرها موفق باشیم.

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: جوامع محلی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: